Hlavní obsah

Trumpova cla zasáhnou čínská tržiště. Jde o miliardy dolarů

Foto: Shutterstock.com

Jedno z oblíbených online tržišť je čínské Temu. Ilustrační foto.

Nová cla, která na čínské zboží uvalil americký prezident Donald Trump, se týkají i malých nákupů na čínských online tržištích. Čeští prodejci se obávají přílivu levného zboží do EU.

Článek

Obchodní konflikt mezi Spojenými státy a Čínou, který vyvolal americký prezident Donald Trump navýšením cel na čínské zboží dovážené do USA o deset procentních bodů, bude mít dopad i na populární online tržiště, jako jsou Temu, Shein, Alibaba a řada dalších.

V USA dosud platila výjimka, podle níž zásilky ze zahraničí v hodnotě menší než 800 dolarů, v přepočtu necelých 20 tisíc korun, nepodléhaly dovoznímu clu. Z této výjimky těžila zmíněná online tržiště, jejichž obrat na americkém trhu za prvních devět měsíců loňského roku odhaduje tamní celní správa podle agentury Bloomberg na 48 miliard dolarů, v přepočtu přes 1167 miliard korun.

„Za posledních 10 let se počet zásilek do Spojených států v rámci výjimky de minimis zvýšil o více než 600 procent z přibližně 139 milionů ve fiskálním roce 2015 na 1,36 miliardy v roce 2024,“ uvádí americká Celní a pohraniční stráž.

Podle agentury Bloomberg čínští online obchodníci ukončení výjimky de minimis očekávali a v loňském roce začali upravovat své logistické řetězce a rozšiřovat své americké pobočky. „Čínská tržiště se budou muset přizpůsobit a předpokládám, že otevřou sklady ve Spojených státech, které už tam některá z nich mají, budou do nich zboží dopravovat velkoobchodně a budou je proclívat,“ domnívá se ředitel české Asociace pro elektronickou komerci (APEK) Jan Vetyška.

Tlak na Evropu

S přísnějšími pravidly pro dovoz zboží do Spojených států čeští obchodníci také očekávají, že se pozornost provozovatelů zahraničních online tržišť obrátí na Evropu.

V EU nepodléhají clu zásilky ze zahraničí s hodnotou menší než 150 eur, v přepočtu zhruba 3,8 tisíce korun. „Předpokládáme, že se soustředí na evropský trh, kde to mají jednodušší,“ předpovídá Vetyška.

Čínská online tržiště jsou stále populárnější i v Česku. Jejich obrat na tuzemském trhu dosáhl v loňském roce podle APEK 23,2 miliardy korun, o 170 procent více než v roce 2023. Jejich podíl na celkovém objemu online nákupů se zvýšil ze 4,4 procenta v roce 2023 na loňských 10,7 procenta.

Podobný krok jako americká administrativa Donalda Trumpa už několik let připravuje i Evropská unie, která v rámci celní reformy plánuje mimo jiné i zrušení výjimky de minimis. Reforma by měla vstoupit v platnost v roce 2028. Podle Vetyšky by si však měla Evropská komise pospíšit.

„Evropská unie by měla jednat rychleji, než plánuje. O výjimce pro zboží do 150 eur by měla rozhodnout velmi rychle a zavést to nezávisle na celní reformě plánované na rok 2028,“ říká ředitel APEK.

Donedávna bylo zasílání drobného zboží z Číny do Evropy ještě levnější. Do poloviny roku 2021 nepodléhaly zásilky s hodnotou menší než 22 eur (zhruba 550 korun) ani dani z přidané hodnoty. Podle Vetyšky však není možné při obrovském objemu zásilek výběr daně vynucovat. Finanční správa na dotaz SZ Byznys ohledně výběru DPH ze zahraničních zásilek neodpověděla.

Doporučované