Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Příští rok čeká planetu překonání významného milníku. Poprvé má totiž klesnout podíl elektrické energie získané z fosilních paliv pod 60 %. Vyplývá to z predikce Mezinárodní agentury pro energii (IEA). Trend podle IEA navíc bude pokračovat.
„Výrobní kapacita obnovitelných zdrojů bude růst, protože jejich cena je ve srovnání s fosilními i nefosilními alternativami ve většině zemí nižší,“ komentovala své zjištění agentura.
Zpráva organizace EMBER popisuje dopad tohoto procesu – nebýt přechodu na obnovitelné zdroje a jádro, byly by současné emise energetického průmyslu o 20 % vyšší. Elektrická energie je tak dnes nejčistější, co kdy byla. Díky rostoucí oblibě například solárů (meziroční nárůst produkce elektrické energie o 24 %) a dalších zelených zdrojů, předpokládají odborníci z EMBER, že rok 2022 mohl být vrcholem v produkci emisí energetického průmyslu.
Jen v roce 2023 byla více než desetina (12 %) veškeré světové energie vytvořená z větru a slunečního záření. Obnovitelné zdroje podle zprávy IEA vzrostly o 50 %. Největší podíl na tom má Čína s masivním rozšířením solárních (+116 %) a větrných (+66 %) elektráren.
Trend je navíc vidět i v Česku. Zatímco na začátku milénia tvořily obnovitelné zdroje a jádro zhruba pětinu produkce elektřiny u nás, vloni už šlo o nadpoloviční většinu. Významný podíl na tom má jádro, které tvoří necelých 40 % tuzemského energetického mixu.
„Levná elektřina z rychle se rozvíjejících obnovitelných zdrojů vytlačila ze společného liberalizovaného trhu významnou část (cca 130 TWh) dražší elektřiny z fosilních zdrojů,“ vysvětlil jeden z důvodů v rozhovoru pro Seznam Zprávy energetický expert, aktivista a člen Rady vlády pro energetickou a surovinovou strategii Jan Rovenský.
Podle něj je současný ústup fosilních paliv nejrychlejší v historii. A to včetně covidových let. Energetický průmysl tak dle jeho slov snižuje emise podle plánu, u jiných to ale může být těžší. Konkrétně narážel na to, že poroste význam emisí z výroby tepla, dopravy či zemědělství. „Spodní větve stromu už jsou očesané, takže to bude o něco těžší práce,“ dává paralelu.