Článek
Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v USA v listopadu opět zpomalilo, z říjnové hodnoty 7,7 procenta míra inflace klesla na 7,1 procenta a je nejníže od loňského prosince.
Inflaci zpomalily mimo jiné levnější benzin, elektřina a ojeté automobily, uvedlo ve své úterní zprávě americké ministerstvo práce. Inflace se snížila už pátý měsíc za sebou, což naznačuje, že růst cen postupně ochlazuje. To by mohlo americkou centrální banku (Fed) přimět k tomu, aby zmírnila rozsah zvyšování úrokových sazeb.
Americký Fed o sazbách rozhodne ve středu ve 20:00 našeho času. Trhy nyní očekávají, že centrální banka v čele s guvernérem Jeromem Powellem zvýší sazbu o půl procentního bodu, tedy pomalejším tempem než na předchozích zasedáních. Hlavní sazba Fedu je aktuálně v pásmu 3,75 až 4,00 procenta.
Středeční zpráva o inflaci potěšila akciové trhy ve Spojených státech, které se okamžitě vydaly vzhůru. Hlavní akciový index S&P 500 kolem 16:00 našeho času posiloval přibližně o 2,5 procenta. Nahoru směřovaly i ostatní akciové indexy v USA.
Ve srovnání s předchozím měsícem se ceny v USA zvýšily o 0,1 procenta po říjnovém růstu o 0,4 procenta. Analytici v anketě agentury Reuters očekávali zvýšení cen o 0,3 procenta.
Míra takzvané jádrové inflace, která nezahrnuje nestabilní ceny potravin a energií, v listopadu zpomalila na šest procent z říjnových 6,3 procenta. Meziměsíčně pak jádrové ceny stouply o 0,2 procenta po říjnovém zvýšení o 0,3 procenta.
Inflaci v listopadu podpořily hlavně ceny nájmů. Ceny zboží se naopak snížily, hlavně kvůli poklesu cen ojetých vozů a protože obchodníci zlevňovali zboží, aby před Vánocemi nalákali zákazníky a snížili si ve skladech zásoby v době, kdy poptávka slábne a situace v dodavatelském řetězci se zlepšuje. Cenové tlaky však přicházejí i ze sektoru služeb, protože se tam zvyšují mzdy.
Letos v červnu inflace v USA vzrostla až na 9,1 procenta, nejvýše od listopadu 1981, od té doby však zpomaluje. Navzdory nejnovějšímu zmírnění však plánuje Fed pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb.
Ve středu se chystá zvýšit základní úrokovou sazbu po sedmé v letošním roce, což bude znamenat další růst nákladů na půjčky pro spotřebitele a podniky. Vyšší úroky mají brzdit inflaci, ekonomové však varují, že Fed pravděpodobně dalším zpřísňováním měnové politiky způsobí v příštím roce hospodářskou recesi.