Článek
Čtete ukázku z newsletteru Cash Only, ve kterém Martin Jašminský, Zuzana Kubátová, Jiří Zatloukal a Jiří Nádoba každý pátek komentují dění v českém byznysu. Pokud vás Cash Only zaujal, přihlaste se k odběru newsletteru.
Miliardář a známý investor Ondřej Tomek před týdnem na facebooku vysvětlil své pohnutky, proč se rozhodl přemístit sídlo brněnské společnosti Safetica do USA. „Nestěhujeme se do USA proto, že je v Česku cool to o sobě moci prohlásit. Naopak jsme se tomu stěhování dlouho bránili. Ale po nějakém čase nám už bohužel nic jiného nezbylo. Už bylo zřejmé, že to buď uděláme, nebo si podřezáváme perspektivu firmy.“
Pro Safeticu jsou USA klíčovým trhem a už polovinu managementu tvoří lidé lokalizovaní v USA. „A mít Američany v technologické firmě nejde bez zaměstnaneckých akcií. Protože tam je to standard. Cože? Vy nemáte možnost dát jednoduše zaměstnanecké akcie, prohlásí Američan, když vidí váš složitý fantomový opční program, který je udělaný po česku. Aby byl, ale tvářil se, že jakoby není, protože oficiálně ho uzákoněný nemáme a každá česká firma, která chce zaměstnance akciemi motivovat, to tluče, jak ji právníci ‚kreativně‘ poradí,“ píše Tomek.
Příklad brněnské Safeticy je jedním z celé řady evropských firem, které mizí za oceán či do jiných částí světa, aby využily příznivějších podmínek pro podnikání, než jaké jim nabízí domovské státy a Evropská unie jako celek.
Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová proto tento týden představila Kompas konkurenceschopnosti Evropské unie, který by měl v následujících pěti letech upravit pravidla a snížit byrokracii tak, aby se zvrátila zaostávání za USA a Čínou. „Za posledních 25 let náš obchodní model spočíval na levné pracovní síle z Číny, levných energiích z Ruska a zárukách bezpečnosti z USA. Toto období je pryč,“ uvedla šéfka Komise.
Mezi hlavní části nového plánu patří snížení byrokracie s cílem uspořit firmám v EU až 37 miliard eur ročně, nastartování evropského inovačního motoru v podobě podpory startupů, šéfka Komise mluví i o rozvoji umělé inteligence nebo o vytvoření jednotného kapitálového trhu pro lepší možnosti financování pro firmy i lepší příležitosti pro investory.
Poslouchá se to krásně, ale otázkou zůstává, jak bude obtížné tyto plány protlačit a sladit se zájmy 27 členských států EU.
Příkladem může být jeden z klíčových návrhů, kterým se má usnadnit podnikání na trhu EU a efektivně bránit úprku firem do USA. Komise navrhuje zavést takzvaný „28 režim“ a místo efektivního odstraňování jednotlivých bariér napříč členskými státy je chce jednoduše obejít.
Šlo by vlastně o jakýsi dobrovolný azyl pro firmy. Cílí na téměř 200 000 malých a středních inovativních firem, pro které by platil jeden soubor daňových i pracovněprávních pravidel. „Bude stačit jediný formulář pro celou Unii,“ uvedla Leyenová.
Je jasné, že tento krok by v praxi znamenal určitou obdobu fiskální unie, větší míru byznysové federalizace v rámci EU a posílení role Evropské komise. Schválení plánu bude vyžadovat mimořádné diplomatické úsilí, protože je nutný souhlas členských států EU i Evropského parlamentu.
A právě na rozdílných národních legislativách a zájmech jednotlivých členských států dosud veškeré obdobné snahy zkrachovaly. Politici jednotlivých členských států si zkrátka musí uvědomit, zda chce Evropská unie skutečně začít dotahovat USA a Čínu, nebo se dál dívat, jak její role v globální ekonomice upadá.
Zajímají vás ceny nemovitostí, regulace v energetice nebo úspěchy českých startupů? Přihlaste se k odběru Cash Only a kompletní newsletter budete každý pátek dostávat do své schránky.