Článek
Akcie lékárenské Pilulky zažívají poslední dny na pražské burze spanilou jízdu směrem vzhůru, kdy je pohání nedávné oznámení o poskytnuté finanční injekci za 80 milionů korun od firmy Growth Expert podnikatele Tomáše Čupra, který stojí za online supermarketem Rohlik.cz.
Součástí dohody je nabytí kontrolního podílu ve společnosti „od některých stávajících akcionářů za podmínek dohodnutých s těmito akcionáři“.
Oslovení analytici redakcí SZ Byznys se shodnou, že pro akcie je možnost čerpání úvěru pozitivní vzpruhou. Na druhou stranu, 80milionový úvěr nemusí řešit problémy celého byznys modelu Pilulky, ale přinejmenším na čas odvrátit nejhorší scénář zastavení fungování a insolvence firmy, jehož se investoři obávali.
Akcie se v tomto důsledku dokázaly odlepit od svého dna kolem 120 korun a během několika dní hodnotu krátce téměř ztrojnásobily až na středeční maximum 333 korun za kus.
Nebýt finanční pomoci, mohly se akcie dostat do negativní spirály, soudí analytik Pavel Ryska z J&T Banky. „Dodavatelé Pilulce z obezřetnosti omezovali financování svých dodávek, to omezovalo prodávaný sortiment zboží a tím snižovalo tržby, a tento trend opět zvyšoval riziko propadu hospodaření a tím obezřetnost dodavatelů,“ vysvětluje analytik.
Po výrazném růstu akcií ovšem často dochází k výběru zisků, a tedy ke korekci ceny, což se stalo i v případě Pilulky. Konkrétně minulý týden ve čtvrtek titul odmazal téměř pětinu hodnoty, krátce se dostal pod 200 korun. A navíc investoři obchodovali se nebývalým zájmem, kdy bylo zobchodováno skoro 62 000 akcií v hodnotě přes 17 milionů korun, tedy vysoko nad dlouhodobým průměrem 2400 kusů akcií.
Další vývoj akcií Pilulky bude podle akciového analytika Petra Bártka z České spořitelny čistě spekulativní záležitostí. „Firma musí hlavně stabilizovat hospodaření a ukázat, že dokáže opět začít růst,“ říká.
Valná hromada v srpnu
Pilulka v úterý zveřejnila pozvánku na valnou hromadu, která se bude konat 15. srpna v sídle společnosti. Valná hromada bude mimo jiné hlasovat o souhlasu s prodejem dvou lékáren v Mikulově do rukou sítě Dr. Max, ke kterému dochází za účelem zlepšení ekonomické situace společnosti.
„Akcionáři budou seznámeni s hospodářskými výsledky společnosti v tomto roce a s výhledem na její hospodaření v měsících následujících. Současně budou akcionáři informováni o proběhlé restrukturalizaci společnosti a současných kroků představenstva vedených za účelem zlepšení jejího ekonomického stavu, kterými je zejména uzavření smlouvy o úvěru se společností Growth Expert,“ uvedla Pilulka v tiskové zprávě.
Ve hře je i výkup
Podle analytiků může za nedávným prudkým nárůstem hodnoty akcií stát ještě jeden faktor. Kromě pozitivní reakce trhu na oznámenou pomoc mohou hrát jistou roli i spekulace části investorů na stažení Pilulky z burzy. Akcie v těchto případech často rostou, protože investoři očekávají, že společnost bude vykupovat akcie za vyšší cenu, než je jejich aktuální tržní hodnota.
„Ta firma potřebuje minimálně 300 milionů, aby sama o sobě fungovala. Finančně ta pomoc nedává vůbec smysl, takže s tím Čupr určitě má širší strategické záměry. Rohlik zaintegruje Pilulku do svého rozvozu a nahradí tím lékárny Benu, s nimiž momentálně spolupracuje. Stažení z burzy je podle mě do budoucna jasné,“ sdělil pro SZ Byznys pod podmínkou anonymity český investor a majitel investiční skupiny.
Také podle analytika Tomáše Cverny z brokerské společnosti XTB může být stažení z burzy jedním ze scénářů, na který trh sází. „Pravděpodobnost jeho naplnění je relativně silná díky opci na nabytí kontrolního podílu, která je součástí kontraktu. Já osobně bych si ale na stažení Pilulky z burzy nevsadil,“ tvrdí analytik.
Analytik Bártek z České spořitelny možnost výkupu nevylučuje, ale byl by s touto variantou opatrnější. „Pilulka nezveřejnila kromě toho, že by šlo o kontrolní podíl, žádné detaily opce na prodej akcií. Ani cenu ani případný časový horizont,“ upozorňuje.
Naředění investorů
Akciový analytik Ryska z J&T Banky zdůraznil, že je potřeba vnímat i další možné varianty. „Pilulka již loni vydala nové akcie na posílení kapitálu a lze si představit možnost, že se s novým investorem dohodne na emisi velkého počtu nových akcií do jeho rukou, za něž dostane tolik potřebnou hotovost na provoz a na dokončení restrukturalizace,“ míní Ryska.
Cenu, za jakou by byly nové akcie vydány, ovšem není známa a nelze proto podle analytika vyloučit scénář, že by byla pod současnou tržní hodnotou akcie a že by způsobila výrazné naředění současných akcionářů.
K tomuto scénáři často dochází u firem, které potřebují rychle dodat výrazné množství hotovosti a které toho nemohou docílit sekundární nabídkou akcií na burze. „To by byl případ Pilulky, jelikož ta se loni setkala při úpisu akcií s relativně slabým zájmem trhu. Proto může být jedinou cestou k posílení kapitálu upsání nových akcií jednomu investorovi,“ vysvětluje Ryska.
Při podobných záchranných operacích jsou menšinoví akcionáři často ti poslední, kdo se radují. Příkladem může být nedávná záchrana francouzského maloobchodního řetězce Casino, za kterou stálo konsorcium investorů v čele s podnikatelem Danielem Křetínským.
Po počátečních spekulacích o vstupu investorů do podniku taktéž akcie posilovaly, ovšem výsledkem záchranného plánu bylo výrazné naředění stávajících akcionářů.