Článek
Blíží se datum platby a v jistých případech také podání daňového přiznání k dani z nemovitosti. Dokument musejí vyplňovat ti, kteří v loňském roce nemovitost koupili, prodali nebo ji upravili tak, že část přistavili nebo změnili její využití. Redakce SZ Byznys pro vás připravila základní informace, a to včetně plánované pomoci od Finanční správy.
Kdo nemusí podat daňové přiznání za rok 2025
Na rozdíl od většiny ostatních daní, u kterých se daňové přiznání podává za uplynulé zdaňovací období, se daňové přiznání k dani z nemovitých věcí podává na aktuální rok. To znamená, že přiznání je nutné podat do 31. ledna roku, na který se tato daň vztahuje.
Pokud nedojde k žádným změnám, není nutné podávat daňové přiznání znovu. Daň vám bude stanovena ve stejné výši jako naposledy, případně upravena na základě zákonem stanovených změn (např. změna sazby daně, ceny půdy, koeficientů, zánik osvobození nebo změna místní příslušnosti). Stačí tedy daňové přiznání vyplnit a odeslat pouze jednou.
Jak a kdy podat daňové přiznání
Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí je nutné podat nejpozději do 31. ledna 2025. V přiznání uvedete nemovitosti, které vlastníte k 1. lednu daného roku. Přiznání podáváte na územní pracoviště finančního úřadu v kraji, kde se nemovitost nachází. Pokud máte nemovitosti ve více krajích, je potřeba podat přiznání pro každý kraj zvlášť.
Abyste mohli určit výši daně z nemovitosti, je nutné určit, o jaký typ stavby nebo pozemku se jedná. U staveb je třeba uvést výměru bytu či zastavěnou plochu v metrech čtverečních, případně i počet podlaží nebo další specifika týkající se umístění nemovitosti. Tyto informace zjistíte na stránkách katastru. Dále je důležité znát příslušné koeficienty pro danou nemovitost, konkrétně místní koeficient a koeficient podle velikosti obce. Jednotlivé koeficienty lze najít na daňovém portálu Finanční správy České republiky.
Obce mohou vyhláškou stanovit místní koeficient v rozmezí 0,5 až 5. Daň bývá obecně nižší v menších obcích a vyšší ve velkých městech. Od roku 2025 se ruší koeficient 1,5, který se často používal u staveb k podnikání nebo rekreaci. Pokud ve vaší obci dojde ke změně koeficientů, nemusíte podávat nové daňové přiznání, Finanční správa daň automaticky přepočítá. Od roku 2024 byl navíc zaveden také inflační koeficient, a to na hodnotu 1. Jeho hodnota se pro letošní rok nezměnila a výši daně tak pro tento rok neovlivňuje.
Pro podání přiznání můžete využít elektronický formulář na Daňovém portálu Finanční správy ČR nebo Online finanční úřad, kde lze údaje předvyplnit z minulého přiznání a kam je možné přihlásit se elektronickým občanským průkazem s aktivovaným čipem, službou MojeID nebo přes bankovní identitu. Vyplněný formulář lze odeslat elektronicky, datovou schránkou nebo ho vytisknout a doručit na úřad osobně či poštou. Listinné formuláře jsou dostupné i na územních pracovištích finančních úřadů.
Výše daně z nemovitosti
Pokud roční daň z nemovitých věcí nepřesáhne částku 5000 korun (většina případů), je nutné ji uhradit nejpozději do 31. května zdaňovacího období. V případě vyšší daně je možné platbu rozdělit na dvě stejné splátky, které musí být zaplaceny do 31. května a 30. listopadu.
Daň z nemovitosti můžete uhradit několika způsoby. Jednak bezhotovostně převodem na účet, v hotovosti prostřednictvím složenky zaslané Českou poštou nebo přímo na pokladně kteréhokoliv finančního úřadu. Další možností je také SIPO, o tento způsob ale musíte předem požádat. Poslední variantou je úhrada přeplatkem na jiné dani, buď z moci úřední, nebo na základě podané žádosti.
Finanční správa míří do obcí
Během ledna 2025 uskuteční specialisté z finanční správy 330 výjezdů do obcí, aby poplatníkům nabídli osobní konzultace a pomoc s vyplněním daňového přiznání. Zároveň budou v posledním týdnu ledna prodlouženy úřední hodiny na všech finančních úřadech.
Pomoc je určena především lidem, kteří si nejsou jistí správným postupem při vyplňování daňového přiznání nebo nevědí, zda se na ně povinnost podat přiznání v daném roce vztahuje. Na místě budou pracovníci finanční správy připraveni pomoci s vyplněním formuláře, vysvětlit jednotlivé položky a zodpovědět otázky v rámci své odbornosti.
„Výjezdy do obcí jsou mezi občany velmi oblíbené. Oceňují zejména možnost získat osobní pomoc s daňovými záležitostmi přímo ve své obci. Těší nás, že i v roce 2025 budeme moci tisícům poplatníků zjednodušit plnění jejich daňových povinností,“ uvedla Simona Hornochová, generální ředitelka finanční správy.
Kdo nemusí platit daň z nemovitosti
Daň z nemovitosti zpravidla hradí vlastník, ale existují výjimky. U pozemků zatížených právem stavby daň platí stavebník, v některých případech ji hradí uživatel, nájemce nebo pachtýř, tedy osoba pronajímající a obhospodařující zemědělskou půdu za účelem zisku.
Naopak od daně jsou osvobozeni vlastníci určitých typů lesů nebo vodních ploch, kde se nechovají ryby, a také nemovitosti využívané neziskovými organizacemi, školami, muzei, knihovnami, veřejnými archivy, zdravotnickými či sociálními zařízeními nebo například spolky zdravotně postižených občanů a řada dalších.