Článek
Podle dnes zveřejněného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) poklesl hrubý domácí produkt (HDP) ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně o 0,4 procenta. Výkon ekonomiky byl ale vyšší, než předpokládala Česká národní banka (ČNB) v srpnové prognóze. Ta totiž počítala s výraznějším propadem o 0,7 procenta.
Mezičtvrtletně česká ekonomika naopak vzrostla o desetinu procenta. Pozitivní je zároveň mezičtvrtletní srovnání spotřeby domácností, která po šesti čtvrtletích poklesu tento trend zastavila. Podle úterního komentáře ČNB zveřejněná data ukazují, že česká ekonomika se již vymanila z mělké recese.
„Domácnosti sice nadále čelí poklesu svých reálných příjmů, jejich spotřeba však poklesla ve druhém čtvrtletí ve srovnání s očekáváním ČNB o něco méně. Mezičtvrtletně se spotřeba domácností již vrátila k růstu, k čemuž dopomohla mimo jiné postupně se snižující inflace,“ píše v komentáři náměstek ředitele sekce měnové politiky ČNB Jakub Matějů.
„Rychleji oproti prognóze ČNB rostla spotřeba vládních institucí. Příspěvek čistého vývozu k ekonomickému růstu byl nižší než odhadovaný, přičemž výrazně slabší růst vykázal jak vývoz, tak dovoz,“ popisuje dále ekonom.
Letní prognóza ČNB očekává pro letošní rok zhruba stagnaci tuzemské ekonomiky. „Po nevýrazném výkonu v první polovině letošního roku se ekonomika ve druhém pololetí vrátí k viditelnému růstu. Ten bude vyplývat především z obnovení růstu reálných příjmů domácností, které podpoří oživení spotřeby domácností,“ očekává Matějů z ČNB.
Spotřeba po dlouhé době konečně rostla
Podle hlavního ekonoma Patria Finance Jana Bureše je povzbudivé, že spotřeba domácností po šesti kvartálech poklesu zastavila svůj pokles a ve druhém kvartále lehce vzrostla (o 0,2 procenta mezikvartálně) a v důsledku toho meziročně zaznamenává o něco nižší pokles, než v poslední prognóze předpokládala centrální banka.
„To je v souladu s naším očekáváním a věříme, že to bude právě stabilizace spotřeby domácností, která bude zásadním faktorem povzbuzujícím českou ekonomiku v druhé polovině tohoto roku a v roce 2024. Klíčovou roli by měla sehrát stabilizace reálné mzdy i pokles stále vysoké míry úspor českých domácností,“ uvedl Bureš.
Podle hlavního ekonoma Banky Creditas Petra Dufka ale dnes zveřejněné výsledky pohled na další vývoj české ekonomiky nemění.
„Domácí poptávka se sice začíná stabilizovat, investiční dokonce růst, avšak nová rizika se objevují v zahraničí,“ poukazuje na slabší hospodářskou výkonnost Německa, které je významným českým obchodním partnerem. „Kladná nula (i minimální růst. pozn. red.) proto bude pro českou ekonomiku v letošním roce ještě dobrým výsledkem,“ dodal Dufek.
Provázanost české a německé ekonomiky je totiž velmi vysoká, protože obě země spolupracují v rámci Evropské unie a mají silné obchodní a investiční vazby. Česká republika je tak vlastně závislá na německém trhu, kam vyváží téměř třetinu svého zboží a služeb.
Německo je také největším zahraničním investorem v Česku a jedním z velkých zaměstnavatelů. Některá odvětví, jako například automobilový průmysl, jsou součástí mezinárodních výrobních řetězců, které propojují české a německé firmy. Začátkem letošního roku se německá ekonomika dostala do technické recese, která se obvykle definuje jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou.