Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Ve světě grafických karet a procesorů probíhá válka. Na vrcholu potravního řetězce se drží pár technologických gigantů v čele s kalifornskou společností Nvidia, jejíž tržní hodnota se blíží ke třem bilionům dolarů a je srovnatelná s HDP Francie.
Dominantní postavení společnosti se dostalo i do hledáčku amerických a evropských úřadů kvůli zneužití dominantní pozice na trhu.
Výrobce nejvýkonnějších čipů výrazně vyrostl na vlně umělé inteligence a nyní se mu podbízejí ty největší technologické firmy na planetě. Pozice společnosti bude podle odborníka na umělou inteligenci z ČVUT a firmy Recombee Pavla Kordíka dále posilovat.
„Hráči jako Nvidia v podstatě nemusejí soutěžit o zákazníka, situace je přesně opačná. Největší technologické společnosti se jí snaží vnutit své peníze a předplatit si tak výrobní kapacity společnosti. Některé firmy jako Google se pokoušejí vyrábět vlastní hardware pro akceleraci AI výpočtů, ale potřeba je natolik velká, že ji nedokážou naplnit. Na tom Nvidia roste,“ vysvětluje expert.
Mezi konkurenty kalifornského obra patří americký výrobce grafických karet a čipů AMD s tržní hodnotou 258 miliard dolarů, tedy necelých šest bilionů korun. Ten se podle Kordíka dá považovat alespoň za relevantního hráče v běhu o prvenství ve výrobě čipů.
„AMD sice zvládá s jistým zpožděním odpovídat Nvidia na její kroky, jenže jejich možnosti jsou pořád nesrovnatelné. Kdybych to měl přirovnat například k autům, tak zatímco Nvidia je Tesla, AMD je taková Škodovka,“ říká Kordík.
Firmy podle něj obrovsky vyrostly na vlně umělé inteligence, protože radikálně stoupá poptávka po čipech. Obě se již dříve vezly na kryptoměnové vlně, protože i počítače k těžbě kryptoměn potřebují výkonné čipy. „Jenže pak přišla ještě větší AI vlna a na té radikálně rostou nejen výrobci AI akcelerátorů, ale i například dodavatelé energií pro datová centra,“ dodal.
Technologický ředitel společnosti DNAi a odborník na umělou inteligenci David Kadleček upozorňuje na přednosti grafik od AMD.
„Na poli grafických karet pro gaming poskytuje AMD bez debaty lepší poměr cena-výkon zejména v některých oblastech grafických karet. Nvidia dominuje tam, kde očekáváme maximální kvalitu ať již z pohledu rozlišení, tak i z pohledu kvality obrazu. Doménou grafických karet Nvidia je zejména ray-tracing,“ odkazuje expert na proces, při kterém se výpočtem simuluje průchod světelných paprsků scénou včetně jejich odrazů od předmětů a lomu.
Produkt větší firmy má podle Kadlečka výhodu v tom, že karty Nvidia jsou lepší na proces, při kterém se kvůli rychlosti obrazová scéna generuje v menším rozlišení, aby se poté toto rozlišení zvýšilo. Nvidia tento proces nazývá DLSS, Deep Learning Super Sampling, a je postaven na AI a umělá inteligence v konkurenčním boji obou společností získává stále silnější slovo.
Vlna umělé inteligence
Podle firmy Grand View Research dosáhne trh s AI během následujících pěti let hodnoty téměř dvou bilionů dolarů ročně, tedy zhruba 46 bilionů korun. Před třemi lety měl přitom hodnotu „jen“ kolem 93,5 miliardy dolarů. A AMD a Nvidia rostou spolu s celým odvětvím.
Od spuštění prvního jazykového modelu umělé inteligence ChatGPT společností OpenAI na konci listopadu 2022 vyletěly akcie obou firem o stovky procent. Na začátku prosince téhož roku se akcie Nvidia pohybovaly kolem 17 dolarů za kus, druhého října 2024 zavírala společnost hodnotou 118 dolarů za kus. V případě AMD došlo k nárůstu ze 75 dolarů na 159.
Velikost skoku je patrná na první pohled. První společnost také drží kontrakty s technologickými giganty typu Amazonu či Microsoftu a vytváří celou infrastrukturu pro AI, která k ní přitahuje firmy z celého odvětví.
„Nvidia dlouhá léta buduje ekosystém kolem CUDA, což je platforma, která umožňuje programátorům plně využít výhody jejich hardwaru. Zároveň však tento software nemohou využívat jiní výrobci hardwaru, což vytváří určitou závislost na Nvidii. Výrobci jiných hardwarových akcelerátorů, jako je AMD, se snaží tomuto uzamčení zákazníka čelit tím, že nabízejí otevřené alternativy. Nicméně jejich dosah a podpora zatím nedosahují úrovně, kterou má CUDA,“ vysvětluje Kordík.
V kontextu umělé inteligence je pro obě společnosti klíčové dostat co největší výkon do co nejmenšího čipu. Hráči počítačových her i hráči pohybující se na poli AI s napětím čekají na uvedení procesoru Blackwell od Nvidia na trh, k čemuž má dojít příští rok. Ten má uspokojit současné požadavky na rychlost přenosu informací a výkonnost.
„Čipy Blackwell už byly představeny a společnosti si už nyní předplácejí výrobní kapacity firmy, aby se na ně dostalo,“ popisuje svou zkušenost Kordík.
AMD vrací úder
AMD se snaží technologického obra dohnat například i akvizicemi. Mezi ně patří například koupě skupiny ZT Systems zabývající se infrastrukturou umělé inteligence. Transakce má podle Financial Times hodnotu 4,9 miliardy dolarů.
Akvizicí ZT Systems AMD také ukazuje, že buduje svou vlastní nabídku pro zákazníky z oblasti AI. Společnost loni uvedla na trh řadu procesorů MI300 pro umělou inteligenci a tvrdí, že v roce 2025 uvede novou generaci MI350, která bude konkurovat grafickým procesorům Blackwell společnosti Nvidia.
„Je to velká přetahovaná mezi oběma konkurenty. Nejdříve AMD svým procesorem MI300X přeskočila H100 od Nvidia, aby si o pár měsíců později Nvidia uvedením svého H200 toto prvenství vzala zpátky a teď čekáme na další tah AMD. Ta se snaží dohonit čísla hrubou silou. Do procesoru nacpala více paměti, dosáhla větších přenosových rychlostí, ale za cenu větších nákladů. Nvidia má tedy při výrobě výrazně vyšší marže, které může reinvestovat do dalšího výzkumu a vývoje“ popisuje procesorové války Kadleček.
Do hry promlouvá stále méně ještě třetí hráč, společnost Intel. Firma vykazovala ještě v roce 2018 tržby kolem 70 miliard dolarů, ale poslední zprávy ukazují, že časy, kdy Intel vládl světu procesorů, jsou definitivně minulostí.
„Ač si Nvidia v oblastech, jako je AI, udržuje náskok, tak se můžeme připravit na podobné války o každé procento výkonu, které se vedly mnoho let mezi AMD a Intelem. Před lety jsme si také nikdo nedokázal představit, že by AMD mohl reálně konkurovat gigantovi, jako je Intel. A přitom Intel už několik posledních měsíců, ne-li let, běží za AMD na výrazný kyslíkový dluh, což v dlouhodobém horizontu zpravidla nevede k tomu, že zpátky zrychlí, ale že začne ještě více klopýtat,“ předpovídá Kadleček.
Ačkoliv je válka procesorů v tuto chvíli záležitostí jen několika vyvolených, očekávané nároky AI aplikací a služeb na výpočetní kapacity jsou tak velké, že se na tomto trhu vedle Nvidia a AMD uživí podle Kordíka ještě mnoho dalších hráčů.