Článek
Za celý loňský rok klesly ceny zemědělských výrobců o 5,6 procenta. V prosinci se nicméně pokles zastavil - v porovnání s předchozím měsícem ceny zemědělských prvovýrobců stouply o 1,2 procenta, meziročně - ve srovnání s prosincem 2023 - se zvýšily o více než 8 procent. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Český statistický úřad.
Ceny výrobců jsou důležité vzhledem k tomu, že stojí na počátku celého řetězce a závisí na nich tedy i konečná cena výrobku, kterou pak zákazník platí v obchodě.
„Tento osmiprocentní meziroční nárůst je z velké části způsoben nízkou srovnávací základnou z minulého roku, protože v prosinci 2023 ceny v zemědělství klesly o 19 procent,“ vysvětluje analytik ČSOB Dominik Rusinko. „Koncem roku 2024 jsme už ale mohli pozorovat, že ceny zemědělců postupně rostou, byť z mého pohledu ta dynamika zatím není úplně varovná,“ dodává.
K růstu zemědělských cen v Česku přispěl i dovoz některých komodit, především ovoce. Jak upozorňuje předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha, k největšímu nárůstu došlo u importovaného ovoce.
„U dovozového ovoce je nárůst kolem 30 procent. Pokud v Evropě ceny rostou, tak samozřejmě se začnou zvedat i ceny u nás. Ale jinak ceny zemědělských výrobců tady 16 měsíců v řadě klesaly a logicky nemohou klesat do nekonečna,“ řekl Pýcha SZ Byznys.
Zdraží i potraviny
Konec klesajících cen v zemědělství povede i k mírnému zdražování potravin. „Nečekám žádný dramatický růst, ale vzhledem k tomu, jak se vyvíjí ceny od zemědělců po potravináře, tak prostor pro zdražování tady je,“ domnívá se analytik ČSOB Rusinko.
Hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek však očekává, že ceny potravin porostou rychleji než index spotřebitelských cen, který se používá k výpočtu inflace.
Prostor pro zdražování některých druhů potravin vidí i zástupci potravinářského průmyslu, především kvůli vyšším nákladům. „K mírnému zdražení může dojít u mléčných výrobků, protože stále rostou výkupní ceny mléka,“ říká mluvčí Potravinářské komory Marek Zemánek.
„Zákazníci si mohou připlatit i za pekařské výrobky, protože rostou výkupní ceny pšenice i žita. A dražší budou vejce, protože chovatelé začali přestavovat chovy nosnic z klecového způsoby ustájení na volné chovy, což s sebou samozřejmě nese vyšší náklady,“ dodává.
Potraviny v prosinci meziročně zdražily o 1,7 procenta. Nejvíce - o více než třetinu - se zvýšily ceny vajec, podražily také oleje a tuky i ovoce. Průměrná míra inflace za celý loňský rok dosáhla hodnoty 2,4 procenta.
Průmysl stagnuje
Na rozdíl od zemědělských výrobců zaznamenaly vloni ceny v průmyslu i ve stavebnictví mírný nárůst. V průmyslu se za celý loňský rok ceny zvýšily o 0,8 procenta, v prosinci pak meziročně o 2,8 procenta a v porovnání s listopadem jen o 0,6 procenta.
„Meziměsíční růst byl o něco rychlejší, než jsme čekali. To ale způsobily hlavně dražší energie. Růst ve výši 0,8 procenta za celý rok představuje je umírněný vývoj, který reflektuje ten poměrně slabý výkon tuzemského průmyslu a samozřejmě i slabou zahraniční poptávku,“ říká Rusinko z ČSOB.
Podle Jana Vejmělka z Komerční banky by průmyslové ceny bez započtení energií dokonce meziměsíčně o 0,2 procenta klesly. „Cenová dynamika tak zůstala poměrně hluboko pod dvouprocentním cílem stanoveným pro spotřebitelské ceny,“ uvedl Vejmělek ve svém komentáři.
Ceny stavebních prací pak podle ČSÚ v loňském roce stouply o 2,1 procenta, v roce 2023 to bylo o 5,9 procenta. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví klesly v průměru za celý loňský rok o půl procenta. Ceny tržních služeb pro podniky se loni zvýšily o 3,8 procenta.