Článek
Přes 70 procent obyvatel Česka se shodne na tom, že je zapotřebí udělat nějaký výrazný zásah do důchodového systému, aby byl dlouhodobě udržitelný. Vychází to z nového průzkumu společnosti Kantar pro Českou televizi, která data zveřejnila v pořadu Otázky Václava Moravce.
Na konkrétních opatřeních se ale Češi shodují méně. Navýšení minimálních odvodů pro živnostníky a takzvaných „dohodářů“ má podporu 61 % obyvatel. Polovina dotázaných je pro zpřísnění podmínek pro odchod do předčasného důchodu.
Naopak 57 % lidí nesouhlasí s tím, že by nové důchody měly být nižší a Češi by si měli více spořit například dalším penzijním připojištěním. S návrhem souhlasí pouze 41 % obyvatel. Nejvíce respondentů, konkrétně 68 %, nesouhlasí s navázáním věku odchodu do důchodu s věkem dožití, což chystá ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Podle analytika společnosti Kantar Pavla Ranochy mají navrhovaná opatření obecně větší podporu mezi muži, lidmi s vyšším vzděláním a mezi vládními voliči. Ale i u nich jsou vidět jisté rozdíly.
„Například v otázce věku odchodu do důchodu by s návrhem souhlasilo sedmdesát procent voličů ODS nebo TOP 09, ale méně než polovina voličů Starostů, lidovců a Pirátů,“ řekl Ranocha v České televizi.
Návrh důchodové reformy zahrnuje pomalejší valorizace důchodů a zpřísnění podmínek pro předčasný odchod do penze. Opatření mají podle Ministerstva práce a sociálních věcí přispět ke snížení zadlužování a udržitelnějšího důchodového systému.
Průzkum společnosti Kantar proběhl v období od 15. května do 2. června a zúčastnilo se ho 1200 lidí vybraných podle kvót.