Hlavní obsah

Video: Lampa od Mameluků je nejdražším skleněným předmětem prodaným v aukci

Nejdražší skleněnou věcí prodanou v aukci se stala lampa od Mameluků.Video: Jan Marek

Dražebníci v Londýně překonali svůj vlastní 20letý rekord. Prodali skoro 700 let starou islámskou lampu, která cenou překonala i 1700 let starý římský pohár a je nejdražším předmětem ze skla v aukcích.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

V úvodní videoreportáži si můžete prohlédnout ten nejdražší skleněný předmět, který se kdy prodal v aukci. Jde o pozlacenou lampu, která je z éry vlády Mameluků v Egyptě nebo Sýrii ve 14. století.

Aukční síň Bonhams v Londýně ji 12. listopadu vydražila za 5,1 milionu liber, což je v přepočtu zhruba 155,4 milionu korun. Původní odhad v rozmezí od 600 tisíc do jednoho milionu liber tak překonala pětinásobně.

Informace a záběry si můžete poslechnout i prohlédnout v úvodní videoreportáži.

Podle aukční síně jde o raritní předmět, který se řadí „mezi nejdůležitější artefakty z islámského umění sklářské práce, a jeden z největších exemplářů, který se prodával kdy na trhu“. Jak se uvádí na jejích webových stránkách, výšku má 31,5 centimetru.

Historie artefaktu

Přibližně v letech 1351 až 1358 našeho letopočtu ho vyrobili pro emíra jménem Sayf ad-Din Sarghitmish, po kterém se označuje i jako Sarghitmishova lampa či váza. Jako lampu ji totiž používali v mešitách a jako vázu na sušené květiny ji zase měli dosavadní majitelé, potomci prvního egyptského premiéra Nubara Paši. Ti se ji rozhodli prodat poté, co se v rodině předávala po více než celé století. Také ji několikrát vystavovali v muzeích v Paříži.

Dynastie Mameluků, jinak také Mamluků, vládla Egyptu a většině toho, čemu se dnes říká Blízký východ, mezi 13. a 16. stoletím. Jejich sklářská práce byla široce známá a v té době se jí údajně nemohl nikdo rovnat. Jejich kousky byly smaltované a zlacené a malovali na ně štětcem nebo pery vyrobenými z rákosů.

Mešitové lampy byly klíčovými náboženskými, ale i kulturními objekty a skláři na nich předváděli to nejlepší ze svého řemesla.

Předchozí rekordman - římský síťový pohár The Constable-Maxwell Cage-Cup z roku 300 našeho letopočtu, který je na povrchu zdobený vybrušovaným plastickým vzorem a vyrábět si je takto nechali jen opravdu bohatí Římané – se držel na výsluní od 14. července 2004. Stejná aukční síň jej tehdy rovněž v Londýně prodala za 2,6 milionu liber, tedy 80,5 milionu korun. Sarghitmishova lampa jej tak v ceně překonala bezmála dvojnásob.

Doporučované