Článek
Největší švýcarská banka UBS patrně koupí za více než dvě miliardy dolarů (více než 45 miliard Kč) svého domácího rivala Credit Suisse. S odkazem na své zdroje to dnes uvedl britský list Financial Times (FT). Obě banky odmítly jeho informace komentovat, zdroje agentury Bloomberg ale obdobně uvádějí, že toto je výsledek jednání s vládou a regulačními úřady. Vláda podle švýcarských médií chystá tiskovou konferenci.
UBS původně nechtěla nabídnout více než miliardu dolarů, což Credit Suisse odmítala. Do hry pak vstoupil i zakladatel kryptoměny tron Justin Sun, který uvedl, že je ochoten za Credit Suisse nabídnout 1,5 miliardy USD.
Transakce bude podle zdrojů FT provedena formou výměny akcií, a to tak, že UBS za každou akcii Credit Suisse zaplatí 0,50 švýcarského franku svými akciemi. To je výrazně pod páteční závěrečnou cenou na burze v Curychu, která činila 1,86 CHF.
Problémy slavné banky jsou takové, že švýcarské úřady dokonce plánují změnit zákony země, aby obešly hlasování akcionářů o této transakci, protože spěchají s dokončením dohody do pondělí. Informaci přinesl deník Financial Times.
Dohoda o koupi všech akcií dvou největších švýcarských bank má být podepsána již v neděli večer. Cena přitom je zlomkem páteční uzavírací hodnoty Credit Suisse, která byla v pátek zhruba osm miliard dolarů. Znamenalo by to obrovské ztáty pro současné akcionáře, kteří by přišli o většinu hodnoty své investice.
Podle informací agentury Bloomberg Švýcarsko zvažuje úplné nebo částečné zestátnění banky Credit Suisse, pokud se nedohodne s UBS na jejím převzetí.
I z tohoto důvodu žádá podle agentury Reuters UBS vládu alpské země o záruky ve výši zhruba šesti miliard dolarů (135 miliard korun). V případě spojení obou největších švýcarských bank bude zřejmě nutné zrušit 10 tisíc pracovních míst.
Nabídka na odkup byla podle listu FT oznámena v neděli ráno s cenou 0,25 švýcarského franku za akcii, což je mnohem méně než páteční zavírací cena Credit Suisse ve výši 1,86 švýcarských franků. Cena má být zaplacena v akciích UBS. Situace se vyvíjí dramaticky, a neexistuje žádná záruka, že podmínky zůstanou stejné nebo že bude dosaženo dohody.
Dosavadní jednání naráží hlavně na potíže kolem investiční součásti Credit Suisse a její obchodní divize, uvedla agentura Bloomberg. Právě investiční součást je centrem skandálů, s nimiž se Credit Suisse v posledních letech potýkala. UBS podle zdrojů zkoumá rizika spojená s investicemi, při nichž se využívá úvěrového financování.
Bankovní panika
Švýcarská banka Credit Suisse se dostala pod tlak během minulého týdne poté, co padla kalifornská banka Silicon Valley Bank a panika se rychle rozšířila po celém světě. Problémy švýcarského věřitele se však obzvláště vyostřily ve středu, kdy největší akcionář Saudi National Bank odmítl navýšit svou investici v bance, a do Credit Suisse tak nalít dodatečný kapitál.
Kapitál banka potřebuje, aby odvrátila pochyby o svém finančním zdraví. Už během loňského roku bohatí klienti a instituce vybírali masivně své vklady. V posledních třech měsících loňského roku si klienti ze skupiny vybrali 111 miliard švýcarských franků. A v minulém týdnu přesáhl denní odliv vkladů v problémové švýcarské bance 10 miliard franků.
Švýcarská národní banka a regulační orgán Finma oznámily, že preferují spojení dvou švýcarských bank a vyřešení problémů v rámci jedné země. V případě, že by se Credit Suisse nepodařilo stabilizovat, mohlo by v pondělí po otevření finančních trhů dojít k eskalaci problémů, zejména dalšímu odlivu vkladů a propadu akcií banky. Hrozil by tak bezprostřední krach Credit Suisse.
Situaci řeší švýcarská vláda společně se Švýcarskou národní bankou, regulátorem Finma a zástupců bankovního sektoru. Švýcarská centrální banka už bance v týdnu poskytla záchrannou linku ve výši přes 50 miliard dolarů.
Švýcarsko se chystá využít mimořádná opatření, aby urychlila převzetí problémové banky Credit Suisse konkurenční bankou UBS.
Snaží se tak obejít standardní pravidla, která stanoví, že před akvizicí musí dostat akcionáři šest týdnů na konzultaci. Největší švýcarská banka UBS se pokusí využít mimořádná opatření, aby mohla šest týdnů vynechat a schválit transakci bez hlasování akcionářů.
Výsledkem nynějších mimořádných jednání bude velmi pravděpodobně dohoda o rozpadu Credit Suisse Group AG - finanční instituce, která vznikla před 167 lety. Jak napsala agentura Bloomberg, půjde o „dramatický pád titána všemocného švýcarského bankovnictví“.
Švýcarské regulační orgány navrhly rámec transakce tak, aby zajistil maximální stabilitu bankovního systému země. Švýcarské orgány již získaly předběžný souhlas příslušných regulačních orgánů v USA a Evropě, které by dnes měly vydat koordinovaná prohlášení.
Vznik giganta
Potenciální převzetí ukazuje, jak rozdílný je příběh obou švýcarských bank. Za poslední tři roky akcie UBS posílily přibližně o 120 procent, zatímco akcie jejího menšího konkurenta se propadly zhruba o 70 procent.
Tržní kapitalizace první jmenované činí 56,6 miliardy dolarů, zatímco Credit Suisse v pátek uzavřela obchodování s hodnotou 8 miliard dolarů. V roce 2022 dosáhla UBS zisku 7,6 miliardy dolarů, zatímco Credit Suisse vykázala ztrátu 7,9 miliardy dolarů, čímž v podstatě vymazala celý zisk za předchozí desetiletí.
Švýcarské regulační orgány sdělily v pátek večer svým americkým a britským protějškům, že sloučení obou bank je „plánem A“, jak zastavit propad důvěry investorů v Credit Suisse, uvedl jeden z nich. Neexistuje ale žádná záruka, že dohody bude dosaženo.
Kdyby došlo k úplnému spojení UBS a Credit Suisse, vznikla by jedna z největších globálních systémově významných finančních institucí v Evropě. UBS má ve své rozvaze aktiva v celkové hodnotě 1,1 bilionu dolarů a Credit Suisse disponuje 575 miliardami dolarů. Takto rozsáhlá transakce se však může ukázat jako příliš složitá na to, aby mohla být realizována.
Credit Suisse patří k největším správcům majetku na světě, služby poskytuje především bohatým jednotlivcům a je považována za jednu z třiceti systémově důležitých bank v globální finanční architektuře. Z toho důvodu jednání ve Švýcarsku s napětím sledují také regulační orgány v Británii, Německu, Spojených státech a dalších velkých zemích.
Aktualizovali jsme článek o řadu nových informací a posun v jednání mezi švýcarskými úřady a bankovními domy UBS a Credit Suisse.
Credit Suisse - poslední události
- 8. března 2021 - Britská společnost Greensill, jejíž fondy spravovala Credit Suisse, požádala o ochranu před věřiteli. Greensill byla hlavním věřitelem britské společnosti GFG Alliance, která byla mateřskou firmou oceláren Liberty Steel, která působí i v České republice. Credit Suisse musela kvůli tomu mimo jiné uzavřít fondy, v nichž bylo asi deset miliard dolarů (225 miliard Kč) a které sloužily k financování různých částí dodavatelského řetězce.
- 26. března 2021 - Zhroutil se americký fond Archegos. Za jeho pádem stály sázky na akcie některých mediálních společností financované penězi vypůjčenými od makléřských firem. Credit Suisse patřila mezi banky, které pro fond vykonávaly makléřské služby. Banka kvůli tomu musela odepsat 4,4 miliardy švýcarských franků (107 miliard Kč).
- 22. dubna 2021 - Credit Suisse oznámila, že v prvním čtvrtletí vykázala čistou ztrátu 252 milionů švýcarských franků (6,1 miliardy Kč), což byl výsledek pádu amerického hedgeového fondu Archegos. Švýcarský finanční regulátor FINMA uvedl, že začal banku Credit Suisse vyšetřovat "v kontextu výrazných ztrát plynoucích z obchodních vztahů s americkým hedgeovým fondem Archegos".
- 27. června 2022 - Švýcarský federální trestní soud shledal banku Credit Suisse a její bývalou zaměstnankyni vinnými z nedostatečného postupu proti praní špinavých peněz. Bance vyměřil pokutu dva miliony švýcarských franků (48,7 milionu Kč). Soud posuzoval, zda Credit Suisse a její bývalá zaměstnankyně učinily dostatečné kroky k tomu, aby zabránily domnělému bulharskému gangu obchodníků s kokainem legalizovat v letech 2004 až 2008 prostřednictvím banky peníze z trestné činnosti.
- 24. října 2022 - Credit Suisse ve Francii urovnala spor, který se týkal daňových podvodů a praní špinavých peněz. Státu zaplatila 238 milionů eur (5,7 miliardy Kč). Credit Suisse ve stejný měsíc také souhlasila se zaplacením 495 milionů dolarů (11,1 miliardy Kč) na urovnání sporu spojeného s prodejem cenných papírů krytých hypotékami ve Spojených státech. Šlo o produkty, které neodpovídaly potřebám klientů.
- 27. října 2022 - Banka oznámila plán reorganizace, jehož součástí byl prodej akcií novým i stávajícím investorům za čtyři miliardy švýcarských franků (97,5 miliardy Kč), propouštění i ukončení některých činností.
- 9. února 2023 - Credit Suisse oznámila, že za rok 2022 měla čistou ztrátu 7,29 miliardy franků (177,7 miliardy Kč), což je nejhorší výsledek od globální finanční krize z roku 2008. Skandály a vysoké ztráty vedly k nebývalému množství výběrů klientských vkladů. Za rok 2021 měla banka ztrátu 1,65 miliardy franků, měla tak za sebou druhý rok v červených číslech.
- 14. března 2023 - Credit Suisse oznámila, že zjistila závažné nedostatky ve svých finančních výkazech a kontrolních postupech za poslední dva roky a že podnikne kroky k nápravě neúčinných kontrolních postupů, kterými se řídí při sestavování svých finančních výkazů.
- 15. března 2023 - Akcie Credit Suisse prudce klesly, ztrácely asi 30 procent a dostaly se na rekordní minimum. Důvodem bylo vyjádření největšího investora Credit Suisse, kterým je finanční ústav Saudi National Bank (SNB). Předseda správní rady SNB Amar Chudajrí v rozhovoru s agenturou Reuters řekl, že SNB nemůže poskytnout švýcarské bance další pomoc, protože pokud by dál nakupovala akcie Credit Suisse, dostala by se se svým podílem nad hranici deseti procent. "Je to regulatorní záležitost," řekl. Saúdskoarabská banka nyní v Credit Suisse vlastní 9,88 procenta akcií.
- 16. března 2023 - Credit Suisse oznámila, že využije možnosti vypůjčit si od centrální banky až 50 miliard švýcarských franků (1,2 bilionu Kč). Centrální banka slíbenou pomoc později potvrdila.
- 18. března 2023 - Největší švýcarská banka UBS požádala švýcarskou vládu o podporu v případě převzetí svého konkurenta Credit Suisse. UBS by podle listu Financial Times (FT) stála o částečné nebo úplné převzetí. Ke spojení banky vyzvali švýcarští regulátoři a švýcarská vláda podle informací FT připravovala krizová opatření pro urychlení procesu.
- 19. března 2023 - Úřady ve Švýcarsku pokračovaly v jednání o záchraně Credit Suisse. Jednání se komplikují, svaz zaměstnanců bank vyzval k okamžitému zřízení pracovní skupiny na pomoc kolegům, jejichž pracovní místa jsou ohrožena. Vláda stále preferuje, aby banku převzal její hlavní domácí rival UBS. Ten je podle zdrojů FT ochoten zaplatit maximálně jednu miliardu dolarů (22,5 miliardy Kč) v akciích, na což Credit Suisse podle zdrojů agentury Bloomberg nechce přistoupit. Pokud se UBS nakonec na převzetí Credit Suisse dohodne, v ohrožení je podle zdrojů kolem 10.000 pracovních míst.
- 19. března 2023 - Největší švýcarská banka UBS převezme svého domácího rivala Credit Suisse. Ve večerních hodinách o tom informovala švýcarská vláda, která transakci pomohla zprostředkovat. Centrální banka oznámila, že na posílení likvidity poskytne až 100 miliard franků (přes 2,4 bilionu Kč).
- Zdroj: ČTK