Článek
Podle údajů společnosti S&P Global Indices činily dividendy v rámci indexu S&P 500 v loňském roce 564,6 miliardy dolarů (asi 12,5 bilionu Kč), což je o deset procent více než v roce 2021. Podle Howarda Silverblatta, analytika společnosti S&P Dow Jones Indices, se další rekord ve výplatách očekává také letos, a to i v případě, že ekonomika projde „plnou recesí“.
Dividenda jsou peníze, které akciové společnost vyplácejí akcionářům podle rozhodnutí valné hromady. Vyplácí se majitelům akcií podle rozhodného dne jejich držení. Vyjadřuje se zpravidla pevnou částkou na jednu akcii.
V praxi to jednoduše znamená, že drží-li investor akcie nějaké akciové společnosti, která dividendy vyplácí, dostává za každou akcii peníze nezávisle na tom, zda akcie roste či klesá.
Investoři hodnotí společnosti, které vyplácejí dividendy, podle hodnoty ročních vyplacených dividend v poměru k ceně akcií společnosti, což se nazývá dividendový výnos společnosti. Například akcie, která vyplácí roční dividendy ve výši 0,50 dolaru na akcii a obchodující se za 10 dolarů na akcii, má dividendový výnos pět procent.
Podle Silverblatta budou rostoucí úrokové sazby a výnosy z amerických státních dluhopisů nadále vyvíjet tlak na zvyšování výplat dividend. Aby si totiž společnosti udržely investory, budou muset dividendy držet vysoko, jinak by pro investory bylo výhodnější odejít právě k dluhopisům. „Konkurence v oblasti příjmů se bude zvyšovat,“ řekl analytik.
Stabilní zisky podniků a vysoké hotovostní zůstatky umožnily společnostem obstát v konkurenčním boji. Silverblatt proto odhaduje, že v roce 2023 by společnosti mohly dividendy dále zvyšovat navzdory poklesům zisků.
Celkový dividendový výnos indexu S&P 500 vzrostl z 1,31 procenta na konci roku 2021 na 1,78 procenta v loňském prosinci. Souhrnný výnos 399 akcií z indexu S&P 500, které v současnosti vyplácejí dividendy, činí 2,2 procenta. Mezitím výnos desetiletého státního dluhopisu v loňském roce činil 3,88 procenta.
Loňskému medvědímu (klesajícímu) trhu uniklo několik tržních sektorů s nejvyššími výnosy. Akcie v energetickém sektoru v rámci indexu S&P 500 loni posílily o více než 50 procent a dividendový výnos činil 3,6 procenta. Naopak akcie realitního sektoru loni oslabily okolo 28 procent, dividendový výnos ovšem činil 3,5 procenta.
Medvědí trh
- Medvědí trh je termín používaný pro výrazný pokles cen na akciových trzích. Medvědím trhem lze obvykle označit situaci, kdy cenové ztráty indexu z posledního maxima překonají 20 procent. Do této fáze jsou cenové ztráty spíše považovány za korekce.
- Fenomén medvědího trhu je pravděpodobně pojmenován podle způsobu, jímž medvěd útočí na svou kořist – švihá tlapami směrem dolů. Proto se trhům s klesajícími cenami akcií říká medvědí trhy.
Zdroj: Investopedia
Je pravděpodobné, že výplaty dividend v letošním roce budou posíleny i některými společnostmi, které obnoví pozastavené výplaty v důsledku koronavirové pandemie. Například letecká společnost Southwest Airlines v prosinci oznámila, že 31. ledna letošního roku obnoví výplatu své původní dividendy. Celoroční vyplácení dividend ve výši 18 centů na akcii by v letošním roce zvýšilo celkovou výplatu dividend v rámci indexu S&P 500 o téměř 428 milionů dolarů (přibližně 9,5 miliardy Kč).
Štědré dividendy v Praze
Akciové trhy, tedy obchodování se samotnými akciemi, v loňském roce investorům ale příliš radosti nepřinesly. Oslabily trhy nejen ve Spojených státech, ale dolů zamířil také hlavní index pražské burzy. Akcie v něm zastoupené zakončily rok níže o 15,31 procenta, jak ukazují webové stránky pražské burzy. Byla to nejslabší výkonnost indexu od roku 2011.
Pokud ale do výkonu tuzemských akcií započítáme dividendové výnosy, zde už byla situace o něco lepší. Index PX-TR, v jehož výpočtu jsou zohledněny hrubé dividendové výnosy (před zdaněním), zakončil rok 2022 poklesem o 8,62 procenta. Pražská burza tak znovu ukazuje, že pro investory může být jakousi dividendovou kotvou. Český akciový trh totiž patří v globálním srovnání k trhům s nejvyššími výnosy z dividend.
Pokud bychom porovnali výkonnost hlavního indexu PX za posledních pět let čistě na základě vývoje cen akcií s indexem pražské burzy PX-TRnet, který zahrnuje současně i čisté výnosy z dividend (po zdanění), uvidíme, jak důležitou roli ve výnosech tuzemských akcií hrají právě dividendy.
Loňské dividendy na pražské burze (index PX)
Firma | Hrubá dividenda |
---|---|
Komerční banka **** | 55,50 CZK |
Kofola | 11,30 CZK |
Avast *** | 1,16 CZK |
Colt CZ Group | 25,00 CZK |
Moneta Money Bank | 7,00 CZK |
ČEZ | 48,00 CZK |
VIG | 1,25 EUR |
Erste Group | 1,60 EUR |
Avast ** | 2,40 CZK |
Komerční banka | 43,80 CZK |
Philip Morris ČR | 1 310,00 CZK |
Moneta Money Bank | 10,00 CZK |
** dividenda 0,112 USD orientačně přepočtena do CZK; výplata proběhla v USD
*** prozatimní dividenda 0,048 USD orientačně přepočtena do CZK; výplata proběhla v USD, volitelně v GBP
**** mimořádná výplata nerozděleného zisku
Zdroj: Fio banka, SZ Byznys
Zatímco hodnota indexu PX bez dividend podle údajů pražské burzy za pětileté období stoupla o 12 procent, hodnota indexu PX-TRnet se za stejné období zvýšila o více než 38 procent, čili více než trojnásobně. Na první pohled je tedy patrné, že na velké části výnosů akcií se podílí vyplácené dividendy ze zisku společností.
Nejdelší historií vyplácených dividend na pražské burze se může pochlubit tabáková společnost Philip Morris ČR, která svým akcionářům vyplácí každoročně ze zisku dividendy již od roku 1997. Zároveň dlouhodobě patří k akciím s nejvyšším výplatním poměrem – na dividendách vyplácí až 100 procent ze zisku firmy.
Podle portfolio manažera společnosti Cyrrus Tomáše Pfeilera firmy obchodované na pražské burze v rámci hlavního trhu (Prime Market) v loňském roce vyplatily dividendy v celkové výši 78 miliard korun, což představuje významný nárůst oproti 58 miliardám v roce 2021. V meziročním vyjádření jde o zvýšení o 35 procent.
„Situace souvisí s postcovidovým zotavením, které naplno proběhlo až v uplynulém roce. Během loňska přistoupily k distribuci přebytečného kapitálu některé banky, které v roce 2021 vyplatily investorům podstatně nižší částku. To souvisí se skutečností, že v loňském roce již byly optimističtější ohledně pandemického vývoje a akcionářům poslaly i částky, které v předchozích letech musely zadržovat kvůli covidu,“ říká pro SZ Byznys Pfeiler.
Bude podle něj otázkou, zda se sumu podaří překonat během letoška. Vzhledem k tomu, že v roce 2022 vyplácely finanční domy mimořádné dividendy, nelze očekávat stejně štědré objemy, upozornil Pfeiler. „Celkovou výši dividend proto významně ovlivní skutečnost, k jak velké platbě přistoupí energetický kolos ČEZ,“ shrnuje.
Mluvčí pražské burzy Jiří Kovařík k tomu dodává, že objem vyplacených dividend kontinuálně roste, s výjimkou „covidového“ roku 2021. „Pražská burza tak potvrzuje, že je jedním z nejštědřejších dividendových trhů v rámci zemí OECD,“ sdělil redakci.
Největší objem na dividendách vyplatil loni investorům podle údajů pražské burzy polostátní gigant ČEZ, a to téměř 26 miliard korun. Miliardové podíly na zisku pak vyplácely rovněž finanční společnosti v čele s Komerční bankou, která investorům uštědřila takřka 19 miliard korun. Následovala rakouská skupina Erste Group Bank s výplatní sumou v objemu téměř 17 miliard korun. Dále banka Moneta s pěti miliardami a pojišťovací skupina Vienna Insurance Group s necelými čtyřmi miliardami pro investory.