Článek
Důvěra v českou ekonomiku v dubnu klesla ve srovnání s březnem o 2,8 bodu na 96,7 bodu. Snížila se po dvouměsíčním růstu, dolů šla u podnikatelů i spotřebitelů. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ve srovnání s loňským dubnem byla letos důvěra nižší o půl bodu.
Nejvýraznější pokles byl ale v průmyslu, důvěra se v tomto odvětví snížila o 4,5 bodu. „Podnikatelé v průmyslu se stále potýkají zejména s nedostatečnou poptávkou, kterou jako bariéru růstu produkce v dubnu uvedlo téměř 44 procent dotázaných podniků. S tím mimo jiné souvisí i očekávané nižší tempo růstu výrobní činnosti v nejbližších měsících,“ uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.
V případě spotřebitelů se důvěra snížila o 1,1 bodu na 97,7 bodu. „Spotřebitelská důvěra již čtvrtý měsíc v řadě osciluje těsně pod svým dlouhodobým průměrem. Důvodem jsou především obavy domácností ze zhoršení vývoje celkové hospodářské situace v Česku, v dubnu navíc doprovázené výrazným zvýšením obav z růstu cen,“ sdělila Silvie Vyplašilová z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.
Podle analytiků zhoršení důvěry souvisí s celní válkou
Dubnové zhoršení důvěry v českou ekonomiku souvisí s celní válkou, kterou vyvolaly Spojené státy. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Upozornili také, že zhoršení podnikatelských i spotřebitelských nálad může tlumit hospodářské oživení. Růst tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) by tak podle nich letos nemusel dosáhnout dříve očekávaných dvou procent.
„Náladu podnikatelů negativně ovlivnil vývoj v průmyslu, který sice v posledních měsících vykazoval známky optimismu, ovšem nepodloženého reálnými zakázkami. Šlo více o víru ve zlepšení situace, kterou ovšem výrazně narušila probíhající celní válka USA. Takže výsledkem je nejenom zreálnění původních očekávání, ale i obavy z dopadů cel na evropskou poptávku,“ uvedl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek. Obavy z dopadů cel se podle něj odrážejí v očekávaném zpomalení výroby v nadcházejících třech měsících.
Podle finančního analytika Provident Financial Petra Javůrka je zhoršení spotřebitelských nálad dáno obavami z globální recese. „Ty v dubnu vzrostly kvůli intenzivně medializovaným americkým clům a eskalujícím obchodním válkám mezi USA, Čínou a Evropou. Tyto nejistoty nepochybně přispívají k tomu, že i čeští spotřebitelé mají obavy z vývoje inflace a budoucího hospodářského růstu,“ řekl.
Podíl lidí, kteří očekávají v příštích 12 měsících zhoršení celkové ekonomické situace, se v dubnu ve srovnání s březnem zvýšil. Vyšší je také podíl domácností očekávajících zhoršení své finanční situace. Druhý měsíc po sobě se naopak snížil počet dotázaných, kteří neplánují v příštích 12 měsících pořizovat velké nákupy.