Článek
Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) ve své zprávě o českém knižním trhu 2022/2023 uvedl, že celkový počet titulů vydaných za loňský rok odhaduje na 14 500, což je proti roku 2021 nárůst o 300 titulů, tedy o dvě procenta.
Objem trhu loni ale dosáhl přibližně 8,4 miliardy korun, meziročně je to pokles zhruba o 250 milionů korun, tedy přibližně o tři procenta.
Obrat prodaných tištěných knih představoval 7,8 miliardy korun, což je nejméně za posledních pět let a meziročně to znamená pokles asi o 3,5 procenta. Naopak nadále roste trh e-knih a audioknih.
„Knižní trh prostě zrcadlí stav reálných příjmů lidí. Ať budou knihy dražší, či levnější, objem celkových prostředků, které čtenáři za knihy vynaloží, to neovlivní. Žádným zdražením nelze knižní trh zvětšit. Krizový vývoj se evidentně propisuje i do roku 2023. Nulová DPH na knihy, která začne platit od 1. 1. 2024, se tak jeví jako záchrana v poslední chvíli,“ uvedl předseda SČKN Martin Vopěnka.
V knižní produkci českých vydavatelských subjektů za loňský rok podle zprávy opět převažují knihy v češtině, je jich téměř 13 400. Víc než 800 titulů vyšlo v češtině s podílem jiného jazyka a vyšly i vícejazyčné publikace, kde znovu výrazně dominovala angličtina, její podíl na celkové knižní produkci České republiky je 3,2 procenta. Za rok 2022 bylo z cizích jazyků přeloženo 6109 titulů. Poměr překladů vůči původní literatuře je tedy víceméně stabilní a pohybuje se kolem 40 procent, uvedl svaz.
K 1. prosinci letošního roku mělo v Česku oprávnění k vydavatelské činnosti 6299 subjektů. Podle odhadu Národní agentury ISBN dnes v Česku aktivně vydává zhruba třetina evidovaných vydavatelských subjektů, třetina aktivní vydavatelskou činnost v současnosti nevyvíjí nebo ji z různých důvodů dočasně pozastavila. Zbývající třetina svou činnost už ukončila.