Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Akciím na pražské burze se v prvním pololetí letošního roku dařilo. Akciový index PX, který zahrnuje část firem obchodovaných na burze v Praze, posílil o 9,3 procenta. Na konci března se index dostal nad hranici 1500 bodů a na konci května se pak posunul na nejsilnější úrovně za 16 let.
Index PX-TRnet, který ve výkonu zohledňuje také vyplácené dividendy po zdanění, stoupl o 15,4 procenta.
Suverénně nejlepší výkon pak předvedl tandem Colt CZ a Erste Group. Zbrojovka, s jejímiž akciemi se bude v úterý naposledy obchodovat s nárokem na dividendu, těží z optimismu kolem budoucího růstu zakázek ozbrojených složek a investoři vnímají pozitivně také akvizici českého výrobce munice Sellier & Bellot.
Nadprůměrná výkonnost akcií Erste Group, pod níž spadá Česká spořitelna, oproti ostatním bankovním titulům zase souvisí především s lepší dynamikou ziskovosti.
„Colt od začátku roku lehce ztratil pouze v březnu, ostatní měsíce rostl a ve finále je od začátku roku silnější o vysokých 27,5 procenta na ceně 677 korun za akcii. Erste potěšila investory za prvních šest měsíců roku růstem o 22,38 procenta na 1104 korun,“ hodnotí vývoj akciový analytik Bohumil Trampota z Komerční banky.
Dařilo se také ostatním společnostem z finančního sektoru, například cenné papíry pojišťovny VIG rostly přes 16 procent. Nahoru mířily také akcie Monety či Komerční banky, obě do deseti procent.
Primoco UAV se červnovým zhodnocením přes 15 procent dostalo v součtu od začátku roku opět do zelených čísel a posílilo o 5,65 procenta na 935 korun za akcii. Akciím v červnu pomohla zpráva, že český výrobce bezpilotních letounů dodá evropskému zákazníkovi 24 bezpilotních strojů za zhruba 450 milionů korun. Firma získala také zakázku v Asii v přepočtu za 62 milionů korun.
Tři tituly z indexu PX jsou od začátku roku naopak v minusu. Například akcie ČEZ ztrácí 8,19 procenta na 880 korun, kdy se na výkon titulu velkou měrou podílí i technický faktor - tedy že se akcie firmy od čtvrtka obchodují bez nároku na dividendu.
„Philip Morris ČR se snaží vyrovnat rovněž podividendový pokles, který nastal v květnu, ale zatím je od začátku roku stále slabší o 2,18 procenta na 15 280 korun. Gevorkyan za slabé likvidity zaostává od začátku roku o 8,51 procenta,“ dodává Trampota z Komerční banky.
Nervozita kvůli volbám
Podobně jako pražská burza jsou na tom i některé významné evropské trhy. Například německý DAX roste od počátku roku o necelých devět procent. Širší evropský index STOXX Europe 600 pak přidává téměř sedm procent.
Naopak francouzský CAC 40 letos ke konci června klesal o necelé procento. Na konci května přitom rostl ještě o šest procent, pak ale jeho výkon srazil výsledek voleb do Evropského parlamentu. Ve Francii totiž získalo Národní shromáždění Marine Le Penové třetinu hlasů, na což francouzský prezident Emmanuel Macron reagoval vyhlášením předčasných parlamentních voleb. První kolo se konalo tuto neděli, druhé pak za týden 7. července.
Právě francouzské předčasné volby budou podle analytika Milana Vaníčka z J&T Banky hlavním tématem brzkých týdnů pro evropské investory. Průzkumy jasně favorizují opoziční stranu Le Penové, naopak stávající vládnoucí strana prezidenta Macrona výrazně zaostává.
„Trh bude mírně nervózní z možnosti protestních kroků nové francouzské vlády vůči EU a více uvolněných vládních financí, což bude tlačit na deficit země, který by mohl výrazně narůst dle plánovaných kroků opozice,“ uvedl Vaníček.
Tučnější zisky v USA
Velmi dobře se v prvních šesti měsících roku dařilo akciovým indexům ve Spojených státech, které nadále těží především z mánie kolem umělé inteligence a odolné ekonomiky USA. Americké firmy, jež mají co do činění s tímto odvětvím, vykazují díky zvýšené poptávce silné zisky.
Hlavní americký index S&P 500 posílil o 14,48 procenta, což je jeden z jeho historicky nejlepších pololetních výsledků. Ještě lépe si vedl technologický Nasdaq, který do konce června posílil dokonce o 18 procent.
Podle některých analytiků je však prudký růst trhu přehnaný, protože ten táhne vzhůru jen hrstka lídrů v čele s Nvidií, jejíž akcie letos vzrostly o 151 procent, a na celkovém výnosu S&P 500 se díky její velké váze v indexu podílela přibližně jednou třetinou.
Silné první pololetí na akciovém trhu bylo v minulosti dobrou předzvěstí i pro zbytek roku. Od počátku 50. let, kdy index S&P 500 do června stoupl o více než deset procent, roste v druhé polovině v průměru o dalších zhruba deset procent, jak uvádí agentura Bloomberg.
Zda tomu tak bude i tentokrát, lze vzhledem k očekávaným událostem jen hádat. Jednou z nich jsou listopadové prezidentské volby v USA, které mohou s akciemi pořádně zahýbat. Nedávný průzkum banky JPMorgan ukázal, že investoři považují politické riziko v USA i v zahraničí za hlavní rizikový faktor pro akcie.
Další klíčovou nejistotou je, zda si ekonomika dokáže udržet rovnováhu mezi postupně se ochlazující inflací a pružným růstem, který podpořil důvěru investorů. Prudká odchylka od tohoto scénáře by mohla narušit plány americké centrální banky (Fed) na snížení sazeb ještě v tomto roce. Představitelé Fedu v poslední prognóze aktuálně počítají zatím s jedním letošním snížením sazeb.
„První polovina roku byla pro akcie do značné míry obdobím nirvány. Ekonomika byla silnější, než mnoho lidí včetně Fedu očekávalo,“ uvedl podle agentury Reuters tržní stratég Tim Ghriskey ze společnosti Ingalls & Snyder.
Podívejte se: Seznam Zprávy sestavily žebříček 100 nejhodnotnějších českých firem. Kliknutím na řádek v tabulce nebo na interaktivní grafiku je možné zjistit další podrobnosti o umístěné společnosti.
Partnery České elity jsou společnosti ORLEN Unipetrol, Penta Fund, Burza cenných papírů Praha, UniCredit Bank, A&O Shearman.
Odborným garantem žebříčku TOP 100 České elity je společnost Deloitte.