Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Shubhangi Sharma se chystá uspořádat v rodinném domě v bohaté části Berlína oslavu Holi. Na oslavu oblíbeného hinduistického svátku barev, který připadá na 25. března, utratí 34letá Shhubhina přibližně 200 eur (5000 korun ), aby pokryla náklady na indické jídlo a sladkosti, které bude podávat přátelům. Nakoupí drahé barvy a obleče si tradiční oblečení, které si koupila při hromadného nákupu během návštěvy rodného Dillí. Tak popisuje několik všedních dnů v životě Indky žijící v Německu reportáž BBC.
Doktorka Sharma, mikrobioložka, a její manžel, který pracuje v oblasti technologií, mohou na tradiční svátky, jako je Holi, utrácet bez omezení. Manželé žijí v domácnosti s dvojím příjmem, mají malou dceru a další dítě na cestě, v týdenních nákupech nakupují převážně biopotraviny, na dovolenou jezdí ideálně každé tři měsíce a na každoroční cesty do Indie si kupují drahé letenky.
„Přesunul jsem své investice z Indie do Německa, takže teď mám všechny úspory tady a rád investuji peníze do různých akciových profilů a různých burzovně obchodovaných fondů (ETF),“ říká Sharma zpravodaji britského serveru. „Právě kupujeme dům. To nás připraví o velkou část úspor, ale je to také závazek do budoucna. Celkově mi přestěhování do Německa přineslo ekonomickou svobodu a stabilitu.“
Doktor Sharma patří k širší skupině Indů, kteří se v posledních letech přestěhovali do Německa a jejichž počet se neustále zvyšuje díky vstřícnějším vízovým pravidlům pro vysoce kvalifikované pracovníky. Mnoho vzdělaných a anglicky mluvících Indů tak získává práci především v oblasti vědy, techniky, inženýrství a matematiky, což jsou vysoce placené obory. S průměrnou měsíční mzdou 4974 eur (125 800 korun), kterou pobírají zaměstnanci na plný úvazek, se Indové nyní řadí mezi nejlépe vydělávající imigranty v největší evropské ekonomice.
Indové v Německu jsou symbolem širšího příběhu spojeného s největší diasporou v dějinách: podle OSN žije v současnosti v zámoří přibližně 18 milionů Indů, a to v Severní Americe, Evropě, na Blízkém východě a v dalších částech Asie, jako je Malajsie a Singapur. Ekonomové tvrdí, že v souvislosti s tímto růstem se ekonomická síla Indů rozšířila za hranice jejich domoviny a zanechává zde významnou ekonomickou stopu.
„Jak z hlediska globální ekonomiky, tak z hlediska jejich vlastní kupní síly je dopad značný,“ říká pro BBC V. N. Balasubramanyam, profesor ekonomie na Lancasterské univerzitě ve Velké Británii.
Moudré utrácení
Rostoucí indická diaspora utrácí, spoří a investuje různými způsoby, a to jak v Indii, tak po celém světě. Podle indické centrální banky (Reserve Bank of India) přiteklo na bankovní účty indických nerezidentů (NRI) v zemi v období od dubna 2022 do března 2023 7,99 miliardy dolarů (186,1 miliardy korun ), což je více než dvojnásobek oproti 3,23 miliardám dolarů (75,2 miliardy korun ) v předchozím fiskálním roce.
„Migranti utrácejí za bydlení a lepší vzdělání svých dětí, zejména ti z jihoindické Kéraly, kteří žijí v Perském zálivu, a ti kteří pracují v oblasti informačních technologií a akademici ve Velké Británii,“ říká BBC Balasubramanyam.
Podle Amrity Datty, lektorky sociologie na univerzitě v Bielefeldu dokonce v některých případech Indové mění zavedené ekonomické vzorce. V Německu, kde jsou stále malou skupinou, mnozí z nich kupují nemovitosti, což je v zemi nový trend, protože Němci si tradičně domy nekupují a preferují podnájmy.
Datta dodává, že mnoho Indů v Německu se také věnuje obchodování na burze, podílovým fondům a investicím do bitcoinů. Obzvláště velkým faktorem tohoto masového pohybu kapitálu jsou peníze posílané zpět do rodné Indie, které v roce 2023 dosáhly rekordní výše 125 miliard dolarů ( 2,91 bilionu korun), což je nárůst oproti zhruba 100 miliardám dolarů (2,3 bilionu korun) v předchozím roce. Tato čísla, říká Balasubramanyam, jsou pravděpodobně nižší než skutečná částka – a vypovídají pouze o zlomku ekonomického dopadu.
„Nejde jen o remitence,“ říká, „jde také o dopad, který lidé přicházející a odcházející ze země přinášejí z ekonomického hlediska. Vracejí se, založí firmu, zaškolí lidi a pak zase odcházejí. Takže skupina diaspory, která přichází a odchází, významně přispívá průmyslu, včetně indického IT průmyslu a zejména v rámci farmaceutického průmyslu.“
V USA, největší světové ekonomice podle HDP, se Indové stávají nejlépe vydělávající etnickou menšinou. Údaje Pew Resarch Center z roku 2021 ukázaly, že uprostřed přibližně 4,4 milionu obyvatel vydělávají Indové narození mimo USA v průměru 120 000 USD (2,8 milionu korun) ročně. Jihoasijci obecně představují 29 % kupní síly asijských obyvatel USA – jejich ekonomický vliv činí 381 miliard dolarů.
A tuto kupní sílu také Indové ochotně využívají. Podle údajů luxusní realitní společnosti DLF Ltd. se sídlem v Dillí tvoří velkou část investice do nemovitostí. V období mezi dubnem a zářím 2023 nakoupili Indové nežijící v této zemi 20 % všech domů prodaných společností DLF. Tento model je globální, rozsáhlá poptávka Indů po nemovitostech je také v rámci Velké Británie, Singapuru a Perského zálivu.
Síla poroste
Strategické úspory a investiční rozhodnutí hrají roli i v tom, jak tato diaspora udržuje a rozvíjí kapitál. „Výchova, která se mnohým v Indii dostává, je taková, že jakmile dokončíte vzdělání a získáte práci, musíte začít přemýšlet o tom, kam tyto peníze vložíte. Takže dalším samozřejmým krokem je spořicí plán,“ říká Sharma pro BBC.
„Rozhodně využívají své peníze moudře a investují také tak, jak to někteří dělají například soukromí podnikatelé ve Spojených státech,“ souhlasí Balasubramanyam.
Analytici tvrdí, že v kontextu digitalizace, globalizace a volného trhu bude mít ekonomický příběh indické diaspory i nadále celosvětový ohlas, pokud to politika a vízová politika dovolí.
„Ekonomická síla indické diaspory se bude i nadále zvyšovat a bude zajímavé sledovat, jak bude investovat doma a rozvíjet společné podniky,“ říká Balasubramanyam. „Záleží sice na další hospodářské politice Indie, ale zatím je poměrně liberální a bude mnohem více inspirovat.“
„Tito noví migranti se mohou pohybovat v různých zemích s otevřenou tržní politikou. Takže pokud jsou dnes v Německu, mohou být zítra v USA nebo v Kanadě, protože všechny tyto země jim také nabízejí srovnatelné formy občanství,“ dodává Dutta. „Jsou to mladí lidé po třicítce, kteří mají před sebou ještě desítky let pracovního života, jsou super ambiciózní a ctižádostiví a velké korporace je chtějí zaměstnat, protože to, čím přispívají a co produkují, požaduje globální spotřebitelský trh. Myslím, že tito vysoce kvalifikovaní lidé s vysokými příjmy budou i nadále velkým přínosem z ekonomického hlediska.“