Článek
Článek si můžete pustit také v audioverzi.
Stíny „krachu dekády“ společnosti Arca Investments stále komplikují život investiční společnosti Redside, a hlavně jejich fondu Nova Green Energy.
Investoři už od srpna minulého roku nemohou z tohoto fondu vybírat peníze. A nejedná se o malé částky. Podle samotné Redside je hodnota majetku v tomto fondu kvalifikovaných investorů přibližně 120 milionů eur, tedy zhruba tři miliardy korun.
Redside nyní pracuje na poměrně komplikované transakci, na jejímž konci by měly být odděleny „zdravé“ majetky fondu od těch, u nichž hrozí spory kvůli krachu Arca Capital Slovakia.
„Do nového podfondu budou v první fázi převedeny dvě třetiny aktiv fondu. Zhruba jedna třetina aktiv, která jsou nějak dotčena Arkou, budou postupně také převáděna do nového podfondu. Jakmile se „uzdraví“, respektive jakmile opadne hrozba nějakého sporu, popřípadě bude tato hrozba vyřešena soudní nebo smírčí cestou,“ řekl pro SZ Byznys finanční ředitel společnosti Redside Rudolf Vřešťál.
Ten v minulosti patřil k nejbližším spolupracovníkům Rastislava Veliče, šéfa zkrachovalé Arca Investiments.
Fond Nova Green Energy
- fond kvalifikovaných investorů
- investuje do firem vyrábějících energii z obnovitelných zdrojů
- vlastní majetek hlavně v České republice a na Slovensku
- vlastní aktiva v hodnotě zhruba 3 miliardy korun
Redside sdílela se zkrachovalou Arca Investments kanceláře na stejné adrese v centru Prahy a čile s ní spolupracovala. Velič v rozhovoru na sklonku roku 2018 – tedy dlouho před problémy a krachem – považoval fond, který se nyní rozděluje, za součást skupiny Arca. „Máme největší československý fond obnovitelných zdrojů Nova Green Energy, který spravuje partnerská investiční společnost Redside,“ uvedl tehdy pro týdeník Euro Velič.
Nový život
Podle Vřešťála je však dnes cílem transakce především otevřít Nova Green Energy pro stávající a nové investory a dále rozvíjet portfolio obnovitelných zdrojů, na které se fond soustředí.
Fond má zkušenosti s developmentem i akvizicemi obnovitelných zdrojů, a – jak tvrdí – také velký zájem investorů, kteří na obnovitelné zdroje v době boomu zelené energetiky a ESG investování slyší.
„Díky Arce již měsíce přešlapujeme na místě. Jsme míle daleko před všemi konkurenty v Česku i v regionu, pokud už vůbec nějací jsou. Situace s Arkou je pro nás nyní především technický problém se správným oceněním dotčených aktiv, nikoliv překážka, která by nás měla odchýlit z naší trajektorie,“ dodal Vřešťál.
Právě „technický“ problém s oceněním je však klíčový. Pokud se případ Arca Capital Slovakia, který má na fond Nova Green Energy největší dopad, potáhne roky, investoři se ke svým penězům jen tak nedostanou.
I z nově vytvořeného fondu „zdravých“ aktiv přitom budou moci investoři vystoupit až po roce fungování. Ti, kdo peníze z nějakého důvodu potřebují vybrat nyní, mají smůlu.
Nově vytvořený fond zdravých aktiv má velké plány. „Navážeme na dva velké fotovoltaické projekty v Maďarsku, dokončené nedávno. Budeme stavět střešní i pozemní solární instalace v Česku a na Slovensku. Analyzujeme konkrétní solární a větrné projekty v Polsku, na Slovensku a v Pobaltí. Výrazně posilujeme náš akviziční tým. Chceme být v rámci regionu u všeho,“ plánuje Vřešťál.
Řešení na Slovensku
Potíže fondu Nova Green Energy se netýkají přímo insolvenčního řízení Arca Investments, za kterou zůstaly miliardové dluhy. Fondu se týká insolvenční řízení společnosti Arca Capital Slovakia, od které dotčená aktiva nakoupil. V tomto slovenském řízení bylo věřiteli schváleno započetí reorganizace, která by měla vyústit v nové fungování firmy, věc ale ještě zdaleka není rozhodnuta.
Klíčové je, zda bude Arca Capital Slovakia zpochybňovat cenu, za kterou prodala majetek do fondu Nova Green Energy. „Pokud ne, v což doufáme, bude věc vyřešena během krátké doby. Pokud ano, bude záležet na rychlosti slovenské spravedlnosti a soudů, které budou muset v dané věci rozhodnout. My jsme absolutně přesvědčeni, že fond veškerá aktiva nabyl za tržních podmínek a v rámci „kultury regulovaného, fondového prostředí“ a případná snaha Arky toto zpochybňovat by byla pouze hra s časem a jejími věřiteli,“ uzavírá Vřešťál.
Kauza Arca Investments je největším bankrotem posledních dekád. Arca si napůjčovala hlavně prostřednictvím vysoce úročených směnek, které nakonec nezvládla splatit. Firma nyní pracuje na reorganizačním plánu. Věřitelé do insolvence přihlásili pohledávky za 23 miliard korun.
Velká část této sumy se týká Česka. Naopak část majetku koncernu se nachází na Slovensku. Arca ke svému byznysu využívala také firmy na Kypru, Maltě a ve Velké Británii.