Článek
Vyhláška o požadavcích na maso, masné výrobky, ryby a vejce, kterou Ministerstvo zemědělství koncem roku 2024 poslalo do připomínkového řízení na vládu, vyvolala v minulých dnech silné rozbroje.
Nekončící diskuzi, jestli má smysl zakazovat názvy rostlinných potravin, které se jmenují po mase (párky, karbanátky, burgery, steaky apod.), ve středu nečekaně utnul ministr Marek Výborný postem na síti X.
„Seznam chráněných názvů masných produktů nebudeme v rámci vyhlášky nijak rozšiřovat, ať už jde o párek, řízek nebo karbanátek,“ uvedl Výborný s tím, že současná pravidla jsou dostatečná.
„…nechceme lidem kecat do života. Současně věřím výrobcům, že budou férově své produkty označovat tak, aby každý zákazník jasně věděl, co kupuje. A naopak, že zákazník je svéprávný a ví, co kupuje. Opravdu nemám ambici lidi vychovávat,“ vysvětlil.
Zastánci rostlinné stravy mohli začít slavit a na ministra se žene kritika, že podléhá jejich vlivu.
Rozuzlení předcházela poměrně ostrá přestřelka, kde na jedné straně vystupovali zastánci zákazu (Potravinářská komora ČR a masná lobby) a na druhé straně organizace hájící práva vegetariánů, obchodníci, výrobci rostlinných potravin nebo Hospodářská komora ČR. První strašili klamáním spotřebitelů názvy, jako jsou houbový řízek nebo fazolový karbanátek, druzí cenzurou.
Servítky si nebral prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza, podle něhož šlo o materiál legislativně připravený Českým svazem zpracovatelů masa. „Jsou tam rozpory s nařízeními Evropské unie. Natvrdo si to napsali masaři, takto na míru připravenou vyhlášku jsem ještě neviděl. Ministerstvo ani nezkontrolovalo soulad s evropskou legislativou,“ popsal redakci SZ Byznys Prouza.
České firmy v nevýhodě
„Ano, podíleli jsme se na přípravě vyhlášky,“ řekl redakci SZ Byznys předseda Českého svazu zpracovatelů masa Jaromír Kloud. Na dotaz, zda je pravda, že si to svaz „natvrdo“ napsal sám, odpověděl: „Pravda je někde uprostřed. My jsme dodali nějaké názvy, které jsme chtěli ochránit. Ministerstvo je zapracovalo do legislativy.“
Obchodníci k vyhlášce poslali sadu připomínek. Jednou z hlavních námitek bylo, že zahraniční firmy nebudou nijak zatíženy touto legislativou a zákaz se dotkne pouze výrobců v Česku, protože zboží z jiných zemí EU, označené podle tamních pravidel, podléhá takzvané „zásadě vzájemného uznávání“. Což znamená, že zahraniční výrobci své vegan burgery budou moci dál v Česku prodávat. Stejnou námitku měl i svaz ProVeg.
Ministerstvo zemědělství na dotaz redakce, zda je argumentace pravdivá, nejdřív odpovědělo, že věc nebude komentovat, protože je novela v připomínkovém řízení. O pár dní později však ministr v rámci rozhovoru pro SZ Byznys po opakovaném dotazu připustil, že obchodníci mají pravdu.
„V této argumentaci má SOCR pravdu. Omezení můžeme vztahovat jen na produkty vyrobené na území České republiky. My jsme se však bavili o tom, že bychom zákon neuplatňovali na názvy, jako je burger a steak, ale na české výrobky, jako jsou párky a šunka,“ uvedl Výborný.
Pokud by prošla vyhláška v původním znění, znamenalo by to například, že společnost Nestlé by své vegan burgery ze závodu v Krupce musela přejmenovat, zatímco například globální výrobce Beyond Meat by své importované Beyond Burgery mohl na českém trhu prodávat dál pod stejným názvem.
Jiný slovenský výrobce sójových párků Lunter by produkt mohl prodávat dál, zatímco několik českých výrobců veganských párků by je muselo přejmenovat.
Jak vyplývá z vyjádření ministra, později se diskutovalo také o „měkčím“ zákazu, který by se vztahoval jen na české názvy masitých specialit, jako jsou šunka a párek.
Také tento „měkčí“ návrh se zástupci masného průmyslu snažili prosadit. „Bylo to připraveno k jednání. Vnímali jsme, že burger nebo steak nebude součástí vyhlášky, ale chtěli jsme, aby se tam dostala šunka nebo párek,“ uvedl pro SZ Byznys Kloud. „Jsme z toho zklamáni, čekali jsme, že dojde ke kompromisu,“ dodal.
Mezitím zřejmě proběhla diskuze na ministerstvu a o pár dní později Marek Výborný ze sporného návrhu, resp. ukotvení definice masných produktů, zcela vycouval.