Článek
V úvodní videoreportáži toho článku můžete zhlédnout část ikonické scény z prvního dílu kultovní ságy Star Wars, neboli Hvězdné války: Nová naděje z roku 1977. Přesně tedy z bitvy vesmírných stíhaček o zničení Hvězdy smrti.
Informace a záběry si můžete poslechnout i prohlédnout v úvodní videoreportáži.
A hned poté následují i záběry na model té hlavní z nich - X-Wing, který patřil hlavní postavě filmové série, Lukovi Skywalkerovi, a nesl označení Red Five, později Red Leader, podle barvy rebelské stíhací letky bojující proti Impériu.
Právě tuto miniaturu autor ságy a režisér George Lucas používal k natáčení slavné filmové sekvence. A tak asi není ani divu, že se v neděli 15. října prodala v dražbě Heritage Auctions v Dallasu za rekordní částku.
„Dámy a pánové a kdokoliv další, kdo sledujete dražbu Sbírky Grega Jeina. S tímto předmětem odlétáte za 2,6 milionu dolarů,“ odklepl dražebník tu nejvyšší nabídku kupce, který si přál zůstat v anonymitě.
Desítky milionů za detailní práci, um a význam
Model stíhačky začínal dražbu na 400 tisících dolarů, přičemž s aukční přirážkou a daní skončila jeho cena přesně na 3,135 milionech dolarů, což v přepočtu činí asi 72,4 milionu korun.
Podle dražební síně Heritage Auctions jde o nejdražší rekvizitu z Hvězdných válek použitou na plátně, která se v historii takto vydražila.
Miniatura X-Wingu z finální bitevní scény v Nové naději je zmenšená v poměru 1:24, měří přibližně 55 centimetrů. Uvnitř kokpitu sedí malý Luke Skywalker, za ním astromechanický droid R2-D2, stíhačka je označená jako Red Leader, a dokonce má i stopy po zásazích od nepřítele.
„Já prostě… Ó bože, já na tu věcičku prostě zírám. Podívejte se na ni. Podívejte se na tu práci, na tu dřinu s malováním - je to práce Joea Johnstona? To bych řekl! Ty barvy jsou neuvěřitelné, stopy po sežehnutí. Ta citlivost, s jakou ji složili, opravovali a zafixovali,“ popisuje v reportáži SZ Byznys autor podcastu o rekvizitách, scénárista a filmový producent David Mandel.
„Podívejte se na ty detaily - na pilota, na R2-D2. Podívejte se na úchyty. Je tak zatraceně dobrá,“ dodává.
Ve skrýši oceňovaného návrháře a sběratele
Poutavé je na tomto X-Wingu i to, že byl dlouho ztracený. Vyrobil ho tvůrce efektů a modelů Gregory Jein, který za práci na různých sci-fi a fantasy snímcích získal i dvě nominace na Oskara.
Loni v 76 letech zemřel a jako nadšený sběratel po sobě zanechal stovky rekvizit - ve dvou domech, dvou garážích a dvou skladech.
Miniaturu slavné vesmírné stíhačky našli jeho přátelé v jedné z garáží pečlivě zabalenou v kartonové krabici.
„Když by to šlo, tak věřím, že bych tu na místě zastřelil kameramana, narafičil bych to, aby vypadal on jako viník, ukradl bych ji, zabil každého na chodbě venku, utíkal bych k autu, zamířil na letiště a do Los Angeles s touhle věcičkou. Koupil bych jí místo vedle mě. Ani bych nad tím nepřemýšlel,“ vtipkuje v reportáži SZ Byznys dál David Mendel.
Druhá nejvýnosnější aukce rekvizit v dějinách filmu
Podobný model X-Wingu z natáčení Hvězdných válek se vydražil i loni v červnu za 2,4 milionu dolarů.
Na dvoudenní aukci rekvizit ze Sbírky Grega Jeina se dražilo více než 500 předmětů a celkem se prodaly za 13,6 milionu dolarů. Svého nového majitele našla například i uniforma vojáka Stormtroopera za 645 tisíc dolarů.
Aukce se stala druhou nejvýnosnější akcí svého druhu v historii Hollywoodu, jak dodává americký deník New York Times.
Tou první byla dražba pozůstalosti po herečce Debbie Reynoldsové z roku 2011, na které se utržilo 22,8 milionu dolarů. Její sbírka zahrnovala rovněž absolutní rekordmana aukcí filmových rekvizit a obleků - kultovní bílé šaty Marilyn Monroe z filmu Slaměný vdovec z roku 1955, za něž anonymní kupec dal 5,6 milionu dolarů.