Článek
„Vypadá to, že oblast umělé inteligence teď opravdu letí,“ uvedl prezident Donald Trump na tiskové konferenci. „Zdá se, že hodně chytrých lidí se do toho intenzivně pustilo. Naše země bude prosperovat jako nikdy dříve.“
Znovuzvolený prezident USA těmito slovy oznámil iniciativu Stargate. Projekt, který má za cíl investovat 500 miliard dolarů (12 bilionů korun) a „vybudovat během příštích čtyř let novou infrastrukturu pro umělou inteligenci od OpenAI ve Spojených státech“.
„Myslím, že to bude nejdůležitější projekt této dějinné etapy,“ uvedl Sam Altman z OpenAI. Kolem jejich neuronových sítí – a Altmanových ambicí vyvinout ještě pokročilejší umělou inteligenci – je celý projekt z velké části postavený.
„Tohle je ohromná investice, která ovlivní celé lidstvo,“ myslí si Larry Ellison, zakladatel firmy Oracle. Právě jeho firma je dalším z technických partnerů. Finančně projekt zajišťuje japonská firma SoftBank a investiční fond MGX ze Spojených arabských emirátů.
Přestože projekt Stargate se podle AP domlouval už od roku 2024, přítomní zástupci firem uvedli, že kredit patří právě Trumpovi. Ellison také uvedl, že deset datových center, která mají být součástí projektu, už jsou ve výstavbě.
V prvním roce má jít do projektu 100 miliard dolarů, celkově pak až 500 miliard dolarů. Hlavním zdrojem těchto financí má být právě japonský konglomerát SoftBank. Samotná americká vláda naopak – podle počátečních informací – žádné finance nepřislíbila. Namísto toho hodlá pomáhat hlavně tím, že nebude překážet a případně bude překážky aktivně odstraňovat. „Nemůžeme čekat, až se byrokracie vzpamatuje,“ zdůraznil Trump své oblíbené téma. „Musíme jednat rychle.“
AI potřebuje elektřinu a hardware
Prezident například uvedl, že hodlá pomocí „nouzových dekretů“ odstranit regulace, aby si mohl projekt Stargate zajistit dostatek vlastní elektřiny. Vysoká spotřeba elektrické energie potřebné k trénování a provozu modelů umělé inteligence je předmětem častých debat. Firma Microsoft například jedná o znovuotevření jaderné elektrárny Three Mile Island.
Pomůže umělé inteligenci jádro?
„Chceme si to nechat v naší zemi,“ zdůraznil Trump. „Čína a ostatní země jsou konkurencí. Pomůžu skrze řadu nouzových deklarací, protože toto je nouzový stav, musíme zajistit, aby se to postavilo.“
Technicky budou projekt zajišťovat firmy ARM, Microsoft, Nvidia, Oracle a OpenAI coby „počáteční technologičtí partneři“.
Kdo je kdo v projektu Stargate
OpenAI – Americká výzkumná laboratoř je dlouhodobě zaměřená na vývoj umělé inteligence, která překoná schopnosti lidí (tzv. AGI a superinteligence). Firma je známá především díky populární službě ChatGPT, která v roce 2022 odstartovala masivní zájem o generativní umělou inteligenci.
Oracle – Americký softwarový gigant a jeden z největších poskytovatelů cloudových služeb. Kromě toho poskytuje specializovaný software pro velké firmy a investuje také do rozvoje nástrojů pro automatizaci a umělou inteligenci.
SoftBank – Japonský technologický gigant se sídlem v Tokiu. Jeho fond Vision Fund je dlouhodobě jedním z největších investorů do technologických startupů zaměřených na AI.
Microsoft – Největší softwarová firma světa a také největší investor do OpenAI. Microsoft Azure byl doposud hlavním poskytovatelem hardwaru pro OpenAI.
MGX – Investiční společnost z Abu Dhábí zaměřená na investice do globální AI infrastruktury.
Nvidia – Americká firma navrhuje a dodává specializované čipy a grafické karty. Už téměř 20 let se věnuje vývoji softwaru a hardwaru na trénování neuronových sítí. V posledních letech se firma díky náskoku v oblasti AI hardwaru vyšplhala mezi nejcennější firmy světa.
ARM – Další firma navrhující pokročilé čipy. Je z větší části vlastněná výše zmíněnou SoftBank.
Doposud firma OpenAI spolupracovala hlavně s Microsoftem, který jí poskytl počáteční investice a také výpočetní kapacitu v datových centrech Azure. Už delší dobu se ale spekulovalo o tom, že Altman nechce spoléhat jen na Microsoft (stejně jako Microsoft nechce spoléhat jen na OpenAI).
„Potřebujeme více výpočetního výkonu, více, než jsme čekali,“ vysvětlil Altman v prosinci 2024. „Je neobvyklé, aby nějaká firma škálovala tak rychle. Bylo to zdrojem určitého napětí.“
OpenAI nicméně ve svém oznámení výslovně uvádí, že nadále počítá se svým dlouhodobým spojencem a spolupráci s Microsoftem bude nadále navyšovat: „Budeme nadále zvyšovat spotřebu Azure, (…) abychom mohli trénovat špičkové modely a poskytovat skvělé produkty a služby.“ Microsoft souběžně oznámil „další fázi spolupráce“.
Amerika nechce přijít o vedení
O přípravě podobného projektu se mluvilo už před nástupem Trumpa do funkce. V prosinci 2024 šéf OpenAI Sam Altman osobně přispěl milionem dolarů do Trumpova inauguračního fondu. „Věří, že prezident Trump povede naši zemi během důležité etapy pro umělou inteligenci a americké inovace,“ uvedlo tehdy tiskové oddělení OpenAI.
„Věříme, že Amerika musí jednat ihned, aby maximalizovala možnosti AI a zároveň minimalizovala možné škodlivé dopady,“ uvedl pro The New York Times Chris Lehane z OpenAI. „Chceme spolupracovat s tvůrci pravidel, abychom zajistili, že přínosy AI budou sdíleny zodpovědně a spravedlivě.“
„Všichni se těšíme, že budeme pokračovat v budování a vývoji umělé inteligence – a zejména obecné umělé inteligence – ve prospěch celého lidstva,“ uvedla v aktuálním prohlášení OpenAI.
Mohlo by se zdát, že projekt přišel zničehonic. Ve skutečnosti jde o pokračování dlouhodobých snah Sama Altmana získat obří investici na rozvoj vlastních AI čipů, infrastruktury a energetického zajištění. Už v únoru 2024 jednal šéf OpenAI například se Spojenými arabskými emiráty. A přestože se částka 500 miliard dolarů zdá ohromná, tehdy padaly i o řád vyšší odhady.
Z pohledu strategického směřování tímto oznámením Trumpova administrativa navazuje na Bidenovu. Také minulá vláda USA se snažila přilákat výrobu čipů, v roce 2021 Biden slíbil pobídky pro výrobce čipů v USA a v roce 2022 podepsal zákon CHIPS and Science Act o podpoře výroby pokročilých čipů. Tehdy šlo o investici v řádu desítek miliard dolarů, například v podobě daňových úlev a investičních pobídek.
Těsně před odchodem z úřadu pak Bidenova administrativa omezila vývoz AI čipů kvůli riziku zneužití nebo předprodeje. Na seznamu zemí, do kterých je vývoz omezen, jsou zařazené i některé evropské země, včetně Česka, Polska, Maďarska nebo Slovenska.
Na tom, že závod v oblasti umělé inteligence má globální rozměry i dopady, se shodují všichni. „Myslím, že obecná umělá inteligence přijde velmi brzy… a poté přijde umělá superinteligence, která vyřeší problémy, o nichž jsme si nikdy nemysleli, že by je lidstvo mohlo vyřešit,“ uvedl Masayoshi Son, šéf SoftBank.