Hlavní obsah

Uživatelé TikToku migrují k další čínské síti. Může být ještě nebezpečnější

Foto: Pixabay.com

TikTok. Ilustrační foto.

S hrozícím zákazem čínské sociální sítě TikTok v USA hledají tamní uživatelé alternativu. Statisíce z nich se tak přesouvají na RedNote. Její používání však může být ještě rizikovější.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Zákaz čínské sociální sítě TikTok ve Spojených státech nabírá čím dál více na reálných obrysech. O osudu platformy má nejpozději do 19. ledna rozhodnout Nejvyšší soud v USA. Pokud ani ten zákon o zákazu nezvrátí, TikTok postupně z amerického trhu vymizí.

Jeho uživatelé tak v posledních dnech hledají náhradu. Někteří migrují na běžně používané sítě jako Instagram, objevila se ale i nečekaná alternativa – další čínská síť zvaná RedNote. V App Store, obchodu s aplikacemi fungujících na zařízeních společnosti Apple, se ve Spojených státech aplikace už několik dní drží na první příčce seznamu nejstahovanějších sociálních sítí.

Podle agentury Reuters se během dvou dnů na čínskou sociální síť přidalo více než 700 000 nových uživatelů. Na platformu totiž přebíhají uživatelé, kteří sami sebe označují jako „TikTok refugees“ – tedy migranti z TikToku. Jelikož je RedNote designován primárně pro čínský trh, funguje pouze v mandarínštině. Aplikace nemá ani funkci překladu, takže se američtí „migranti“ aklimatizují pomaleji.

Co je RedNote

Sociální síť RedNote vznikla v roce 2013. Od té doby tato sociální platforma funguje na čínském trhu jako náhražka amerického Instagramu, který je v komunistické zemi zakázán.

Spolu s prvky Instagramu kombinuje RedNote ještě funkce TikToku a sociální sítě Pinterest. Platforma také nabízí funkci e-commerce, uživatelé tak mohou nakupovat přímo skrze RedNote.

Na rozdíl od TikToku, který v Číně jako sociální síť nefunguje, je RedNote v zemi svého původu hojně používán. Sociální platforma má v komunistické velmoci zemi okolo 300 milionů měsíčních uživatelů.

V čínském originále síť nese název Xiaohongshu, v překladu do angličtiny „Little Red Book“ – tedy malá červená knížka. To může být podle médií odkaz na knihu bývalého čínského diktátora Maa Ce-tunga.

TikTok má aktuálně ve Spojených státech asi 170 milionů uživatelů, což představuje zhruba polovinu tamní populace. Po jeho zákazu se tak na americkém trhu může vytvořit velká díra, kterou by právě RedNote mohl zaplnit. O hrozbách, které z používání sítě pro její uživatele plynou, však panují podobné obavy jako právě u TikToku.

Potenciálně nebezpečnější než TikTok

Například na Taiwanu, ostrovním státě, který si Čína dlouhodobě nárokuje, mají vládní představitelé kvůli obavám z bezpečnostních rizik zakázáno aplikaci používat.

O hrozbách RedNote svědčí i seznam investorů společnosti. Mezi ty největší patří čínská firma Tencent. Tu Pentagon nedávno přidal na černou listinu firem, které podezřívá ze spolupráce s Čínskou lidovou armádou.

Vedle investorů budí podezření také vlastnická struktura společnosti. Zatímco TikTok není plně vlastněn Čínou – ačkoliv jeho mateřská firma ByteDance je – RedNote je zcela čínskou společností. Jeho uživatelé se tak mohou potenciálně vystavovat ještě většímu nebezpečí úniku a zneužití osobních údajů než při používání TikToku.

Doporučované