Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Vláda ve středu na tiskové konferenci představila vítěze „tendru století“. Pátý a šestý blok jaderné elektrárny v Dukovanech postaví korejská společnost KHNP (Korean Hydro & Nuclear Power), o dalších dvou blocích v Temelíně bude se společností vláda ještě jednat.
Redakce SZ Byznys přináší odpovědi na nejdůležitější otázky ohledně celého projektu.
Proč vyhráli Korejci
Korejská nabídka byla podle premiéra Petra Fialy (ODS) oproti té francouzské lepší ve všech aspektech – včetně nižší ceny a zapojení tuzemských společností do projektu. Vláda rozhodovala jednomyslně jak o vítězi tendru, tak o počtu budovaných bloků.
Před ministry nabídky posuzovali experti ČEZ, vláda rozhodovala na základě jejich doporučení.
Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP)
- Jihokorejská společnost KHNP postavila čtyři větší reaktory APR-1400 ve Spojených arabských emirátech. Doba výstavby každého ze tří hotových reaktorů v Emirátech se pohybuje mezi osmi a devíti lety. KHNP při tom splnila veškeré termíny i dodržela cenu projektů.
- Další reaktory stavěla v Shin Hanul ve své mateřské zemi, kde provozuje 25 reaktorů. Tamní energetika spoléhá na jádro z celé třetiny.
- KHNP by také měla stavět dva jaderné bloky v Polsku v regionu Patnów-Konin, což bude její první evropská zakázka.
- KHNP se však soudí s americkou společností Westinghouse o práva k technologii reaktoru APR-1400. Američané tvrdí, že systém reaktorů je duševním vlastnictvím Westinghouse. Spor dosud nebyl ukončen.
Kde se bude stavět?
Jisté zatím je, že se mají stavět dva bloky v Dukovanech. Vláda bude dále jednat s vítězným KHNP o opci na až dva další reaktory v Temelíně.
První reaktor by měla firma začít stavět v roce 2029, zkušební provoz by měl začít v roce 2036. Pátý blok v Dukovanech by měl obstarat devět terawatthodin elektřiny ročně.
Bloky se podle šéfa ČEZ Daniela Beneše budou stavět s odstupem zhruba rok až dva za sebou.
Proč se budou stavět dva bloky?
Postavení dvou bloků naráz představuje podle Fialy úsporu kolem 20 procent. Jeden blok vychází cenově na 200 miliard korun. Jde o sumu v současných cenách.
Rozpočtové náklady na přípravné práce pro jaderné bloky v Dukovanech budou podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) v příštích pěti letech představovat celkem 80 až 85 miliard korun.
Kdo jaderné bloky zaplatí
Jeden blok bude v současných cenách stát 200 miliard korun. Podle Stanjury však nebude třeba dělat mimořádná rozpočtová opatření, stát bude hradit pouze náklady za provedenou práci.
„Modely financování nových jaderných zdrojů jsou již několik let komplexně analyzovány, nyní bude i na základě nabídek připraven konkrétní návrh pro další bloky. Důležité pro rozhodnutí o výstavbě dalších jaderných bloků a modelu financování je zároveň stanovení investorského modelu, o kterém vláda diskutuje a bude předmětem rozhodování vlády o formě výstavby dalších bloků,“ uvedl pro SZ Byznys v únoru mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Marek Vošahlík.
Financování nového jaderného bloku vychází z vládou schváleného modelu veřejné podpory. Ta zahrnuje tři klíčové nástroje, které mají zajistit ekonomickou životaschopnost projektu a ochranu investora před vnějšími riziky. Mezi ty patří:
- Ochrana investora před externími riziky: Investor, tedy společnost Elektrárna Dukovany II, je chráněn proti nepředvídatelným událostem. To mohou být třeba změny legislativy, které by mohly negativně ovlivnit realizaci nebo ekonomiku projektu.
- Výkup elektřiny: Stát se zavazuje vykupovat elektřinu vyrobenou novým jaderným zdrojem po dobu 40 let za předem určenou cenu. To by mělo zajistit stabilní a předvídatelný příjem pro nový zdroj a minimalizovat riziko ohrožení finanční stability.
- Státní půjčka ve formě návratné finanční výpomoci: Projekt bude podpořen prostřednictvím státní půjčky pro fázi přípravy a výstavby. Ta bude splatná po získání povolení k provozu na základě atomového zákona.
Co na to EU?
Investorem nového zdroje v Dukovanech má být společnost ČEZ, která obchoduje na společném evropském trhu. Projekt elektrárny, která bude vyrábět minimálně 60 let, navíc v prostředí, které se diametrálně proměňuje, je rizikový a není jistá návratnost vloženého kapitálu. Manažeři ČEZ musí jednat s péčí řádného hospodáře v zájmu všech akcionářů, musí usilovat o maximalizaci zisku. Sám ČEZ by se proto do projektu nemohl pustit.
Stavba elektrárny se neobejde bez veřejné podpory, jejíž férovost posuzuje Evropská komise, která k posouzení vhodnosti a přiměřenosti opatření zahájila vyšetřování 30. června 2022. Hlídá, aby společný trh nedeformoval hráč, který je díky státní pomoci v lepší pozici než konkurenti. Proto vydává tzv. notifikaci, tedy schválení finančního modelu. Její souhlas byl podmínkou toho, aby šlo projekt realizovat podle plánu.
Brusel Česku model veřejné podpory schválil na konci dubna, ovšem se zpřísněním některých podmínek – a především jen pro jeden blok. Nyní bude muset proběhnout s Bruselem další jednání, které už Stanjura avizoval.
Při jednání o notifikaci na jeden blok Česku neprošla veřejná podpora 60 let, ale jen 40 let od rozjezdu nového bloku. Elektrárna by se tak musela zaplatit o 20 let dříve, takže na její veřejnou podporu by bylo třeba platit vyšší sumy z kapes spotřebitelů či daňových poplatníků.
V případě notifikace na jeden blok se změnil také model garantované výkupní ceny, než Česko původně žádalo. Původně měl státní obchodník uzavřít s novou elektrárnou dlouhodobou smlouvu na výkup elektřiny s předvídatelnou cenou. Podle notifikace se však má garantovaná cena hýbat podle pohybu tržních cen.
„Česko podpoří výstavbu jaderné elektrárny v Dukovanech. Úlohou Komise je zajistit, aby navrhovaná státní podpora byla cílená a přiměřená a neměla nepatřičný vliv na unijní trh s energií. Během našeho šetření Česko opatření upravilo a předložilo významné závazky. To nám umožnilo tuto podporu schválit,“ uvedla k rozhodnutí Margrethe Vestagerová, viceprezidentka komise odpovědné za oblast hospodářské soutěže.
Jak se bude stavět v Dukovanech
- Na tiskové konferenci popsal plán výstavby generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Podle něj bylo výběrové řízení zahájeno v roce 2022, ve stejný rok dostalo Česko nabídky od tří společností – KHNP, EDF a Westinghouse. Ty byly po konzultacích doplněné v říjnu 2023.
- Později se rozhodlo o tom, že se bude jednat jen se dvěma uchazeči (KHNP a EDF) a ti byli vyzváni k tomu, aby své nabídky zpřesnili a doplnili je opcemi na další až tři jaderné bloky. V polovině června pak ČEZ předal své doporučení vládě.
- Podle Beneše nabídky posuzovaly dvě stovky expertů, kteří zpracovávali tisíce stran textů. Za případné nedodržení termínu firmě hrozí sankce, připomněl Beneš.
- Do budoucna je výstavba plánována následovně: Všechny smlouvy s vítězem tendru – jihokorejskou KHNP – by měly být podepsány do března 2025. Výkopové práce by měly začít v Dukovanech v druhé polovině roku 2029, následná betonáž má probíhat na jaře 2030.
- Zkušební provoz bloku má začít do konce roku 2036. Po posouzení dvouletého zkušebního provozu od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost by měl trvalý provoz začít v roce 2038. Šestý blok by pak měl běžet v trvalém provozu o jeden až dva roky později.
Jak se bude podílet český průmysl
Většinu prací na stavbě nového jaderného bloku v Dukovanech by měl zajistit český průmysl. Nadpoloviční podíl tuzemských firem na projektu přislíbili všichni tři původní uchazeči v dohodách o spolupráci s Aliancí české energetiky. Ta zastupuje největší tuzemské technologické firmy v oblasti jaderné energetiky.
Vítěz tendru se zavázal minimálně 60procentní účastí tuzemských firem, na zakázky pro české firmy dávala vláda zásadní důraz. Společnost KHNP již dříve oznámila zájem spolupracovat na projektu s mnoha českými firmami. Aktivně firmy na spolupráci vyhledává již od roku 2016, od té doby vytipovala asi 200 českých společností a se 76 již nyní podepsala memoranda o spolupráci, z nichž některá jsou závazná.
KHNP se navíc zavázala dodat jednu z klíčových technologií celé elektrárny, konkrétně parní turbínu, z plzeňské společnosti Doosan Škoda Power.
„KHNP již několik let aktivně komunikuje s českými společnostmi, které se v oblasti jaderného průmyslu pohybují. Naším cílem je v tomto projektu dosáhnout maximální míry zapojení místních firem. Věříme, že to bude pro obě země přínosem – lokální dodávky velkých zařízení pomohou snížit náklady na dopravu a zároveň posílí výrobní kapacity místních firem, což přispěje k úspěšnému dokončení projektu,“ komentuje společnost plánovanou spolupráci s českým průmyslem na svých stránkách.
„Naše nezaměstnanost je v Evropě rekordně nízká, ale to je teď a uvidíme, jaká bude v roce 2029, kdy začne stavba,“ uvedl v červnu poradce KHNP Alois Míka. „Plán KHNP je maximálně využít lidské zdroje v České republice,“ popsal směřování. „Pokud to nebude stačit, následuje plán B, a to mobilizovat pracovní sílu v Evropské unii, nebo mimo, ale pořád v Evropě. Pokud by čistě náhodou chyběli zaměstnanci, KHNP může mobilizovat lidi i z jiných teritorií,“ dodal.
Potřebuje Česko tolik bloků?
Česká energetika se bez nové jaderné flotily do budoucna zřejmě neobejde. Důvodů pro dostavbu jaderných elektráren Temelín a Dukovany je hned několik. Nové jaderné bloky mají výrazně přispět k tuzemské soběstačnosti ve výrobě elektřiny během postupného odchodu od uhlí. Výrobu elektřiny z uhlí však jádro zcela nenahradí a bude muset být doplněno o obnovitelné a plynové zdroje.
Do budoucna se také očekává růst poptávky po elektřině s tím, jak se bude zvyšovat elektrifikace dopravy, průmyslu či vytápění. Podle propočtů Ministerstva průmyslu a obchodu by se měla spotřeba elektřiny do roku 2050 dostat z dnešních přibližně 60 TWh na 100 TWh ročně. Pro srovnání – dva bloky v Temelíně vyrobily v roce 2023 zhruba 16 TWh elektřiny.
Zároveň také stárnou stávající jaderné zdroje, v roce 2050 už budou z dnešních zdrojů v provozu jen dva temelínské bloky – pokud se dále neprodlouží životnost dukovanských bloků.
Proč trval výběr tak dlouho?
Takzvaný projekt století se táhne již několik let. První vlaštovky rozšířeného jádra přinesl tendr na dostavbu Temelína, který zahájil ČEZ již v roce 2009. O pět let později ho ovšem zrušil, vláda totiž nechtěla garantovat výkupní cenu elektřiny.
V roce 2021 získala společnost Elektrárna Dukovany II, která patří do skupiny ČEZ, povolení od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) pro umístění nového jaderného zdroje v Dukovanech. Česká republika v rámci vyhlášeného tendru oslovila čtyři uchazeče: francouzskou společnost EDF, jihokorejskou KHNP, severoamerickou firmu Westinghouse a ruský Rosatom.
Účast Ruska se ovšem setkala s kritikou a po kauze spojené s výbuchem muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku byl Rosatom ze soutěže definitivně vyřazen. Na konci října loňského roku podali své finální nabídky tři zájemci: Westinghouse, KHNP a EDF. Na konci letošního ledna vláda rozhodla, že k předložení nabídek na výstavbu až čtyř nových reaktorů – kromě Dukovan i v Temelíně – vyzve společnosti EDF a KHNP.
Vyjádření finalistů tendru
Obě firmy se již vyjádřily na adresu středečního rozhodnutí vlády. „Česká vláda vybrala KHNP jako preferovaného uchazeče na základě našich mezinárodně uznávaných schopností v oblasti výstavby jaderných elektráren. Po projektu ve Spojených arabských emirátech se tak můžeme ujmout výstavby nových bloků i v České republice. Jsme hrdí, že se KHNP se dokázala stát důležitým hráčem, který pomáhá zajišťovat energetické potřeby a snižovat emise uhlíku i mimo hranice Koreje,“ uvedl Jooho Whang, CEO společnosti KHNP.
„Společnost EDF je připravena pokračovat nebo znovu zahájit jednání s ČEZ a českou vládou, pokud bude proces založený na preferovaném dodavateli v nadcházejících týdnech nebo měsících změněn nebo upraven,“ uvedla společnost EDF ve svém vyjádření.
Proč vypadli Američané?
Americká společnost Westinghouse sice spolu s ostatními uchazeči podala na konci října finální nabídku na stavbu jaderného bloku v Dukovanech, její nabídka však podle vlády nesplnila podmínky.
Nabídka ani na jeden dukovanský blok totiž nebyla závazná a podle vlády tedy nemohla být vyhodnocena. Pokud by Westinghouse následně závaznou nabídku podal, byla by vyhodnocena. Takový krok ale neučinil.