Hlavní obsah

Cena nafty může kvůli clům zlevnit o korunu, benzin ale už levnější nebude

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Majitelé aut na naftu se mohou radovat. Cena paliva zlevní.

Ceny pohonných hmot mohou zlevnit díky zlevnění ropy na světových trzích a posílení koruny vůči americkému dolaru. Cenu ropy táhnou dolů obavy z dalšího vývoje globální ekonomiky, kterou mohou poškodit celní války.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Cena ropy Brent v pátek stagnuje okolo úrovně 63,40 dolaru za barel, což znamená, že zažije již druhý ztrátový týden v řadě. Důvodem jsou obavy investorů z přitvrzující se obchodní války mezi USA a Čínou, která je největším spotřebitelem surovin na světě. Posledním krokem bylo zvýšení cel na dovoz zboží z USA na 125 procent z předchozích 84 procent ze strany Číny. Ve čtvrtek pak Bílý dům potvrdil, že cla na čínské zboží mířící na americký trh budou ve výši 145 procent.

Ceny ropy klesly od začátku dubna ze zhruba 75 dolarů za barel na současnou úroveň 63,4 dolaru, což představuje pokles o více než patnáct procent. Kromě obav z ekonomického zpomalení je poslala dolů rovněž zrychlená těžba suroviny ze strany ropného kartelu OPEC.

Podle předsedy představenstva Unie nezávislých petrolejářů ČR Ivana Indráčka je to logicky impuls směrem dolů pro ceny pohonných hmot. Radost tak mohou mít čeští motoristé, ale podle expertů jen někteří. Zlevní totiž zejména nafta. „Pokles cen ropy se již projevuje od 1. března, kdy byla průměrná cena nafty 36 korun za litr. Nyní je to 33,90 koruny za litr,“ vypočítává expert České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu Václav Loula.

Cena ropy se promítá rovněž do cen nafty a benzinu, který se obchoduje na burze v nizozemském Rotterdamu. „V Rotterdamu stojí tuna nafty 600 dolarů, když začátkem dubna stála 680 dolarů za tunu,“ vyčísluje analytik Finlord Boris Tomčiak. Zároveň podle něj klesly velkoobchodní marže u nafty v Evropě z 18 na 15 dolarů za tunu.

Vývoj na trzích se surovinami ale není jediným důvodem, proč by ceny nafty na českých čerpacích stanicích mohly klesat. Česká koruna totiž od začátku roku posílila vůči americkému dolaru. Zatímco ještě začátkem ledna stál jeden dolar na mezibankovním trhu 24,5 koruny, nyní je to jen dvaadvacet korun. Cena ropy a pohonných hmot, které se obchodují v dolarech, se tak po přepočtu na koruny snižuje.

Cena nafty na stojanech se tak může ještě snížit. „V dalších týdnech bude cena nafty klesat. Nyní u nejlevnějších čerpacích stanic, jako je Tank Ono, se dá načerpat za 30,90 koruny za litr,“ uvádí Tomčiak s tím, že příští týden bude u nejlevnějších pump pod třiceti korunami. Snížení tak bude o přibližně jednu korunu. Loula pak odhaduje možný pokles o padesát haléřů.

Naopak u benzinu, který nyní stojí podle Louly v průměru 34,8 koruny za litr, se velké zlevnění neočekává. „U něj jsem opatrnější, protože pomalu jdeme do letní sezóny. Pokles bude mírnější kvůli rostoucí poptávce,“ odhaduje Loula. Velké zlevňování u benzinu neočekává ani Tomčiak. „Možná deset, dvacet haléřů,“ dodává Tomčiak s tím, že u benzinu na rozdíl od nafty vzrostla velkoobchodní marže.

Dlouhodobě se však zlevňování může podle Indráčka zastavit. „Spíš se to bude vracet k cenám před vyhlášením cel,“ odhaduje Indráček.

Záležet bude na trhu s ropou, který ale stále bude tažen dohodami o clech a napětím mezi Washingtonem a Pekingem. Trh navíc ovlivnilo zmíněné rozhodnutí OPEC o zrychlení tempa těžby.

Na trh s ropou ale mohou mít dopad i další kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa. „Trump chystá cestu do zemí Blízkého východu a bude jednat o tom, aby země OPEC ještě navýšily těžbu ropy,“ odhaduje Loula. Podle něj se americký prezident obává toho, že kdyby uvalil sankce na vývoz ruské ropy do Indie a Číny a na Irán, tak by na trhu nebyl dostatek energetické suroviny. „Kdo by tyto dodávky nahradil. Musí mít jistotu, že v takovém případě OPEC dodá na světové trhy ropy víc,“ doplňuje Loula.

Doporučované