Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Společnost Nvidia odhalila změny ve svém investičním portfoliu, jež provedla v posledním čtvrtletí loňského roku. Aktuálně druhá nejhodnotnější světová firma dle tržní kapitalizace je dlouhodobě považována za společnost, která dokáže již v raných stádiích rozpoznat kvalitní firmy a investovat do jejich rozvoje.
V loňském roce se v USA účastnila více investičních kol než kterákoliv jiná firma, výjimkou byla pouze společnost Alphabet. V minulosti Nvidia vložila své peníze například do startupů OpenAI, Perplexity či Mistral, a tak není divu, že každý její další investiční krok přitahuje značnou pozornost trhu.
Podobná situace nastala i s pátečním zveřejněným reportem pro amerického regulátora. U firem, které z portfolia zcela vypadly, akcie prudce klesly. Naproti tomu společnosti, jež si Nvidia na svém investičním seznamu ponechala - případně je do něj nově zařadila - zažily výrazný růst hodnoty.
Největším vítězem se stala čínská společnost WeRide, zaměřená na vývoj technologií pro autonomní řízení. Nvidia odhalila novou investici, když ke konci loňského roku nakoupila 1,7 milionu jejích akcií za přibližně 24,7 milionu dolarů. Toto oznámení vystřelilo cenu akcií WeRide od pátečního obchodování na dvojnásobek.
Pozitivní reakci zaznamenala také nizozemská společnost Nebius Group, jež se zaměřuje na poskytování cloudových řešení pro AI aplikace, což koresponduje s rostoucí poptávkou po výpočetním výkonu.
Firma vznikla jako odštěpená větev ruského technologického giganta Yandex a nyní se etablovala jako silný evropský hráč v AI sektoru. Nvidia nakoupila během čtvrtého kvartálu ve společnosti přibližně 1,2 milionu akcií v hodnotě 33 milionů dolarů, načež akcie Nebiusu od oznámení zpevňovaly o 15 procent, než zisky zmírnily.
Odchod ze Serve Robotics či SoundHound
Na opačné straně spektra se ocitla společnost Serve Robotics, výrobce autonomních doručovacích robotů. Nvidia se rozhodla zcela uzavřít svou pozici v této firmě a prodala 3,73 milionu akcií, jež nakupovala za průměrnou cenu 1,95 dolaru.
Dle webové platformy HedgeFollow, která analyzuje investiční portfolia a akciové podíly, tyto akcie prodala na ceně 10,7 dolaru, což znamená zisk necelých 40 milionů dolarů a zhruba pětinásobné zhodnocení investice.
Oznámení o prodeji akcií vedlo ke konci středečního obchodování k propadu tržní hodnoty Serve Robotics téměř na polovinu. Exit investice Nvidie zároveň vyvolal otázky o budoucnosti této technologie a její schopnosti konkurovat na trhu autonomní logistiky.
Podobný osud potkal i společnost SoundHound AI, která se specializuje na pokročilé hlasové asistenty – oblast, jež stále nabývá na významu. Když Nvidia zveřejnila prodej svého podílu ve firmě, akcie SoundHound AI do středy stihly propadnout o 27 procent. Konkrétně Nvidia prodala 1,73 milionu akcií, což jí dle HedgeFollow přineslo zisk 28 milionů dolarů.
Další změnou, která vyvolala pozornost investorů, bylo snížení podílu v Arm Holdings. Tato britská společnost se zaměřuje na vývoj návrhů čipů, jež pak licencuje výrobcům.
Nvidia se zbavila téměř poloviny svého podílu, ale nadále drží 1,1 milionu akcií, které nakupovala za průměrnou cenu 64 dolarů, přičemž v současnosti se akcie obchodují kolem 150 dolarů. Arm aktuálně tvoří 45 procent portfolia Nvidie a je jeho největší složkou. Akcie Armu reagují oznámenou redukci podílu šestiprocentním poklesem.
Dlouhodobá strategie
Dle analytiků tyto změny v portfoliu odrážejí strategickou orientaci Nvidie na oblasti s vysokým růstovým potenciálem, zejména autonomní řízení a AI infrastrukturu. „Není lepšího projevu důvěry, než když do vaší společnosti investuje Nvidia,“ uvedl pro agenturu Reuters Dennis Dick, obchodník ve společnosti Triple D Trading, na adresu investice do WeRide.
„I když redukce podílu v Arm Holdings může vyvolat otázky, investice do Nebius a WeRide jsou v souladu s dlouhodobou AI strategií Nvidie,“ doplnil Shiraz Ahmed, senior portfolio manažer ve společnosti Raymond James.
Celková hodnota investičního portfolia Nvidie dosahovala na konci minulého roku přibližně 305 milionů dolarů. Zveřejněné změny jsou součástí čtvrtletního hlášení pro Komisi pro cenné papíry (SEC), tzv. 13F reportu. Firmy, jež mají na kapitálových trzích pod správou majetek přesahující 100 milionů dolarů, musí takovéto dokumenty předkládat vždy do 45 dnů od konce čtvrtletí.
Nelze proto zároveň vyloučit, že od začátku letošního roku Nvidia své pozice opět změnila.