Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Podíl dospělých Američanů, kteří investují peníze na akciovém trhu, dosáhl podle dubnového průzkumu agentury Gallup nejvyšší hodnoty od roku 2008. Celkem 61 procent respondentů uvedlo, že vlastní nějaké akcie.
Během hospodářské krize v roce 2008 se vlastnictví akcií podstatně snížilo a po více než 10 let zůstalo na nízké úrovni. V letech 2013 a 2016 dosáhl podíl minima s pouhými 52 procenty dospělých Američanů, kteří akcie vlastnili. Před finanční krizí to s výjimkou v roce 1999 bylo 60 a více procent.
Více než polovina Američanů pak drží akcie nepřímo. To znamená například prostřednictvím podílových fondů či penzijních účtů. Menší procento drží akcie přímo, tedy jednotlivé tituly kupují na základě vlastního uvážení a výběru. Míra vlastnictví akcií se ve většině klíčových demografických skupin v podstatě vrátila na úroveň roku 2008. Pozoruhodnou výjimkou jsou starší Američané, takzvaní „baby boomers“.
Samotná generace baby boomu je termín, který označuje období s vysokým počtem narození mezi roky 1946 a 1964.
Akcie drží i Češi
Zjištění ukazují, že míra vlastnictví akcií mezi Američany ve věku 65 let a více je dnes vyšší než v letech 2001 až 2007, kdy se vlastnictví akcií mezi seniory pohybovalo kolem 53 procent. Dnešních 63 procent vlastníků akcií mezi staršími Američany jsou právě baby boomers.
„Starší Američané jsou na tom nyní ve vlastnictví akcií podobně jako u většiny ostatních věkových skupin. Výjimkou jsou pak mladí dospělí, z nichž drží akcie 41 procent. Dále akcie vlastní 67 procent osob ve věku 30 až 49 let a 66 procent osob ve věku 50 až 64 let,“ uvádí průzkum.
Ačkoli česká populace v oblasti investování do akcií za Američany zaostává, existuje trend v rostoucím zájmu o akcie, jak ukázal nedávný průzkum společnosti Generali Investments CEE.
„Investorů, kteří sami nebo prostřednictvím fondů investují do akcií, už je více než polovina,“ řekl o Češích obchodní ředitel Generali Investments CEE Petr Mederly. Přitom ještě v loňském roce to bylo méně než 45 procent.
Tento vývoj podle něj svědčí o postupné změně investičního chování Čechů, kdy si stále více lidí uvědomuje přínosy vlastnictví akcií a potenciální zhodnocení svého kapitálu na dlouhodobém horizontu. Nejvyšší podíl vlastnictví akcií můžeme v tuzemsku spatřit u věkové skupiny 27 až 35 let. Naopak nejmenší podíl tvoří populace ve věku 54 až 65 let.
Většinu drží ti nejbohatší
Přestože více než polovina dospělých Američanů vlastní akcie, většina z nich jich nevlastní mnoho. Vyplývá z toho, že drtivá většina akcií je v rukou menšího procenta populace. Finanční portál The Motley Fool si všímá, že nejbohatší procento lidí v USA vlastní 53 procent akcií v hodnotě 16,76 bilionu dolarů, tedy v přepočtu téměř 369 bilionů korun.
„Pokud se podíváme na 10 procent nejbohatších Američanů, tato skupina vlastní 88,6 procenta akcií v přibližné hodnotě 28 bilionů dolarů. To představuje velmi vysoký podíl vlastnictví akcií koncentrovaný ve velmi úzké skupině obyvatelstva. Dolních 50 procent Američanů vlastní pouze 0,6 procenta akcií v hodnotě 19 miliard dolarů,“ uvádí server.
Roli hraje i příjem
Míra vlastnictví akcií nejvíce odpovídá příjmům domácností. Více než osm z 10 Američanů s ročním příjmem domácnosti 75 tisíc dolarů (přibližně 1,65 milionu Kč) nebo vyšším vlastní akcie. S příjmy mezi 30 tisíci a 74 999 dolary vlastní v USA akcie 51 procent občanů.
„Američané v manželském svazku, kteří jsou zároveň zaměstnaní, vlastní akcie ve větší míře než jejich svobodní a nezaměstnaní vrstevníci. Pravděpodobně je to způsobeno rozdíly v příjmech těchto skupin,“ zmiňuje Gallup.
V závěru analytická firma shrnuje, že během období hospodářské recese došlo k prudkému propadu hodnoty akcií, což mohlo odradit nové investory od vstupu na akciový trh a přimět stávající investory, aby své peníze stáhli z akcií a umístili je jinde. Důsledkem byl dlouhodobý pokles vlastnictví akcií, který trval více než dekádu. Mnoho lidí tak promeškalo příležitost využít následné oživení hodnot akcií posledních let.
Nicméně v současné době se míra vlastnictví akcií opět vrátila na úroveň z roku 2008. Je to pravděpodobně díky tomu, že akcie se opět ukázaly jako stabilní a výhodná dlouhodobá investice. Zároveň vzrostl i příjem Američanů, což jim poskytlo větší finanční prostředky pro investování do akcií.