Hlavní obsah

Pražská burza vyhlíží 30 českých firem, které mohou změnit trh

Foto: Burza cenných papírů Praha

Ilustrační foto.

V úterý večer vyhlásily SZ Byznys druhý ročník žebříčku Česká elita, který mapuje nejhodnotnější české firmy. Jednou z jeho kategorií byla i IPO STAR 2024 – ocenění pro nejatraktivnějšího kandidáta na vstup na pražskou burzu.

Článek

Pražská burza vyhlíží novou vlnu perspektivních firem, které by svou přítomností mohly oživit český trh a přitáhnout pozornost investorů.

Společnost Starteepo, poradce specializovaný na vstupy firem na burzu, pro tuto příležitost sestavila IPO index 2024 – seznam 30 českých společností, které jsou podle jejich kritérií nejlépe připraveny na veřejné obchodování (IPO). Hlavním partnerem indexu je Burza cenných papírů Praha a mediálním partnerem Seznam Zprávy.

Žebříček nejhodnotnějších firem Česka

Česká elita 2024. Klikněte na banner níže a projděte si pořadí nejhodnotnějších firem Česka. Dalším kliknutím na řádek v tabulce nebo na interaktivní grafiku můžete zjistit podrobnosti o firmě.

Partnery České elity jsou společnosti ORLEN Unipetrol, Penta Fund, Burza cenných papírů Praha, UniCredit Bank, A&O Shearman.

Odborným garantem žebříčku TOP 100 České elity je společnost Deloitte.

„IPO index z dílny Starteepo jasně ukazuje, že je v České republice celá řada firem, které by mohly o vstupu na burzu uvažovat. Firmy v indexu reprezentují širokou škálu nejrůznějších oborů. Takto diverzifikované a pestré složení indexu je snem každého kapitálového trhu,“ říká Jiří Kovařík, mluvčí pražské burzy.

Hlavním lákadlem mezi kandidáty je společnost VAFO Group, oceněná jako „IPO STAR 2024“ díky svému úspěšnému růstu a expanzi do zahraničí. Nejhodnotnější firmou v letošním IPO žebříčku je sice Livesport, jehož hodnota je podle propočtů Starteepo 16,2 miliardy korun, ale VAFO Group byla vybrána jako nejatraktivnější firma díky svému příběhu rozvoje a potenciálu růstu.

„Letošní IPO index znovu dokazuje, že v Česku je spousta atraktivních firem, jejichž tržní hodnota a výkonnost by přinášela radost nejen jejich současným majitelům, ale i široké investiční veřejnosti,“ uvedl František Bostl, investor zakladatel skupiny Starteepo, která pražskou burzu obohatila již o sedm firem.

IPO STAR 2024 má právě ukázat investorům možnosti českých firem a zdůraznit, že zdejší trh nabízí růstové příležitosti.

Zajímavou inspirací je úspěšné IPO společnosti mmcité z roku 2023, které získalo na pražské burze 160 milionů korun pro další expanzi. Tento úpis vzbudil mezi investory velký zájem a hodnota akcií vzrostla více než dvojnásobně. IPO společnosti mmcité bylo navíc nominováno na ocenění IPO roku v kategorii malých a středních podniků, které každoročně uděluje Evropská komise.

Přes 160 miliard

Celková hodnota třicítky vybraných firem v indexu dosahuje téměř 163 miliard korun, což je oproti minulému roku nárůst o 12,6 procenta. Starteepo analyzovalo volnou hotovost těchto firem a uvádí, že by mohly svým investorům vyplácet také atraktivní dividendu. Pokud by byl tento index obchodován na pražské burze, jeho meziroční výnos by podle odhadů dosáhl přibližně 19 procent.

Společnost Livesport, známá svými aplikacemi pro sledování sportovních výsledků, má v indexu IPO30 největší podíl – téměř 10 procent. Na třetí pozici se umístila společnost Fosfa, která svou hodnotu meziročně zvýšila o 227 procent na 13,3 miliardy korun, a je tak největším skokanem roku. Pět nejvýznamnějších firem doplňují ještě společnosti ROBE lighting a Bioveta.

Z letošního indexu naopak vypadly některé firmy, například Seznam.cz, DEK, PTÁČEK velkoobchod či Notino, převážně kvůli nižší transparentnosti nebo odmítnutí veřejného obchodování. Starteepo tak zdůrazňuje, že do indexu vybírá jen firmy, které jsou otevřené a důvěryhodné pro veřejnost i investory.

Od hnojiv po IT

Index IPO30 obsahuje společnosti z různých oblastí – nejvíce jsou zastoupeny firmy zaměřené na výrobu hnojiv a krmiv, informační technologie, textil, obuv a elektrotechniku. Tyto sektory tvoří dohromady přes polovinu hodnoty indexu, což ukazuje, že český trh má v těchto oblastech velký potenciál.

Například VAFO Group a Fosfa jsou hlavními hráči v sektoru hnojiv a krmiv, zatímco Livesport a Seyfor vedou v oblasti informačních technologií.

IPO index 2024

PořadíSpolečnostSektorVáha v indexuTržní kapitalizace (mld. CZK)
1LivesportInformační technologie9,99%16,3
2VAFO GroupHnojiva a krmiva8,76%14,3
3FosfaHnojiva a krmiva8,20%13,3
4ROBE lightingElektrická zařízení6,97%11,3
5BiovetaLéčiva a doplňky stravy5,94%9,7
6JUTATextil, obuv, galanterie5,77%9,4
7AlcadrainSanitární keramika a technika5,56%9
8ICOM transportDoprava a přeprava5,28%8,6
9Solvent ČRRetail, obchod a distribuce5,05%8,2
10HP TRONIC ZlínRetail, obchod a distribuce4,03%6,6

Důvodů, proč vstoupit na burzu, nebo o tomto kroku alespoň uvažovat, je podle mluvčího burzy Kovaříka celá řada.

„Já bych si moc přál, kdyby tento index a vůbec celý projekt Česká elita přiměl alespoň některé majitele firem k zamyšlení nad tím, zda pro ně cesta na kapitálový trh není tou správnou. V konečném důsledku to může být pozitivní jak pro firmu samotnou, tak pro celou společnost. Ta se díky takovému rozhodnutí může stát součástí úspěšných českých podnikatelských příběhů. To je jedna z podstat burzy a kapitálového trhu,“ dodává Kovařík.

Výběr třicítky firem do IPO indexu vychází z analýzy více než 15 tisíc subjektů v Česku. Hodnocení zahrnuje faktory, jako jsou dlouhodobý růst, finanční stabilita, transparentnost a příběh firmy. Starteepo přitom používá mezinárodní měřítka, aby české firmy porovnalo s obdobnými firmami obchodovanými na světových burzách.

„Ocenění se tak nezakládá na subjektivním názoru Starteepo, ale odráží čistě jen ocenění podle globálních valuací, a to ke konci letošního října,“ uzavírá Bostl.

Doporučované