Článek
„V květnu pokračoval růst cen všech výrobců. Ceny průmyslových výrobců se meziročně zvýšily téměř o 28 % a ceny v zemědělství o více než 39 %. Ceny stavebních prací meziročně vzrostly dle odhadů o 13,5 % a ceny tržních služeb pro podniky byly vyšší téměř o 6 %,“ uvedl Vladimír Klimeš, vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu Českého statistického úřadu (ČSÚ). Ceny výrobců naznačují vývoj cen pro spotřebitele.
Ceny rostly také v meziměsíčním srovnání. U zemědělských výrobců se proti dubnu zvýšily o 5,9 procenta a u průmyslových o 1,9 procenta. Stavební práce zdražily meziměsíčně podle odhadů o 1,1 procenta a tržní služby pro podniky o 0,3 procenta.
„Ceny zemědělských výrobců předznamenávají další prudké zdražování potravin. Sociálně slabé rodiny nemusí mít dostatek finančních prostředků na nákupy v supermarketech a budou se propadat do chudoby,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Podle něj vlna rostoucích cen způsobí řadě rodin problémy v rodinných rozpočtech a může vést k sociálnímu napětí ve společnosti.
V zemědělství byly podle statistiků proti loňskému květnu o více než polovinu vyšší ceny v rostlinné výrobě. Například obiloviny zdražily zhruba o 60 procent, olejniny o 56 procent a cena brambor byla meziročně vyšší o čtvrtinu. Zlevnily ovoce a zelenina. V živočišné výrobě ceny meziročně vystoupaly o více než pětinu, když ceny skotu byly vyšší přibližně o 30 procent, mléka o 22 procent, vajec o 18 procent a drůbeže o 16 procent.
Zdražujeme, ale obchody ještě více, říkají zemědělci
„Ceny zvyšují všechny články v rámci dodavatelsko-odběratelské vertikály, a podílejí se tak na zvyšování cen potravin v obchodech. Výkupní ceny českých zemědělců se u řady komodit pohybovaly dlouhodobě pod výrobními náklady a stagnovaly či klesaly. Nyní tak dochází k jejich růstu z nízkého základu, což se projevuje ve vyšším procentuálním vyjádření. Výkupní ceny českých zemědělců jsou současně navázané na evropský, potažmo globální trh, na němž se projevují podobné trendy jako v Česku,“ uvedla tisková mluvčí Agrární komory ČR Barbora Pánková.
Podle ní růst farmářských cen v Česku stále nekoresponduje se zdražováním vstupních nákladů v tuzemské zemědělské prvovýrobě o desítky až stovky procent v meziročním srovnání.
Pánková také uvedla, že současně ceny některých potravin na pultech rostou rychleji, než výkupní ceny zemědělských prvovýrobců. Například výkupní ceny jatečných kuřat vzrostly z letošního dubna o necelých 7 procent a ceny kuchaných kuřat u zpracovatelů se zvýšily o 11 procent. Přitom ceny kuchaných kuřat v obchodech vzrostly o 20 procent.