Článek
Povodněmi nejvíce zasažené oblasti se začínají z této mimořádné situace zotavovat. Po úklidových pracích přišly a ještě přijdou práce stavební. Mnohé domy si vystačí pouze s drobnějšími rekonstrukcemi, některé se však musí od základu znovu postavit.
Aktuální poptávka související s rekonstrukcemi po povodních se zatím nijak výrazně neliší od normálního stavu. „Zatím nemáme informace, že by v důsledku přírodní katastrofy poptávka narostla. Lze předpokládat, že se v postižených oblastech poptávka zvýší,“ řekl pro SZ Byznys prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza.
Se zvýšenou poptávkou po stavebních pracích je zároveň zapotřebí více stavebního materiálu. S jeho nedostatkem by problém být neměl, stavební firmy a prodejny hlásí plné sklady a jsou na situaci připraveny. „Materiálu máme na skladě dostatek a vynasnažíme se ho dodat zákazníkům postiženým záplavami přednostně a v co nejkratším termínu,“ uvedl ředitel společnosti Stavebniny DEK Radek Vít.
„Zvýšenou poptávku po stavebních materiálech zatím neevidujeme, ale jsme připraveni reagovat navýšením skladových zásob a expresním výdejem dodávek do míst postižených povodněmi,“ dodal.
Lokální zdražení může nastat
K celorepublikovému zdražení stavebních prací a materiálů by dojít nemělo. „I přes takový rozsah katastrofy jde stále spíše o lokální záležitost a ceny určují nabídka a poptávka ve větších oblastech, než jsou postižené, takže se nedomnívám, že ke zdražování dojde,“ vysvětluje situaci Nouza.
Existuje riziko, že dojde k mírnému zdražení cen nových nemovitostí, a to především v lokálních případech, kde došlo například k zaplavení výroben materiálu a provozoven. Podle mluvčí stavební firmy Strabag Edity Novotné se v těchto případech může do cen promítnout transport materiálu z větších vzdáleností.
Stavební firmy jsou v pohotovosti
Stavební firmy tvrdí, že se pokusí maximálně uspokojit poptávku v povodněmi zasažených oblastech. Svaz podnikatelů ve stavebnictví nicméně avizuje možná zdržení. „Zatím vždy stavební firmy poptávku víceméně uspokojily, mohlo by dojít k určitým časovým zdržením v místech, kde bude extrémní poptávka z důvodu významných škod napáchaných přírodními živly,“ řekl Nouza.
Kromě domů je poničená také klíčová infrastruktura. Zdržení tak může nastat kvůli logistickým problémům nebo z důvodu přednostních oprav mostů a silnic, které jsou pro započetí oprav civilních budov nezbytné.
Stavební skupiny Vinci Construction CS, do které patří například společnost Eurovia, jsou podle slov tiskové mluvčí Ivety Štočkové „ochotné a připravené v zasažených regionech pomoci s odstraňováním povodňových následků.“ Stavební společnost se zaměřuje jak na stavbu dopravní infrastruktury, tak pozemních staveb.
Pomoc nabízí i firma Metrostav. Ta již zasaženým oblastem poskytla svoji těžkou techniku, ale také materiál. Pomáhat hodlá podle svých slov i nadále, musí ale zajistit chod svých aktuálně rozpracovaných projektů. „Samozřejmě se musíme zaměřit na naše aktuálně rozběhnuté projekty, kterých se povodeň nějak dotkla, a zajistit nápravu případných poškození,“ uvedl mluvčí firmy Metrostav Radim Mana.
I firma Strabag je na povodňovou situaci připravena a pokusí se udělat maximum, aby své kapacity rozložila úměrně mezi své projekty. „V dlouhodobějším horizontu máme zcela jistě kapacit dost. Pokud jde o nejbližší období, budeme je muset rozložit tak, abychom akutní potřeby havarijních oprav sladili s realizací zakázek, které máme zasmluvněné a pracujeme na nich,“ sdělila mluvčí.