Článek
Americký prezident Donald Trump zpřísňuje celní opatření vůči Číně. V úterý Bílý dům oznámil, že s platností od středeční půlnoci (v 6:01 SEČ) zvyšuje cla na Čínu na 104 %.
Trump dříve na Peking uvalil 20 procent na dovoz čínského zboží do Spojených států. Minulý týden oznámil uvalení individuálních sazeb, které vstoupí v platnost 9. dubna. Pro druhou nejlidnatější zemi světa se jednalo o 34 procent. Celkový tarif na zboží z Číny tak doposud činil 54 procent.
Čína reagovala tím, že na veškeré americké zboží zavedla sazbu 34 procent. Na to Trump v pondělí pohrozil, že pokud země nezruší své odvetné clo vůči USA, uvalí na ni dodatečné clo ve výši 50 procent. Čínské ministerstvo obchodu uvedlo, že se nepodvolí vydírání a že hodlá „bojovat až do konce“.
Příčinou vyhrocené situace je z americké perspektivy přebytek, který má Čína ve vývozu zboží do Spojených států.
Dle amerických představitelů celkový obchod Washingtonu s Pekingem dosáhl v roce 2024 výše 582,4 miliardy dolarů, tedy 13,3 bilionu korun. Vývoz zboží z USA ve stejném období činil 143,5 miliardy dolarů, zatímco opačným směrem 438,9 miliardy dolarů. Deficit obchodu USA se zbožím s Čínou v roce 2024 činil necelých 300 miliard. Právě tento rozdíl uvádí Donald Trump jako hlavní důvod zavádění cel vůči Číně.
Dopady celní války vůči Spojeným státům se na investičních trzích už projevují masivními propady ceny akcií a dle odhadů má rovněž dojít ke zdražení zboží ve Spojených státech. Společnost S&P odhaduje, že v USA zdraží oblečení až o 37 procent, díly do počítačů o 30 procent a smartphony o 27 procent.
Trumpova cla na Seznam Zprávách
Americký prezident Donald Trump ve středu večer 2. dubna 2025 oznámil tvrdá cla na zboží z téměř celého světa. Cla poškodí i Evropskou unii a především její průmysl, na kterém stojí i Česká republika. Akcie a trhy reagovaly okamžitým propadem.
Seznam Zprávy publikovaly články, analýzy a rozhovory k tomuto tématu. Zde vám přinášíme ty nejdůležitější.
Panamský průplav bez čínského vlivu
Kromě cel pokračují Spojené státy spor s Čínou i o Panamský průplav. Americký ministr obrany Pete Hegseth, který je na návštěvě Panamy, zde uvedl, že „Spojené státy vymaní Panamský průplav z čínského vlivu a nedovolí, aby Čína ohrožovala fungování této námořní cesty.“
„Panamský průplav dnes čelí novým hrozbám. Spojené státy nedovolí komunistické Číně ani žádné jiné zemi, aby ohrozila provoz nebo integritu průplavu,“ citovala agentura AFP šéfa Pentagonu.
Hegseth po úterním jednání s panamskou vládou přislíbil prohloubení vzájemné spolupráce a prohlásil, že Číně nebude dovoleno, aby z průplavu „učinila svou zbraň“ tím, že bude využívat obchodních vztahů čínských firem ke špionáži. „Společně vymaníme Panamský průplav z vlivu Číny,“ řekl Hegseth.
Hegseth v úterý dopoledne jednal dvě hodiny s panamským prezidentem Josém Raúlem Mulinem. Na síti X poté zveřejnil společnou fotografii s komentářem, že mu bylo ctí s prezidentem hovořit. „Vaše tvrdá práce i práce vaší země má smysl. Díky posílené bezpečnostní spolupráci budou oba naše národy bezpečnější, silnější a více prosperující,“ napsal Hegseth.
Americký prezident Donald Trump po lednovém nástupu do úřadu opakovaně pohrozil této středoamerické zemi ekonomickým i vojenským tlakem z obav před rostoucím čínským vlivem na řízení Panamského průplavu. Nevyloučil ani převzetí průplavu za použití vojenské síly.
Panama převzala průplav do své správy v roce 1999. Spojené státy tuto klíčovou infrastrukturu před více než 100 lety postavily a do konce 90. let ji i přímo spravovaly.