Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Česká republika si v roce 2020 jako jedna z mála zemí v EU schválila zákaz chovů nosnic v takzvaných obohacených klecích. Platit by měl od roku 2027. Nyní to však podle zemědělců vypadá, že se přestavby na halové chovy s větším prostorem pro slepice nemohou do tohoto data stihnout. Po tomto datu se tak vejce ze starých chovů nesmějí dostat na trh.
Ve voliérových chovech může být devět slepic na jeden metr čtvereční, v klecích měli chovatelé podmínku, aby na jedno zvíře připadalo 750 centimetrů čtverečních. Nově tak bude mít jedna slepice o 361 centimetrů plochy navíc.
„Největší problém je to u středních a malých chovatelů, kteří mají do 250 tisíc kusů nosnic, a to převážně v Jihočeském kraji a Jihomoravském kraji. Část podniků chovy přestaví na odchovny a nebude už vyrábět vejce, zbytek technologie předělá po roce 2027,“ oznámila předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá.
Na trhu jsou čtyři velké podniky, které zajišťují produkci většiny vajec. Ani ty ale nemají zatím přestavěno, chybí jim kolem 20 procent. Investice do přestaveb jedné středně velké haly vyjdou na vyšší desítky milionů korun. Jsou navíc časově náročné a mohou trvat i rok.
Na začátku roku 2027 by tedy podle drůbežářů mohlo v České republice chybět kolem 15 procent tuzemských vajec. Česko je ve vejcích nesoběstačné, už dnes musí dovážet například z Polska, Pobaltí a Ukrajiny.
V roce 2022 dosahovala podle Českého statistického úřadu soběstačnost ČR ve vejcích 88 procent, o rok později klesla na 83 procent. Poslední tři roky však Evropu trápí ptačí chřipka, která způsobila nedostatek vajec a zvýšila jejich ceny.
Přestavěno na halové chovy je nyní 55 procent veškerých chovů v tuzemsku, za rok a půl je tedy nutné přestavět ještě téměř polovinu. V klecích je nyní 2,892 milionu nosnic z celkem 5,3 milionu kusů.
Řada okolních států včetně Polska však zákaz klecí neschválila a na programu Evropské unie to zatím není. Navíc s českým zákazem, který kritizoval i ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL), zůstávají otevřené dveře dovozům klecových vajec (označená číslem 3), jež se zde nebudou smět vyrábět.
„Klece“ se budou dál dovážet
„Jsme v očekávání toho, co přinese Evropská komise a kdy dojde k celoevropskému zákazu, aby naši chovatelé nebyli v konkurenční nevýhodě. Gastro a řetězce do slevových akcí zřejmě budou dál brát zahraniční klecovky, protože v zahraničí zákaz neplatí,“ uvádí Gabriela Dlouhá.
Cena vajec podle ní v posledních letech roste nejen kvůli nákazové situaci a nedostatku vajec, ale i navýšení cen krmných směsí a stále vysokým cenám energií.
„Nechceme nic jiného než rovné tržní podmínky,“ říká k situaci v mezinárodním obchodu Zdeněk Mlázovský, ředitel společnosti Proagro Nymburk, jež provozuje jedny z největších chovů v Česku.
Obchodní řetězce se dobrovolně zavázaly předběhnout legislativní zákaz, a to do konce roku 2025, v případě Penny Marketu dokonce do konce roku 2023. Není však jasné, zda slib dodrží, do akcí stále ve velkém nakupují vejce z klecových chovů a zákazníci preferují nízkou cenu.
„V 99 procentech jde zákazník po ceně. I zákazníci v roce 2027 budou chtít to nejlevnější a firmy zejména v gastro trhu půjdou po dovozových vejcích,“ myslí si Jan Pozdílek, majitel středně velkého chovu na Královéhradecku Vejce Kosičky.
Chovatel musel kvůli legislativě přestavět čtyři chovy, přestavba každého z nich včetně nákladů na bankovní půjčky vyjde zhruba na 80 milionů korun. Zemědělci čerpají na přestavby investiční dotace, vydělávat ale musí, a to především v zimě, kdy je po vejcích mnohem vyšší poptávka a vyšší jsou také zisky chovatelů. „V zimě si musíme vydělat na léto, kdy se prodává i se ztrátou,“ dodal Pozdílek.