Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Česká národní banka (ČNB) jako jedna z mála světových centrálních bank investuje do akcií, kam od roku 2008 směruje část svých bilionových devizových rezerv. ČNB měla ke konci loňského roku v akciích přes 600 miliard korun, tedy přibližně 19 procent aktivně spravované části devizových rezerv.
Podle výroční zprávy centrální banky za loňský rok se akciová portfolia České národní banky v roce 2023 zhodnotila o téměř 21 procent neboli zhruba o 100 miliard korun. Z toho na přijatých dividendách ČNB obdržela 15 miliard korun.
A podle dosavadního vývoje globálních akciových trhů by mohly být sázky na akcie úspěšné i letos. Například jeden z hlavních světových indexů S&P 500 si od začátku roku zatím připisuje zisk 11 procent.
Akciové portfolio centrální banky je poměrně široce diverzifikováno za účelem snížení rizika. Kromě zmíněného amerického indexu v něm najdeme i řadu dalších, od Evropy až například po Austrálii. Strategie akciových investic centrální banky přitom nejsou složité, světové indexy pasivně kopíruje.
Největší část jejího akciového portfolia, téměř polovina, připadala loni na akciový index MSCI Euro, který sleduje výkonnost přibližně stovky evropských společností. Více než čtvrtina portfolia pak byla navázána na americký index S&P 500, jenž obsahuje přibližně 500 největších firem ze Spojených států podle tržní kapitalizace.
Miliardy v Microsoftu
Všechny fondy nebo instituce, které spravují majetek vyšší než 100 milionů dolarů, musí americkému regulátorovi finančních trhů (SEC) podávat čtvrtletní zprávy o svých aktivech. Zatím poslední report o skladbě portfolia akcií USA ke konci prvního čtvrtletí letošního roku zaslala ČNB regulátorovi v dubnu.
Z něj vyplývá, že centrální banka vlastní nejvíce akcií technologického gigantu Microsoft, což odpovídá i jeho největší váze v indexu S&P 500. ČNB k 31. březnu vlastnila 1,31 milionu těchto akcií v hodnotě přes 550 milionů dolarů. To je při současném kurzu zhruba 12,5 miliardy korun.
Microsoft tak má v americké části akciového portfolia ČNB váhu přes sedm procent. Za Microsoftem pak najdeme i další technologické hráče jako je společnost Apple, která má v portfoliu váhu 5,6 procenta, nebo Nvidii s pětiprocentní váhou.
Při reportu ke konci března držela ČNB americké akcie s celkovou hodnotou 7,8 miliardy dolarů, což odpovídá necelým 178 miliardám korun.
„Navýšíme podíl“
Guvernér ČNB Aleš Michl by si přál, aby centrální banka současný zhruba 19procentní podíl akcií na svých devizových rezervách do budoucna ještě zvýšila, jak nedávno zmínil na debatě se studenty na pardubické univerzitě.
„Mírně navýšíme podíl akcií v rezervách, ale konkrétní číslo kvůli tržní povaze informace nemohu říct,“ řekl Michl v dubnu. Guvernér se přitom opíral o analýzu, kterou si ČNB interně provedla loni na konci léta.
„Výsledky naznačují, že pokud by ceny aktiv sledovaly podobný vývoj jako v posledních 20 letech, zvýšení podílu akcií na 20 procent by zvýšilo očekávaný výnos portfolia, zatímco volatilita by vzrostla jen mírně,“ uvádí studie, jejímiž autory jsou guvernérův poradce Tomáš Adam, risk manažer ČNB Michal Škoda i samotný guvernér Michl.
Některé centrální banky alokují do akcií ještě větší část rezerv. Největší podíl akcií má švýcarská centrální banka, která do nich investuje přibližně čtvrtinu devizových rezerv. Centrálních bank, které investují do akcií, přitom není na světě mnoho - ČNB je jednou ze sedmi.
Šéf ČNB už dříve oznámil cíl, aby centrální banka byla dlouhodobě v zelených číslech – a plán navýšit podíl akcií na devizových rezervách se podle něj s tímto cílem shoduje. Aby však byla ČNB zisková, musí nejprve smazat kumulovanou ztrátu ve výši 432 miliard korun z předchozích let. Za loňský rok ČNB celkově, tedy nejen na investicích do akcií, vydělala 55 miliard korun. Takovým tempem by tedy svou ztrátu smazávala téměř osm let.