Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Hrubý domácí produkt (HDP) očištěný o cenové vlivy a sezonnost byl v roce 2023 podle předběžného odhadu o 0,4 % nižší než v roce 2022.
Pokles ekonomiky v celém loňském roce byl podle statistiků ovlivněn poklesem výdajů na konečnou spotřebu domácností a změnou stavu zásob. Naopak pozitivní vliv měla především zahraniční poptávka.
Konec loňského roku se ale už vyvíjel trochu pozitivněji, kdy se projevila ochota domácností utrácet.
„V posledním čtvrtletí předchozího roku vzrostl HDP mezičtvrtletně o 0,2 %. Růst podpořila hlavně zahraniční poptávka a po dlouhé době také výdaje na konečnou spotřebu domácností,“ komentuje aktuální údaje Vladimír Kermiet, ředitel odboru národních účtů ČSÚ.
Vývoj ovlivnil pokles výdajů na konečnou spotřebu domácností a změna stavu zásob. Naopak pozitivní vliv měla především zahraniční poptávka. Vývoj hrubé přidané hodnoty podpořil zejména zpracovatelský průmysl a informační a komunikační činnosti. Negativní vliv měla skupina odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství.
Podle analytiků Raiffeisenbank je hlavním důvodem meziročního poklesu zejména velmi utlumená spotřeba domácností, „které přepočítávaly každou korunu“. Druhým faktorem je pak vývoj v zahraničí, kde ekonomika eurozóny včetně Německa klopýtá, což je problém právě pro silně exportovanou ekonomiku, jako je ta česká, uvedla banka v analýze, jež byla zaslána ještě před zveřejněním údajů ČSÚ a ve které pokles predikovala.
„Loňský rok představuje teprve šestý rok historie novodobé České republiky od roku 1993, kdy její hospodářství vykázalo pokles. Předtím se tak stalo v letech 1997 a 1998 v důsledku tehdejších finančních otřesů, dále pak v letech 2009 a 2012 vlivem nejprve světové finanční krize a následně evropské dluhové krize, resp. reakcí Česka a jeho vlád na ně. Naposledy se pak česká ekonomika propadla v roce 2020, a to kvůli covidové pandemii a souvisejícím restrikcím a omezením mezinárodního obchodu,“ uvedl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.