Článek
Den svatého Valentýna je za rohem. Ačkoli v Česku nemá takovou tradici jako v zahraničí, i tady si našel své místo. Obchody se plní přáníčky a čokoládami, restaurace nabízejí speciální valentýnské chody. V někom však tento den může vzbudit i pocity osamělosti, a právě těchto emocí často zneužívají podvodníci.
Lásku na internetu hledá stále více lidí. Podle průzkumu Avastu použilo někdy ve svém životě seznamovací aplikaci až 53 procent Čechů. Často totiž trpí právě pocitem osamělosti. Třetina účastníků průzkumu v současnosti nemá romantického partnera, více než polovina z nich si kvůli tomu připadá osaměle. Pocit osamění zažívají nejčastěji mladí lidé – až 94 procent Čechů a Češek ve věku 18 až 24 let a 95 procent ve věku 25 až 34 let.
Řada single Čechů proto využívá seznamky, jako jsou například Tinder nebo Bumble. Nejčastěji je používají lidé ve věku 25 až 34 let (75 %), oblíbené jsou i mezi uživateli ve věku 35 až 44 let (68 %). Seznamky však nejsou jen místem pro hledání lásky – stále častěji se na nich objevují podvodníci. Podle dat společnosti Avast vzrostl počet zablokovaných podvodů v loňském roce globálně o 30 procent a v Česku dokonce o téměř 40 procent oproti roku 2023.
Kromě seznamek lidé hledají nové známosti také na sociálních sítích, nejčastěji na Facebooku (58 %), Instagramu (41 %) a TikToku (21 %). Paradoxně však sociální sítě podle necelé pětiny lidí přispívají k pocitu osamění a 11 procent respondentů vnímá negativně i vliv seznamovacích aplikací.
„Obecně je to tak, že před oslavami Valentýna se objevuje více komunikace ze strany podvodníků, kteří si přidávají své oběti na sociálních sítích a využívají tohoto svátku zacílením na zamilované,“ vysvětluje expert na prevenci platebních podvodů Komerční banky Marek Macháček.
Následují podle něj pak zprávy typu: „Moc se mi líbíš a je Valentýn, tak jsem si řekl, že není na co čekat, a oslovil jsem tě.“ Nebo „Celý život hledám lásku a na Valentýna jsem ji konečně našel.“
„A spousta žen v tomto období spadne do komunikace s podvodníkem, který z ní za pár měsíců bude tahat peníze, zpravidla před prázdninami – tam pak vidíme tu velkou valentýnskou vlnu vyrůst. Tento podvod totiž svým průběhem trvá delší dobu, někdy i půl roku. Standard jsou takové dva až tři měsíce, než podvodník po zahájení komunikace začne požadovat finance, a právě teď jsou ženy, dá se říct, nejzranitelnější, podobně jako před Vánocemi,“ dodává Macháček.
Všichni by si tak podle něj měli dávat pozor na to, s kým si přes sociální sítě píšou a s kým se na seznamkách seznamují. Typickým případem podvodných nápadníků jsou například zahraniční vojáci a lékaři, kteří se chtějí usadit v ČR, popřípadě policisté nebo třeba pracovníci na ropných věžích.
Podle průzkumu Avastu se téměř polovina uživatelů seznamek setkává s podezřelými profily nebo zprávami alespoň jednou týdně. Čtvrtina uživatelů se dokonce stala obětí podvodu, nejčastěji šlo o catfishing (61 %), romantický podvod (35 %) nebo falešnou seznamovací síť (35 %).
Většina obětí (65 %) mezi současnými i bývalými uživateli seznamek přišla v důsledku podvodu o peníze. Průměrná ztráta činila 47 245 korun, nejvyšší zaznamenaná škoda dosáhla 600 000 korun.
Deset zemí nejvíce postižených seznamovacími podvody
- Island
- Maďarsko
- Německo
- Norsko
- Česko
- Belgie
- Slovinsko
- Rakousko
- Finsko
- Slovensko
Zdroj: Gen Digital
Vždy se totiž dostaví moment, kdy se vysněný nápadník nebo nápadnice dostane do svízelné situace, potřebuje půjčit finance a slibuje, že je co nejrychleji vrátí, případně se oběť pokusí obelhat jinak.
„Co se týče extrémů, tak v poslední době jsme u nás v bance zaznamenali u dvou případů výjimky – žena, které jsem nechtěl zpracovat transakci podvodníkovi i přes to, že věděla, že je to podvodník, si to nechtěla přiznat a vyhrožovala sebevraždou. Zde jsme museli požádat o pomoc i Policii ČR. Naštěstí vše dobře dopadlo a ženu jsme našli zrovna na pobočce banky, kam šla požadovat zpracování transakce,“ popisuje Macháček. Nejohroženější skupinou jsou podle něj ženy mezi 40 a 60 lety.
Michal Kuzmiak z tiskového oddělení AirBank ale upozorňuje, že na podvod mohou naletět mladí i staří, muži i ženy. Nejohroženější skupinou jsou podle něj ti, kteří o sobě uvádějí příliš mnoho detailů na sociálních sítích a komunikují tam s neznámými osobami. Prevencí je podle něj neposílat peníze nikomu, koho jste neviděli tváří v tvář, ideálně fyzicky.
Taktik mají podvodníci více
Jednou z nejčastějších taktik podvodníků je catfishing, kdy se vydávají za fiktivní osobu s cílem vylákat z oběti po navázání vztahu peníze nebo osobní údaje, což může vést až ke krádeži identity.
„Jde o vytváření falešných profilů, přes které se podvodníci propojí s nic netušící obětí a pokusí se ji oklamat a vylákat z ní peníze. Z informací na profilu svého cíle se mohou dozvědět více o koníčcích, názorech a zvycích a pomocí těchto informací vytvořit iluzi společných zájmů. Vytvoří tak ještě silnější pouto, aby mohli oběť emocionálně manipulovat,“ vysvětluje tiskový mluvčí české pobočky společnosti ESET Vítězslav Pelc.
Jakmile zjistí, že je jejich oběť ochotná poskytnout to, oč žádají, začnou si u ní budovat důvěru a vytvoří iluzi skutečného vztahu na síti. Od toho je podle něj pak už jen krok k tomu, aby podvodník svou oběť okradl. Využije zpravidla smyšlené historky o osobních krizích a naléhavých situacích a požádá o peníze. Oklamaní pak mohou opakovaně převádět peníze, kupovat dárky nebo dokonce hradit smyšlené cestovní náklady domnělého partnera či partnerky.
Právě krádež identity je jedním z významných rizik, se kterými se uživatelé seznamek mohou setkat. Podle Avastu přišla více než polovina obětí kvůli podvodu o své osobní údaje. Nejčastěji šlo o zcizení jména (52 %), telefonního čísla (49 %), e-mailu (43 %) a věku (45 %). Čtvrtina obětí pak přišla o své bankovní údaje a 20 procent obětí ztratilo přihlašovací údaje ke své online síti.
To ale není jediný trik, který mají podvodníci v rukávu. Některé podvody podle něj mohou být propojeny i s investičními podvody do kryptoměn. Právě počet investičních podvodů podle nejnovější zprávy ESET Threat Report narostl mezi prvním a druhým pololetím roku 2024 o 335 procent.
„Častým jevem jsou také případy, kdy podvodník oběť přesvědčí k zaslání choulostivých fotografií či videí, kterými ji následně může vydírat,“ vyjmenovává potenciální nebezpečí analytik hrozeb Avastu Jakub Vávra.
Před Valentýnem vzrůstá také počet podvodných stránek a phishingových útoků se zamilovanou tematikou. Kyberbezpečnostní společnost Check Point Software Technologies v lednu zaznamenala více než 18 tisíc nových webových stránek zaměřených na Valentýna nebo lásku, což oproti prosinci představuje nárůst o pět procent. Každá 72. stránka přitom byla škodlivá nebo riziková. Co se týče webů souvisejících čistě s Valentýnem, došlo v uplynulém měsíci k 123% nárůstu nově registrovaných stránek.
„Koncem ledna jsme odhalili například phishingovou e-mailovou kampaň, která lákala na možnou výhru valentýnského koše. E-maily, které obsahovaly předmět ‚Vyhráli jste … valentýnský koš‘, byly téměř identické, lišily se pouze názvem obchodu. ‚Šťastní výherci‘ měli jen výměnou za koš kliknout na odkaz a odpovědět na několik otázek. Cílem byly nepřekvapivě krádeže osobních a platebních údajů,“ popisuje jeden z podvodů Petr Kadrmas, expert kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.
Na co si dávat pozor
Poznat podvodníka s láskou není vždy snadné, na co si tedy dávat pozor, abyste při komunikaci na seznamce nenaletěli?
Příliš formální zprávy - to může být známka toho, že podvodník používá k vytvoření zprávy umělou inteligenci. Zkontrolovat to můžete zkopírováním a vložením zprávy do online nástroje pro detekci generativní umělé inteligence.
Nekonzistentní informace - Někdy jsou falešné účty vytvářeny skupinou kyberzločinců, za jedním seznamovacím profilem mohou stát klidně dva nebo tři podvodníci. Hledejte náhlé změny v osobnosti nebo tónu komunikace.
Podivné vzorce - Pokud vám osoba tvrdí, že žije v Česku, ale zprávy píše zásadně uprostřed noci, může to znamenat, že podvodník sídlí v zahraničí.
Nereálné fotografie - Pokud osoba vypadá jako model, podvodník si možná našel fotografii z internetu, kterou použil jako profilový obrázek. To si můžete ověřit tak, že fotografii zadáte do online vyhledávače obrázků.
Vyplatí se proto být obezřetný právě i při on-line randění. Irena Pilařová z Odboru komunikace a vnějších vztahů Policejního prezidia ČR radí, že vůči lidem, kteří rychle slibují lásku, by měli být lidé skeptičtí, neměli by jim poskytovat své osobní údaje ani posílat peníze.
„Pokud se seznamujeme online, je důležité se ujistit, že osoba, se kterou mluvíme, je skutečná. Podezíravost a opatrnost je na místě obzvlášť v případech, kdy nás tento stále cizí člověk žádá o peníze, laskavosti nebo cenné informace. V počátečních fázích konverzace, než se o svém protějšku dozvíme něco víc, bychom neměli otevírat žádné přílohy ani neklikat na žádné odkazy, které nám pošle ve zprávách nebo v e-mailu,“ vysvětluje Pelc z ESET.
„Útočníci mohou zprávami šířit také škodlivé kódy nebezpečné pro naše osobní data. I když se na první pohled může odkaz jevit jako neškodný, podvodníci mohou být kreativní v tvorbě názvů domén, aby odkazy vypadaly uvěřitelněji. Je důležité také nezapomínat, že podvodníci mohou dnes své osvědčené postupy inovovat pomocí umělé inteligence – manipulovat hlas, fotografie a videa, aby byli důvěryhodnější, přesvědčivější a atraktivnější,“ dodává.