Článek
Americké akcie zasáhl v minulém týdnu silný výprodej a veselo zatím není ani v tomto týdnu. Americká centrální banka (Fed) před týdnem sice ponechala úrokové sazby beze změny v pásmu 5,25 až 5,50 procenta, trhům však v nové prognóze naznačila, že měnovou politiku hodlá držet přísnou déle, než se původně očekávalo. Předseda Fedu Jerome Powell současně nevyloučil další růst sazeb, bude-li to potřeba.
Ještě přibližně před třemi měsíci přitom trhy počítaly s trojím snížením úroků v letošním roce. Podle analytiků jsou sazby na vyšších úrovních po delší dobu pro akciové trhy hrozbou a příští rok pro ně bude opravdovou zkouškou.
Vysoké úrokové sazby mohou totiž zvyšovat náklady na půjčování pro podniky, což může snížit jejich ziskovost a odradit investory od akcií. Vyšší úrokové sazby navíc zatraktivňují bezpečnější investice jako vládní dluhopisy, což může snížit poptávku po akciích.
Reakce trhů byla okamžitá, akcie čelily prudkým výprodejům a investoři se akcií zbavovali nejrychlejším tempem od prosince. Podle údajů Bank of America došlo v uplynulém týdnu k odlivu v hodnotě 16,9 miliardy dolarů, což je největší týdenní odliv zaznamenaný od konce loňského roku. Široce sledovaný index S&P 500 za posledních pět obchodních seancí odepsal téměř čtyři procenta. Za celé září pak zatím přes pět procent.
Vyhlídky na vyšší sazby s potenciálním příchodem recese začali investoři obratem promítat do svých scénářů. Jedním z důsledků je právě přesun kapitálu do bezpečnějších aktiv, kam patří například státní dluhopisy. U těch desetiletých se výnos dostal nad 4,5 procenta, tedy na šestnáctiletá maxima.
Tvrdé přistání
Stratég Bank of America Michael Hartnett upozornil, že vyšší úrokové sazby zvyšují pravděpodobnost takzvaného tvrdého přistání, tedy že ekonomika vlivem přísné měnové politiky Fedu klesne do recese rychle a prudce.
„Trhy byly v první polovině roku příliš optimistické. Nevidíme sice recesi jako základní scénář pro letošní rok, vidíme ovšem náznaky, že v příštím roce ekonomika směřuje k tvrdému přistání,“ uvedl podle deníku Insider Hartnett.
„Růst akcií od konce července zpomalil, přičemž poptávka po rizikových aktivech dostala po zasedání Fedu ránu. S&P 500 i technologický Nasdaq směřují k největšímu měsíčnímu poklesu od prosince,“ upozornil. Nic to však nemění na tom, že Bank of America vidí vývoj akcií do konce letošního roku pozitivně.
Banka z Wall Street předpokládá, že do konce roku 2023 vzroste index S&P 500 na 4600 bodů, což představuje více než sedmiprocentní nárůst oproti současným úrovním.
„Revoluce umělé inteligence přispěje k růstu produktivity na pracovním trhu, dokonce i u konzervativních středně velkých firem. Starší a méně efektivní společnosti na tom mohou vydělat stejně jako technologické a rychle rostoucí firmy, ale ještě nejsou takto pozitivním vývojem na trhu oceněny,“ uvedla podle finančního serveru MarketWatch analytička Savita Subramanianová z Bank of America.
Naznačila tím, že tradiční společnosti by mohly mít potenciál zlepšit svou produktivitu díky implementaci umělé inteligence, což by mohlo pozitivně ovlivnit jejich výkonnost na trhu.
Rozptyl v odhadech
Ještě pozitivnější vývoj pak předpovídají stratégové ze Société Générale. Banka nedávno upravila svůj výhled a letošní cíl pro S&P 500 zvýšila na 4750 bodů oproti odhadu 4300 z poloviny června. Vůbec nejpozitivněji se jeví odhady investiční banky Oppenheimer. Ta očekává, že americký index vystoupá do konce roku na 4900 bodů, tedy na svá historická maxima.
Opačný pohled na vývoj akcií pak zaujímají například stratégové Morgan Stanley. Ti očekávají, že nejsledovanější akciový index zakončí rok na 3900 bodech, což by představovalo zhruba devítiprocentní pokles od aktuálních hodnot. Nejpesimističtější odhad BNP Paribas pak vidí index ještě o 500 bodů níže, tedy na 3400 bodech.
Podle údajů, které MarketWatch shromažďuje od 20 investičních bank, makléřů a analytických firem z Wall Street, téměř polovina z nich v posledních dvou měsících zvýšila své odhady pro letošní rok. Tisícibodové rozpětí mezi nejoptimističtějšími a nejpesimističtějšími odhady je dle MarketWatch zároveň neobvykle široké.