Článek
Během testů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) se analyzovalo 150 výrobků zakoupených na platformách AliExpress, eBay, Wish, Shein a Temu. Posuzovaly se zejména s ohledem na dopady na zdraví.
Velká část výrobků spadala do kategorie drobné elektroniky, textilu a oblečení pro dospělé nebo starší děti. Zjišťovala se i kvalita hraček, kosmetiky, obuvi nebo sportovních pomůcek.
Na škodlivé látky jako jsou těžké kovy, ftaláty, nikl nebo primární aromatické aminy se testovalo 28 textilních výrobků, 5 výrobků z PVC nebo polyuretanu, 2 výrobky z bižuterie a 5 hraček pro děti starší tří let.
„Většina testovaných výrobků chemické legislativě vyhověla, nicméně v některých byl zjištěn nikl jako alergen, který při dlouhodobém kontaktu může způsobit alergickou reakci, a to u bižuterie není reakce, kterou očekáváme,“ hodnotí hlavní hygienička ČR a ředitelka SZÚ Barbora Macková.
U jedné hračky – miniatury závodních autíček – která by měla spíše spadat do předmětů pro sběratele, byl zjištěn zvýšený obsah olova v hodnotách 18 mg/kg. Vysoký obsah olova byl zjištěn v sandálech (720 mg/kg) a v boxu na CD (270 mg/kg).
Olovo je vysoce toxické, představuje riziko pro nenarozené a malé děti, jimž může poškodit nervový systém, paměť, soustředění a rozvoj intelektu. U dospělých poškozuje krvetvorbu, ledviny a zvyšuje rizika vzniku srdečně-cévních nemocí. V organismu se dlouhodobě hromadí v zubech a kostech.
Macková je přesvědčena, že se navíc někteří importéři vyhýbají pozornosti tím, že jsou výrobky zařazeny do špatných kategorií zboží.
Zboží převlečené za jiný druh
„Mnoho produktů, které by měly být pod potravinami, jsou schovány pod sběratelskými předměty. Díky tomu ten, kdo je do Evropy posílá, se vyhýbá požadavkům, které by jako potraviny musely plnit. Ve chvíli, kdy se jedná o sběratelský předmět, to přináší velkou benevolenci v rámci dalších legislativ,“ popsala riziko.
V chemické analýze neprošel také univerzální kožený potah na autosedadlo. Obsahoval vysoký obsah dvou toxických ftalátů: DEHP – bis(2-ethylhexyl)-ftalát a DBP – di – butylftalát. Oba jsou klasifikovány jako toxické pro reprodukci, mohou negativně ovlivnit imunitní systém, poškodit lidský metabolismus, rozmnožovací systém a játra. Ftalát DEHP byl zjištěn také u svrchní části pánských bot.
Ftaláty se v Evropské unii zakazují dlouhodobě. Na zmíněné dva druhy platí zákaz od roku 2020.
Dalším problémem, na který Státní zdravotní ústav narazil, je absence návodů a popisků v českém jazyce. V oblasti kosmetických výrobků z tohoto hlediska neprošel žádný z 11 produktů, protože nebyl správně označen. Většina obsahovala značení v angličtině, nebyla uvedena odpovědná osoba se sídlem v EU, země původu a u části nebyly správně uvedeny ingredience, případně nebyly ve správném formátu.
Není Made In China jako Made In China. Sami si vybíráme továrnu, dozorujeme výrobní proces, máme výstupní kontrolu a náš výrobek musí splňovat všechny požadavky, jakoby byl vyroben v ČR.
„Pokud si kupuji kosmetický přípravek, měl bych mít možnost přečíst si, jak to mám používat, co si tím mazat, nebo jak se tím umýt, abych si neublížil. Ale všechno bylo v angličtině,“ říká Macková.
Z kontrol v působnosti ministerstva zdravotnictví a hygienických stanic z předchozích let vyplývá, že problematické jsou především hračky dovážené z Číny. Z nevyhovujících hraček pro děti do tří let v roce 2023 bylo 93 procent z Číny a o rok později 92 procent.
Produkty z Číny dováží také mnoho českých prodejců a výrobců, kteří prodávají napřímo a nikoliv přes online tržiště, a to za mnohem vyšší ceny. Podle nich jsou však velké rozdíly v kvalitě, přestože jde také o zboží z Číny.
Třeba Alza.cz si v Číně nechává vyrábět spoustu privátních značek elektroniky a příslušenství. „Není Made In China jako Made In China. Sami si vybíráme továrnu, dozorujeme výrobní proces, máme výstupní kontrolu a náš výrobek musí splňovat všechny požadavky, jakoby byl vyroben v ČR. Platíme clo i DPH, a to něco stojí. Jak máme konkurovat někomu, kdo to neplní,“ upozornil místopředseda představenstva Alzy Petr Bena.
Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy tvoří u poctivých firem 30–40 procent ceny výrobku náklady na dodržování evropských pravidel. Mezi nimi jsou environmentální i bezpečnostní požadavky.
„Dostanete, co zaplatíte“
Závažná zjištění o bezpečnosti výrobků pocházejících z online tržišť postupně přicházejí od některých zahraničních organizací. Také prodejci v zahraničí si stěžují na nekalou konkurenci především ze strany čínských online tržišť.
Například podle únorových výsledků norské agentury pro životní prostředí neprošlo při kontrolních nákupech 8 ze 13 zakoupených produktů na čínském tržišti Temu. Agentura testovala například dětské sandály, hračky, perky či prsteny. Výsledky byly alarmující. Některé výrobky obsahovaly toxiny, jiné se na trhu EU nesměly prodávat, protože jim chybělo značení CE, prokazující bezpečnostní, zdravotní i environmentální nezávadnost
Třeba dětský šperk obsahoval 88 procent toxického kadmia, které je karcinogenní a velmi dlouho trvá, než jej tělo vyloučí. I malé množství může poškodit játra, plíce, ledviny a kosti.
Také nedávný výzkum švédské chemické agentury ukázal, že mnoho zboží prodávané online obsahuje nadlimitní množství nebezpečných látek jako je olovo, kadmium a ftaláty. Výsledky byly špatné zejména u tržišť, kde 62 procent zboží obsahovalo nebezpečné látky.
Agentura kontrolovala 84 produktů včetně hraček, svítilen, nabíječek a prstenů od 23 různých online prodejců. Zjistili nadměrné koncentrace olova v elektronice, kadmia ve špercích a chlorovaných parafínů a ftalátů v měkkých plastech. Všechny e-shopy na upozornění zboží odstranily.
„Buďte opatrní při nákupu produktů, které jsou extrémně levné. Dostanete to, za co zaplatíte. Je vysoké riziko, že obdržíte něco méně kvalitního, než jste chtěli, nebo padělek,“ radí spotřebitelům inspektor agentury Daniel Ahlström.