Hlavní obsah

Další novinka, od července musí zaměstnavatelé nahlašovat všechny dohodáře

Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Pro zaměstnavatele, kteří mají pracovníky na dohodu o provedení práce, se od července zpřísňují administrativní pravidla. Podívejte se, co přesně a jak se mění.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Prvního července začíná v rámci novely zákoníku práce platit další vlna změn v pravidlech pro „dohodáře“. Tentokrát se ale změny týkají pouze DPP, tedy těch, kteří pracují v rámci dohody o provedení práce. Změny jsou součástí celého balíčku úprav, které mají docílit větší ochrany dohodářů, dávají jim větší práva a zároveň umožňují lepší evidenci všech pracovníků.

Nově tak nyní zaměstnavatelům, kteří dohodáře zaměstnávají, vzniká oznamovací povinnost. To znamená, že vždy do dvacátého dne měsíce, který následuje po měsíci, kdy zaměstnávali pracovníka na DPP, musí na předepsaném tiskopisu předložit údaje o těchto zaměstnancích okresní správě sociálního zabezpečení.

Tedy jednoduše, za práci odvedenou v červenci musí zaměstnavatel tyto údaje okresní správě sociálního zabezpečení oznámit do dvacátého srpna. A to za všechny své zaměstnance.

K pojištění se musí přihlašovat všichni pracující na DPP

Dosud museli zaměstnavatelé na správu přihlašovat pouze ty zaměstnance, jejichž hrubý výdělek přesáhl 10 tisíc korun. Tedy ty, kterým tím vznikla účast na pojištění. Nyní ale platí přihlašovací povinnost pro všechny bez rozdílu.

„Od července budou zaměstnavatelé na předepsaném formuláři každý měsíc zasílat rozhodné údaje o všech zaměstnancích pracujících na dohodu o provedení práce,“ upozorňuje Anna Kevorkyan, CEO pracovního portálu JenPráce.cz.

Do výkazu DPP bude nutné uvést údaje, jako je jméno a příjmení, rodné číslo, datum nástupu do zaměstnání, výše výdělku, a to i kdyby šlo pouze o několik set korun nebo ten měsíc zaměstnanec nevydělal nic.

Rozdíl mezi DPP, DPČ a HPP

  • Dohoda o provedení práce (DPP) – omezená je nejvýše na 300 hodin za rok, vhodná je hlavně na nárazové a sezonní práce.
  • Dohoda o pracovní činnosti (DPČ)– lze na ni pracovat nejvýše 20 hodin týdně, hodí se hlavně na pravidelnou menší výpomoc.
  • Hlavní pracovní poměr (HPP)– standardně znamená závazek 40 hodin týdně, s nárokem na minimálně 160 hodin placené dovolené ročně, je určený pro dlouhodobé zaměstnání s větší jistotou a vyšším příjmem. Z výdělku se vždy platí sociální a zdravotní pojištění, přičemž větší část odvádí zaměstnavatel.

První termín, do kterého je tyto údaje nutné odeslat, připadá na 20. srpna. Výkaz budou zaměstnavatelé ČSSZ posílat elektronicky, buď skrz ePortál ČSSZ nebo datovou větou ze mzdového software. Již přihlášení zaměstnanci se znovu nepřihlašují.

„Stejný tiskopis se bude používat i pro případnou opravu údajů v původně zaslaném formuláři,“ dodává Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Zaměstnavatelé se musejí přihlásit u ČSSZ

Registrovat se budou muset také všichni zaměstnavatelé, kteří doposud zaměstnávali pouze brigádníky, kteří si nevydělají dost peněz na to, aby se z jejich výplaty odvádělo pojistné. Tito zaměstnavatelé mají nyní do 30. července povinnost přihlásit se jako zaměstnavatelé u České správy sociálního zabezpečení. Následně jim bude přidělen variabilní symbol.

Změny v DPP od ledna 2024

Červencové změny jsou součástí rozsáhlejšího balíčku, jehož část platí už od letošního ledna. Hodinová mzda od ledna nesmí být nižší než minimální hodinová mzda pro dané období. V roce 2024 tak nesmí brigádníci vydělávat méně než 112,5 korun na hodinu.

Vybrané skupiny zaměstnanců, jako jsou například těhotné ženy nebo osoby pečující o dítě, mají možnost požádat si o práci na dálku. Zaměstnavateli pak také přibyla povinnost uhradit náklady spojené s prací na dálku. Žádost může zaměstnavatel také odmítnout, musí své rozhodnutí ale zdůvodnit.

Pracovníci na dohodu mají nově nárok také na dovolenou, pokud odpracují alespoň 80 hodin během roku a dohoda trvá nepřetržitě alespoň čtyři týdny. A to i v případě, že má zaměstnanec více dohod nebo kombinaci s DPČ. Nevyčerpanou dovolenou mu musí zaměstnavatel proplatit. Další změny nastanou 1. ledna 2025.

Co se od července 2024 mění v brigádách

Jak může být zaměstnán brigádník

Brigádník může vykonávat práci na základě dohody o provedení práce (DPP), dohody o pracovní činnosti (DPČ), nebo dokonce na základě pracovní smlouvy, např. pracovní smlouvy se zkráceným úvazkem nebo na dobu určitou. Brigádník se může stát i živnostníkem.

Změny v odvodech a hlášení ČSSZ

Zaměstnavatelé musí na základě novely zákona o nemocenském pojištění od 01.07.2024 dodržovat tyto povinnosti:

- Nahlásit se u ČSSZ do registru zaměstnavatelů, i když zaměstnávají jen pracovníky na DPP, kterým nevznikla účast na nemocenském pojištění. Nahlašovat správě také nástup těchto zaměstnanců a vést o nich evidenci.

- Posuzovat podle nových pravidel, zda pracovníkovi vzniká účast na nemocenském pojištění. Do 30. 06. 2024 byl tímto limitem měsíční příjem zaměstnance 10 000 Kč ze všech dohod o provedení práce u stejného zaměstnavatele. Od července je tímto limitem příjem ve výši 25 % průměrné mzdy (zaokrouhlení na pětisetkoruny dolů), jedná-li se o DPP u téhož zaměstnavatele. Pro rok 2024 se jedná o částku 10 500 Kč (25 % z 43 997).

- Nově sledovat limit ve výši 40 % průměrné mzdy při (17 500 Kč pro rok 2024) práci „dohodáře“ pro více zaměstnavatelů. O placení odvodů tak rozhodne i výše příjmu z brigád u jiného zaměstnavatele. Společnostem se tak vyplatí to sledovat, aby tušily, zda budou muset odvádět za „dohodáře“ odvody.

Nárok na dovolenou

Zaměstnanci pracující na DPP a DPČ mají od 01. 01. 2024 podle zákoníku práce nárok na dovolenou, pokud odpracují u zaměstnavatele aspoň 80 hodin v příslušném kalendářním roce. Za každých 80 hodin jim náleží dovolená. Maximálně však mohou takto pracovat 300 hodin ročně, čemuž odpovídá placená dovolená v rozsahu 24 hodin.

Po dobu čerpání dovolené má zaměstnanec nárok na náhradu mzdy ve výši jeho průměrného výdělku. Dojde-li k ukončení jeho „dohody“ před tím, než byla vyčerpána jeho dovolená, zaměstnavatel musí nevyčerpanou dovolenou proplatit.

Zdroj: V4 Group

Doporučované