Článek
Mercedes-Benz, Sberbank, Monster Beverage, Saudi Telecom, Saudi National Bank, Volvo nebo ING. Na první pohled nesourodý shluk firem má jedno společné – poráží je virtuální měna se psem ve znaku i názvu.
Pokud bychom totiž vzali tržní kapitalizaci kryptoměny Dogecoin, zařadila by se v této kategorii pohodlně do první čtyřstovky nejhodnotnějších společností. Vzhledem k vysoké volatilitě kryptoměny není možné napsat přesnou částku, nicméně v době psaní tohoto textu přesahuje tržní hodnota téměř 61 miliard dolarů, tedy 1,45 bilionu korun.
Dogecoin patří mezi vítěze prezidentských voleb ve Spojených státech. Zvolený prezident Donald Trump totiž oznámil, že vytváří nové ministerstvo, konkrétně „ministerstvo pro efektivitu vlády“. Do čela úřadu obsadí dle svých slov miliardáře Elona Muska a neúspěšného uchazeče o republikánskou prezidentskou nominaci Viveka Ramaswamyho.
Na první pohled se může zdát, že jde o naprosto nesouvisející událost. Anglicky je však název resortu Department of Government Efficiency. Zkratka – DOGE. Nejbohatší muž světa už na tuto informaci stihl upozornit na jím vlastněné sociální síti X (původně Twitter).
— Elon Musk (@elonmusk) November 13, 2024
Musk má s Dogecoinem bohatou minulost. Před třemi lety například oznámil, že jím vlastněná automobilka Tesla bude virtuální měnu přijímat, což se skutečně stalo. Kurz stoupl, velmi brzy však začal opět klesat. A lidé zjistili, že vozy jako takové si za Dogecoin nekoupí. Výměnou za ně mohli dostat maximálně model autíčka či sponu na pásek.
Musk také v minulosti označoval Dogecoin za lidovou kryptoměnu. Veškerá tato publicita virtuálního platidla, které původně vzniklo na základě internetového memu jako vtipný odkaz na pravděpodobně nejznámější kryptoměnu bitcoin, způsobila, že se nyní zařadilo do elitního klubu.
Podle společnosti CoinGecko se v pondělí obchodoval dogecoin o celkovém objemu téměř 18 miliard dolarů. Dogecoin se tak obchodoval za více peněz než třeba Microsoft s Amazonem dohromady.
O dva dny později se pak tento objem zdvojapůlnásobil.
Zatímco bitcoin je na historických maximech, pro možný vrchol si jde i jeho parodický protějšek. Jen od voleb jeho hodnota narostla o zhruba 175 procent, což jej zařadilo mezi největší vítěze klání Trumpa vs. Harrisová.
Stále však nejde o nejvyšší hodnotu, kterou kdy virtuální měna měla. Ta stále náleží k datu 21. května 2021. Dogecoin tehdy stál 0,7376 dolaru. A opět je zde propojení s Muskem. V ten den totiž miliardář vystoupil v televizi v oblíbeném pořadu „Saturday Night Live“, kde Dogecoin několikrát zmínil.
Nebezpečná investice
Před investováním je však třeba mít na paměti, že jde původně o parodickou kryptoměnu. To se odráží na jeho technologii i zabezpečení, které jsou na nižší úrovni než například u bitcoinu.
Obchodování s kryptoměnami s sebou nese riziko extrémní volatility. Například poté, co Musk koupil Twitter, vzrostla hodnota o 35 procent, jen aby následně opět propadla. Po již zmíněném historickém maximu zase propadla o 91 procent.
Tyto poklesy ilustrují riziko spojené s investicemi do kryptoměn založených na spekulacích a trendech spíše než na fundamentálních hodnotách. Tím trpí Dogecoin nejvíce. Mnoho lidí totiž investuje do DOGE na základě trendů na sociálních sítích nebo doporučení influencerů, což může vést k iracionálním rozhodnutím.
Komunity na platformách jako Reddit zase mohou uměle udržovat cenu DOGE vysokou prostřednictvím koordinovaných nákupních aktivit, čímž získávají vysokou kontrolu nad hodnotou kryptoměny.