Článek
Největším úspěchem Ondřeje Bartoše byla raná investice do společnosti UiPath, která se specializuje na automatizaci procesů pomocí robotů. Credo Ventures, které Bartoš spoluzakládal, investovalo do UiPath v roce 2015, kdy měla firma hodnotu jen několik milionů dolarů.
V roce 2021 vstoupil UiPath na burzu v New Yorku (NYSE) s tržní hodnotou 35 miliard dolarů, což z něj udělalo nejhodnotnější startup původem ze střední a východní Evropy. Tato investice výrazně zvedla renomé Credo Ventures a pomohla Ondřeji Bartošovi dostat se mezi nejvýznamnější venture kapitálové investory v Evropě.
Jednou z firem, která by se mohla stát dalším jednorožcem z vašich investic, je česká Equilibre Technologies. Nejste nervózní, že od svého vzniku utratili 20 milionů dolarů a zatím výsledky nedoručili?
Nevím, jestli se brzy překlopí do zisku. Ale věřím, že se do zisku překlopí a že to, co vybudují, bude mimořádně zajímavé. My jsme trpělivý investor, náš investiční horizont je střednědobý a umíme čekat šest, sedm i deset let.
My jsme do Equilibre investovali v době, kdy neměli nic. Investovali jsme do týmu, který považujeme za špičkový, a taky do vize toho, co chce firma dělat (firma využívá k obchodování na finančních trzích umělou inteligenci, pozn. red.). Ale ten tým je pro nás to nejpodstatnější, protože mají spoustu zkušeností, a nejen ve střední Evropě, ale i globálně.
Když mluvím s firmami, vidím za poslední dva či tři roky velký posun, že i čeští byznysmeni začínají přemýšlet ne-li globálně, tak minimálně evropsky, což je obrovský posun oproti minulosti. Pozorujete u začínajících firem taky něco takového?
Dokonce si myslím, že tento trend nastoupil už dřív. Ale to možná proto, že se víc pohybuju v prostředí startupů, které typicky mají ambici větší. Když my jsme v roce 2010 začínali, tak zakladatelů, kteří měli evropskou nebo globální ambici, bylo malinko a dali se spočítat na prstech jedné ruky. Teď je jich řádově víc.
Ondřej Bartoš (50)
- v roce 2009 spoluzaložil venture kapitálovou firmu Credo Ventures, která se zaměřuje na investice do technologických startupů ve střední a východní Evropě
- vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a v 90. letech spoluzaložil a řídil několik společností v oblasti event managementu, poradenství a IT
- v letech 2004 až 2008 působil jako investiční ředitel ve společnosti MCI Management, VC & PE se sídlem v Polsku
- jedním z jeho nejvýznamnějších úspěchů je raná investice do rumunské společnosti UiPath, která v roce 2021 vstoupila na newyorskou burzu s hodnotou 35 miliard dolarů
- v roce 2024 se stal prvním investorem ze střední a východní Evropy, který se dostal na prestižní seznam Midas List Europe, oceňující nejlepší venture kapitálové investory v Evropě a na Blízkém východě

Do Equilibre Technologies v březnu zainvestoval v dalším kole fond Blossom Capital a hodnota firmy se přehoupla výrazně přes miliardu korun. Účastnili jste se tohoto investičního kola?
Ne. My typicky investujeme v těch úplných začátcích, a pak postupně z firem spíše vystupujeme.
Šéf firmy Martin Schmid je nesmírně zapálený a chce být nejlepší na světě. Vyhovuje vám to?
Nám se tato umanutost líbí a takové firmy hledáme.
Několikrát jste prohlásil, že řada fondů rizikového kapitálu bude letos nebo v blízké době končit. Vidíte už tendenci, že by v tuzemsku někdo fondy zavíral?
Nevím, jestli to bude letos. U venture fondů platí, že jejich investiční horizont je relativně dlouhodobý. Fungují v desetiletých cyklech, takže neumím říct, jestli skončí letos. Ale očekával bych, že v příštích, řekněme, třech až pěti letech dojde k úbytku. Těch startupů ve střední Evropě prostě není tolik a jen minimum z nich dosáhne miliardových ocenění.
Kolik jich v Česku může být - jsou to desítky?
Ano. Jsou to tak střední desítky.
Cítíte i vy ochlazení zájmu investorů? Hodláte letos otevřít už svůj pátý fond?
Zatím jsme nic neohlašovali. Předpokládám, že otevřeme fond 5, ale určitě se to nestane do léta, protože teď pořád investujeme z fondu 4 a tam jsou ještě peníze. Jsme zhruba v půlce toho fondu, v němž nám investoři svěřili 75 milionů eur (1,9 miliardy korun). Máme ještě relativně hodně peněz na investice.
Ochlazení zájmu investorů zatím nijak výrazně nepozoruju, ale může to být dáno tím, že my teď prostě nenabíráme nové peníze, takže nemám kontakt s tím trhem tak dobrý.
Jakých zhodnocení dosáhly vaše předchozí fondy?
My to nezveřejňujeme. Náš průmysl je v tomto trochu netransparentní. Kromě toho náš třetí fond je pořád ještě naplněný firmami. Investiční cyklus probíhá tak, že fond napřed nabere peníze, pak investuje, pak ty svoje investice zhodnocuje a prodává za deset a více let.
Máme plně uzavřený akorát první fond, který skončil, řekl bych, průměrně. Bylo to pod naším očekáváním, ale ne úplnou katastrofou. Čisté zhodnocení prvního fondu bylo kolem 10 procent ročně, což na venture fond není moc. Na naši obranu bych řekl, že to byl náš první fond a byli jsme na trhu příliš brzy. Minimálně náš druhý fond, který následoval, měl to zhodnocení podstatně lepší.
Velká část vaší práce spočívá v tom, že procházíte startupy a bavíte se s nimi. V čem chtějí prorazit? Je největší téma umělá inteligence?
V podstatě drtivá většina toho, co vidíme, nějakým způsobem využívá vlny velkých jazykových modelů, nejenom textových, ale i obrazových. Měli jsme štěstí, že jsme zainvestovali poměrně brzo do polsko-britského startupu ElevenLabs, který se zdá být jedním z lídrů v generování hlasu pomocí umělé inteligence.
Generativní AI teď hraje roli v drtivé většině startupů, které procházíme. Jak v aplikacích určených koncovým uživatelům, tak pro korporátní klienty. Zároveň platí, že všechno kolem AI se teď strašlivě rychle hýbe. Velcí hráči typu OpenAI dávají obrovské prostředky do vývoje, který je překotný. Upřímně řečeno, je velmi složité se v tom zorientovat.
V případě ElevenLabs došlo nedávno ke zneužití hlasů pro ruskou propagandu. Vidíte to jako riziko pro další vývoj firmy?
Nějaké riziko zřejmě existuje. Na druhou stranu, riziko zneužití existuje ve spoustě oblastí. Zneužívá se hotovost, bitcoin, e-mail se zneužívá pro spoustu věcí. Určitě budeme narážet na zneužití AI ke všem možným účelům, nejenom hlasu a zvuku, a budeme si muset zvyknout na to, že tyto technologie jsou mezi námi a naučit se k tomu přistupovat s kritickým myšlením.
Je to nejrychleji rostoucí firmy z vašeho portfolia?
Ano. Je nejrychleji rostoucí.
Jak se vede českému startupu Zuri, do kterého jste zainvestovali na začátku a teď před Vánoci mu další investici poskytl byznysmen Jan Barta? Zuri jsou letadla s hybridním pohonem, která by měla ulehčit meziměstskou dopravu či mít vojenské využití.
Máme docela radost. Startup pořád pracuje na svém produktu. Vývoj nelze nějak zrychlit. Musíte projít důkladně procesem, je to vysoce regulovaná oblast. Musí vyrobit prototypy, které jsou schvalovány. Samozřejmě bych byl radši, kdyby to bylo rychlejší.
Nicméně myslím, že to vypadá nadějně. Existuje naděje, že bude existovat český výrobek vertikálně startujícího letadla. Pokud se to stane, bude to obrovský úspěch.
Sledujete firmu UiPath, na které jste vlastně nejvíc vydělal? Stále vlastníte její akcie, které nicméně od uvedení na burzu zažily prudký propad.
Sleduju to trochu s smutkem. Doufám, že se to vzpamatuje. Ty problémy jsou kombinací řady faktorů. Jednak firma přestala růst tak rychle, co se týče výnosů. Určitě byl v řízení firmy moment, kdy zakladatelé přivedli nového šéfa, který po roce zase odešel. Pak přišla rovněž změna na trzích, kdy investoři přestali oceňovat růst firmy za cenu ztrát. Naopak začali poptávat více ziskové firmy.
Současná vlna generativního AI měla také svůj vliv a je s otazníkem, jestli nějakým zásadnějším způsobem nenaruší byznys UiPath, takže je to řada důvodů, která vedla k tomu, že cena akcie je teďka na osmině původní ceny.
Když se ale podívám na cenu akcie, tak je firma oceněná na nějakých 5,5 miliardy dolarů, ale má 1,5 miliardy dolarů hotovosti, má 1,6 miliardy dolarů opakujících se tržeb. Firma není sice zisková, ale nepálí peníze. Násobek výnosů, za který se teď obchoduje, mi přijde velmi nízký.
Neplánujete z toho vystoupit?
Mně už zase tolik akcií nezbývá. Postupně jsem je prodával, ale ze sentimentu to sleduju.