Hlavní obsah

Dvoutisícovka byla i loni nejoblíbenější bankovkou padělatelů

Foto: Magdalena Maňáková

Zabavený padělek dvoutisícové bankovky.

Celkový počet padělaných a pozměněných bankovek a mincí v loňském roce podle ČNB klesl, jejich kvalita byla navíc velmi nízká.

Článek

Česká národní banka v roce 2024 odhalila celkem 1158 kusů padělaných a pozměněných českých peněz. Přesně šlo o 704 bankovek a 454 mincí v celkové hodnotě 1,154 milionu korun. Pro srovnání, v roce 2023 ČNB zadržela 3539 padělků za 5,6 milionu korun.

Nejčastěji padělanou bankovkou byla již tradičně dvoutisícikoruna (259 ks), která je také nejvíce emitovanou pravou bankovkou. Následovaly tisícovky (128 ks), pětitisícovky (87 ks) a stovky (87 ks).

Oproti roku 2023 se jedná o významný pokles –⁠⁠⁠ přibližně o dvě třetiny. Vloni banka odhalila celkem 4305 padělků korun i zahraničních měn, z toho 2699 byly padělané bankovky a zbytek padělané mince. Nejčastěji jsou padělky zadržovány v bankách, směnárnách a obchodech, podvodníci ale peníze dávají i do vkladomatů. Nejvíce padělků bylo vloni zadrženo v Praze (293 ks), následně v Novém Jičíně (150 ks) a Klatovech (65 ks).

Foto: Magdalena Maňáková

Padělané bankovky.

„Ochrana českých peněz proti padělání je na dobré úrovni. Zároveň dlouhodobě platí, že drtivá většina padělků je technicky velmi nedokonalá. Ve srovnání třeba s eury nebo dolary se navíc koruny padělají v mnohem menší míře. Proto by každý, kdo při placení věnuje bankovkám a jejich ochranným prvkům pozornost, měl případný padělek snadno odhalit, vysvětluje členka bankovní rady ČNB Karina Kubelková.

Pokles padělků je podle Kubelkové návrat k normálu předchozích let, ale potřeba neustále se věnovat kvalitě českých peněz trvá. „Bankovní rada zadala odborníkům analýzu nových ochranných prvků. Letos předloží návrhy možných inovací, které bude bankovní rada posuzovat,“ uvedla Kubelková.

Padělané vs. pozměněné peníze

Padělané peníze – kopie peněz vyrobené za účelem uvedení do oběhu místo pravých peněz.

Pozměněné peníze – pravé peníze upravené na vyšší číselnou a/nebo slovní hodnotu.

Zdroj: ČNB

Padělané peníze se dělí na pět kategorií a hodnotí se jako ve škole. Pátá kategorie jsou padělky nepovedené, například pouze jednobarevné či jednostranné kopie. Takových bankovek zadržela ČNB vloni 77 kusů. Většina padělků, které ČNB vloni zadržela, se klasifikovala do čtvrté kategorie (603 ks).

Padělky čtvrté kategorie už jsou zdařilejší, ale nemají dobře okopírované ochranné prvky, popřípadě je nemají vůbec. Třetí kategorie už jsou padělky zdařilé, kdy už je tisk poměrně kvalitní a napodobují také některé ochranné prvky. Těchto bankovek zadržela ČNB vloni osm.

V nejvyšších kategoriích dva (nebezpečné) a jedna (velmi nebezpečné) nebyl podle Kubelkové vloni odhalen žádný padělek české koruny. V roce 2024 bylo zachyceno také 452 padělaných dvacetikorun v celkové hodnotě 9040 korun. Zaznamenán byl také jeden případ primitivního padělku padesátikorunové mince.

Foto: Magdalena Maňáková

Ukázka padělaných mincí.

V loňském roce bylo také zadrženo 16 bankovek a jedna mince, které byly „jen“ upraveny. Šlo o pravé peníze, které podvodník změnil na vyšší číselnou nebo slovní hodnotu, přičemž kvalita úprav byla podle ČNB nízká.

Jak zkontrolovat pravost peněz

Bankovky

  1. Pohmatem: bankovkový papír je specifický na dotyk (je vyrobený z bavlny), na rozdíl od běžného kancelářského papíru, na kterém bývají padělky zpravidla tištěny. Bankovka je vytištěná více tiskovými technikami – není zcela hladká na dotek, na lícní straně je hmatem citelný hlubotisk.
  2. Proti světlu: zkontrolujte vodoznak, ochranný proužek a soutiskovou značku.
  3. Bankovku prohlédněte z více úhlů: jestli se na líci mění proměnlivá barva, v ornamentu na rameni portrétu je skrytý obrazec a vpravo na líci je dvoubarevný iridiscentní pruh.

Mince

Padělané mince se vyznačují poměrně kvalitní ražbou. Padělek je možné rozeznat od originálu díky zřetelné rýze mezi zvýšenou obrubou hrany a mincovním polem.

Zdroj: ČNB

Pokud máte podezření, že dostáváte padělané peníze, můžete je odmítnout, placení padělanými penězi je totiž trestné. Podezřelé peníze odneste na policii, která je předá ČNB. Ta následně prozkoumá jejich pravost a pokud se ukáže, že je mince či bankovka pravá, vrátí ji původnímu majiteli. V opačném případě padělek zabaví. Padělky se zadržují bez náhrady.

Padělky zahraničních měn jsou kvalitnější

ČNB vloni odhalila také řadu padělaných zahraničních měn, nejčastěji eura a americké dolary. Tyto padělky jsou podle Kubelkové obecně kvalitnější než ty české a může tedy být náročnější poznat, že se nejedná o originál.

Foto: Magdalena Maňáková

Členka bankovní rady ČNB Karina Kubelková ukazuje padělanou a pravou bankovku v hodnotě 500 euro.

ČNB loni za padělek označila celkem 1200 padělaných a pozměněných zahraničních bankovek a mincí. V 812 případech se jednalo o eura, z nichž většina byla klasifikovaná třetím stupněm nebezpečnosti. Zadrženo bylo také 379 případů padělků amerických dolarů, u kterých převažoval druhý stupeň nebezpečnosti.

Doporučované