Článek
Ceny průmyslových výrobců se v prosinci meziměsíčně snížily o 0,5 %, meziročně ale byly vyšší o 1,4 %. Ceny stavebních prací vzrostly meziměsíčně o 0,1 % a meziročně o 2,6 %. Ceny tržních služeb pro podniky se meziměsíčně nezměnily a v porovnání s rokem 2022 byly vyšší o 4,4 %.
U zemědělství ale byla situace jiná. V průměru za celý rok 2023 v porovnání s rokem 2022 byly ceny zemědělských výrobců nižší o šest procent. „Ceny v zemědělství v meziročním srovnání klesly již osmý měsíc v řadě. V prosinci se snížily meziročně o 19 %. Ceny průmyslových výrobců byly meziročně vyšší o 1,4 %. Ceny stavebních prací se meziročně dle odhadů zvýšily o 2,6 % a ceny tržních služeb pro podniky o 4,4 %,“ upozorňuje Vladimír Klimeš, vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ.
Ceny výrobců jsou důležité proto, že od nich se následně odvíjejí ceny zpracovatelů a obchodních řetězců. Mají tedy vliv i na konečnou cenovku, kterou lidé vidí v obchodech.
„Ceny zemědělských výrobců klesají již osm měsíců v řadě. K tomu se snížily ceny energií i pohonných hmot, a navíc ještě došlo k poklesu sazby DPH na potraviny. To vše vytváří prostor pro snižování cen potravin v obchodech,“ okomentoval aktuální čísla hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
„Zemědělci historicky nebývale zlevňují, o celou pětinu, potravináři zlevňují také, avšak obchody zatím ceny drží prakticky bez zlevnění. Umožňuje jim to vysoká koncentrace trhu a slabá konkurence,“ uvedl zase hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Ten připomněl, že pohyby se týkají cen, za něž zemědělci a potravináři dodávají svoji produkci do obchodní sítě. „Jenže potraviny v obchodech v prosinci meziročně sice zlevňovaly, ale jen o 0,3 procenta, tedy prakticky neznatelně. Ceny v obchodech tudíž v podstatě stagnují, zatímco zemědělci o celou pětinu zlevňují,“ dodal Kovanda.