Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Akcie společnosti Trump Media & Technology Group (DJT) zažívají v pondělí výrazný růst. V předobchodní fázi burzovního obchodování akcie v jeden moment rostly o více než 70 procent nad 50 dolarů za kus, později prudký růst zkorigovaly.
Pokus o atentát přinesl Donaldu Trumpovi rychlý nárůst šancí na vítězství v prezidentských volbách, z čehož akcie DJT těží. Podle serveru Polymarket jsou aktuální šance Trumpa na úrovni 70 procent, zatímco ještě v pátek se pohybovaly na 60 procentech.
Hlavní analytik Tomáš Vlk z Patria Finance považuje akcie DJT za vysoce spekulativní. Připomíná, že firma má velmi krátkou historii a je také velmi ztrátová. Navíc podle Vlka představuje pouze sázku na jednu kartu.
„Je to sázka, že se Donald Trump stane prezidentem, bude komunikovat se světem jen přes tento kanál, sociální síť tím nabere na významu a dokáže větší návštěvnost monetizovat. Pokud tento scénář nevyjde, firma může snadno skončit. Logicky je proto hodně volatilní a citlivá na vývoj předvolebních nálad a v tomto případě skočila vzhůru,“ vysvětluje Vlk pro SZ Byznys.
Po střelbě na bývalého amerického prezidenta rostla také cena bitcoinu, oproti akciím DJT však nepatrně. Během pondělního obchodování bitcoin posiloval až o pět procent a krátce se dostal nad úroveň 63 000 dolarů (zhruba 1,46 milionu korun).
„Růst ceny bitcoinu by mohl odrážet obavy z dalších občanských nepokojů ve Spojených státech,“ řekl podle agentury Reuters šéf výzkumu ve společnosti ANZ v Singapuru Khoon Goh.
„Republikánská strana je nakloněna kryptoměnám a zvýšená pravděpodobnost Trumpova prezidentství je pozitivním faktorem, který podporuje kryptoměnové trhy,“ doplnil Benjamin Celermajer, investiční ředitel společnosti Magnet Capital.
Vlažná reakce
Neúspěšný atentát podpořil šance Trumpa na zvolení prezidentem a první reakce finančních trhů šla podle Vlka z Patria Finance tímto směrem. Obecně ale na trzích v pondělí panuje spíše klid. Americký dolar mírně posiloval, později ovšem zisky smazal. Rostly také výnosy dluhopisů.
Dluhopisový trh totiž podle Vlka může cítit nervozitu kvůli pokračování expanzivní politiky a clům, a tedy vyšším inflačním rizikům a silnější tendenci centrální banky nesnižovat příliš úrokové sazby. Reakce trhů ale v pondělí podle něj netrvala příliš dlouho.
„Trh byl na Trumpovo vítězství částečně nastaven už předtím a zvednutí pravděpodobnosti neznamená velkou změnu. Navíc sledujeme velkou odolnost vůči politickým zprávám a spousta investorů nebude chtít jít do jednosměrných sázek naplno čtyři měsíce před volbami. Předpokládám tedy, že krátkodobý vliv se vyčerpá zkraje týdne,“ má jasno Vlk.
„Ne že by otázka příštího prezidenta byla trhům lhostejná. Naopak, s blížící se volbou čekejme nárůst tržního vlivu voleb. Jsou tu ale další témata, které trhem dlouhodobě rezonují, jako je vývoj inflace a trhu práce,“ uvedl devizový analytik Jan Berka finanční skupiny Roklen.
„Trump byl podle preferencí favoritem už před atentátem, jeho náskok se zřejmě následně zvýšil. Zároveň ale zůstává kandidátem s velmi kontroverzními návrhy, takže finanční trhy politika v klidu nenechá. Čekám přesun preferencí investorů například od zelené k tradiční energetice, k americkému průmyslu včetně obranného či k firmám, které by profitovaly z uzavřenější americké ekonomiky,“ dodává analytik Vlk.