Článek
Jamie Dimon, předseda a generální ředitel největší světové banky JPMorgan Chase, plánuje příští rok prodat jeden milion akcií banky, které vlastní. Dimon a jeho rodina v současnosti drží přibližně 8,6 milionu akcií JPMorgan, takže by z transakce při současné ceně akcie získali přibližně 143 milionů dolarů, v přepočtu zhruba 3,3 miliardy korun.
Podle regulačního oznámení půjde o první Dimonův prodej akcií po téměř osmnáctiletém působení v čele bankovního giganta z Wall Street. Dimon a jeho rodina se rozhodli postupně prodat akcie za účelem finanční diverzifikace a daňového plánování.
„Pan Dimon nadále věří, že vyhlídky společnosti jsou velmi dobré, a jeho podíl ve společnosti zůstane velmi významný,“ uvedla JPMorgan v prohlášení.
Nárůst akcií JPMorgan o zhruba 260 procent během Dimonova působení v čele banky pomohl udělat z úspěšného a respektovaného manažera miliardáře. Na začátku roku 2009 uprostřed rozbouřených trhů během finanční krize Dimon nakoupil 500 tisíc akcií banky na znamení důvěry. V roce 2016 učinil totožný krok a v obou kolech nákupů investoval přibližně 38 milionů dolarů, připomíná agentura Bloomberg.
„Vzhledem k tomu, že se jedná o první podobný prodej pana Dimona od jeho nástupu do společnosti, kde je důležitou součástí příběhu, jsme si jisti, že toto oznámení přitáhne pozornost,“ uvedli ve zprávě klientům analytici společnosti Piper Sandler.
Plánovaný prodej akcií vyvolal spekulace o možném odchodu bankéře do důchodu. Dimonovi je 67 let a je nejdéle sloužícím šéfem velké americké banky. Dimon však již dříve několikrát prohlásil, že v čele JPMorgan plánuje zůstat ještě několik let, pokud to bude možné. Mluvčí banky uvedl, že prodej akcií nesouvisí s plánováním nástupnictví a že Dimon v současné době nemá žádné další plány na prodej akcií.
Spasitel
Dimon je ve Spojených státech považován za jednoho z nejúspěšnějších bankéřů. JPMorgan vede od roku 2005 a pomohl z ní vybudovat největší a nejziskovější americkou banku. Banka s Dimonem v čele sehrává také klíčovou roli při stabilizaci finančního odvětví díky akvizicím zkrachovalých bank.
JPMorgan vedl sotva tři roky, když v roce 2008 udeřila finanční krize. Už tehdy zkušený bankéř neváhal a využil příležitosti, která se naskytne jednou za generaci. JPMorgan tehdy pod jeho vedením převzala krachující banky Bear Stearns a Washington Mutual, čímž hodil záchranné laso rozbouřeným trhům.
Při nedávné bankovní krizi ve Spojených státech zase JPMorgan získala většinu aktiv zkrachovalé regionální banky First Republic. Květnová akvizice do její rozvahy přidala úvěry v hodnotě zhruba 173 miliard dolarů, což pomohlo k jejímu zisku.
Ten se ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšil o 35 procent na 13,15 miliardy dolarů (308 miliard Kč). Zvyšování úrokových sazeb ze strany americké centrální banky (Fed) posílilo čisté úrokové výnosy bank, tedy rozdíl mezi tím, co banky vydělají na úvěrech a co vyplácejí za vklady. Čisté úrokové výnosy, které jsou hlavním zdrojem příjmů banky, dosáhly za tři měsíce do 30. září 22,9 miliardy dolarů.
„Uvědomujeme si, že tyto výsledky těží z vysokého zisku z čistých úrokových výnosů i z nižších než běžných úvěrových nákladů, které se časem normalizují,“ uvedl v prohlášení Jamie Dimon. Varoval však, že války na Ukrajině a na Blízkém východě mohou mít dalekosáhlé důsledky. „Toto je možná nejnebezpečnější období, jaké svět zažil za poslední desetiletí,“ řekl sedmašedesátiletý bankéř.