Hlavní obsah

Naletěl na falešnou investici. Když pochopil, zkusili to na něj podruhé

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační snímek.

Chtěl investovat, nestáhnul si nic škodlivého a přesto ho okradli. Když zjistil, že se stal obětí podvodu, transakce zastavil, podvodníci ho ale kontaktovali znovu –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ tentokrát s nabídkou získat prostředky zpět.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Pan Matěj měl poměrně jasnou představu. Má volné peníze a vnučky, kterým by rád přispěl do budoucího života. Chtěl, aby se peníze množily, vkladní knížky ho nelákaly. Rozhodl se proto pro investici v takzvaném mining poolu. Postup byl jednoduchý –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ přes kryptoměnovou burzu (legitimní) a softwarovou peněženku (staženou z oficiálního Google Play obchodu) si koupí kryptoměnu.

Mining pool

  • Jde o těžební fond, tedy sdružování zdrojů těžaři, kteří sdílejí svůj výpočetní výkon v síti, aby si rovnoměrně rozdělili odměnu podle množství práce, kterou přispěli k pravděpodobnosti nalezení bloku.
  • „Podíl“ je udělen členům těžebního fondu, kteří předloží platný dílčí doklad o práci. Těžba v poolech začala, když se obtížnost těžby zvýšila a pomalejším těžařům mohlo trvat staletí, než vygenerují blok.
  • Řešením tohoto problému bylo, že těžaři shromáždili své zdroje, aby mohli rychleji generovat bloky, a tudíž dostávat část odměny za bloky na konzistentním základě, nikoli náhodně jednou za několik let.

Pan Matěj (nejde o skutečné jméno, redakce ho zná, ale z důvodu ochrany oběti jej neuvádí) tou dobou již byl v kontaktu s člověkem, který mu měl s celým procesem pomoci. Psali si na WhatsAppu, kde kontakt předstíral, že zastupuje legitimní kryptoměnovou burzu Binance. Útočník si oběť našel díky sociálním sítím.

Pan Matěj si tak nejprve podle instrukcí asistenta stáhl oficiální aplikaci –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ peněženku Trust Wallet. Následně byl skrz odkaz nasměrován k propojení s údajným DeFi (Decentralized Finance) mining poolem. „Otevřete si Trust Wallet a pošlete mi snímek obrazovky a já vás naučím, jak přidat USDT na vaši domovskou stránku Trust Wallet,“ píše podvodník v konverzaci, kterou má redakce také k dispozici.

Podvodník ho přesvědčil, že účastí v tomto těžebním poolu získá denní zisky z kryptoměn. Byl vyzván k zaslání snímků obrazovky z peněženky a k odeslání prostředků do poolu.

Binance

  • Binance je největší kryptoměnová burza na světě s denním obratem v desítkách miliard dolarů.
  • Zakladatelem a hlavním akcionářem je Číňan Čchang-pcheng Čao.
  • Společnost Binance původně sídlila v Číně, ale později své sídlo přesunula mimo Čínu v důsledku rostoucí regulace kryptoměn ze strany čínské vlády.
  • Předloni podle společnosti CryptoCompare zpracovala obchody v hodnotě asi 23 bilionů dolarů.
  • Zakladatel Čchang-pcheng Čao strávil čtyři měsíce ve vězení kvůli tomu, že na burze umožnil praní špinavých peněz.

Pan Matěj si mohl mnout ruce. Investované peníze mu samy vydělávají, má přístup k platformě, kde vidí zhodnocení investic, pravidelně se mu věnuje ochotný asistent. „Vaše aktuální prostředky jsou pouze 1299 USD a zisk můžete získat pouze 25 USD. Když váš vklad dosáhne 10 000 USDT, vaše procento se zvýší na tři až pět procent a každý den můžete získat zisk 300–500 USDT,“ přišla další lákavá nabídka.

Zhruba v tenhle moment ale pohádka o snadné investici končí. Pan Matěj totiž další investici odmítl s tím, že na ni momentálně nemá prostředky. Podvodník to ignoroval a začal tlačit –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ investované peníze a královské bonusy může vybrat jen v případě, že pošle další prostředky, konkrétně 6800 USDT (stablecoin navázaný na americký dolar).

Neustále se připomínal a panu Matějovi psal každý den. Pokud se podvedený nějakou dobu neozval, hned se ho útočník ptal, jestli se něco nestalo. Matěje pozval také na konferenci v Praze, kde sliboval občerstvení a ubytování v hotelu.

Tou dobou již pan Matěj věděl, co se stalo. Své prostředky se snažil získat zpět, útočníci na něj ale začali vyvíjet psychologický nátlak, včetně výhružek desetiprocentními denními poplatky za zpoždění aktivace a zablokování jeho prostředků v peněžence. Tvrdili, že se jedná o standardní proces ověřování uživatele, ale ve skutečnosti šlo o vynucování dalších vkladů.

„Mohu za vás požádat a aktivovat 50% odměnu za výsadek (6800 USDT), což znamená, že k aktivaci odměny za výsadek ve výši 6800 USDT stačí vložit 3400 USDT,“ předstíral útočník, že vlastně stojí na straně oběti. „Toto je moje nejlepší snaha vám pomoci.“

„Nebojte se, vaše prostředky jsou v bezpečí“

Podvodník Matěje neustále ujišťoval, že se nemusí ničeho obávat. Tvrdil, že jeho prostředky jsou v úplném bezpečí a automaticky se mu vrátí po 30 dnech. Zároveň ho přesvědčoval, že má jedinečnou příležitost dosáhnout vysokých zisků, a snažil se ho přemluvit, aby si na další vklady půjčil od rodiny nebo přátel.

„Tato odměna za výsadek je poskytována pouze vysoce kvalitním uživatelům, kteří se účastní těžby DeFi, aby se zabránilo tomu, že lidé předstírají, že jsou zlomyslní, aby získali bonus za výsadek, je nutné ověřit skutečnou identitu podle částky, kterou systém vyzve, ověření proběhlo úspěšně, odměna za výsadek bude okamžitě uvolněna,“ psalo nové telefonní číslo v konverzaci, údajný ředitel celého těžebního projektu. „Děkujeme za pochopení a podporu!“

„Nikdo vás neohrožuje, jako vedoucí projektu Defi vás mohu ujistit, že když aktivujete odměnu airdrop, můžete si okamžitě vybrat všechny své prostředky,“ psal také útočník. „Nebojte se, vaše prostředky jsou v bezpečí,“ opakovali dokola mantru.

Nejčastější online podvody podle Binance a jejich příklady

1) Phishingové podvody

a) Podvody za použití QR kódů

- během P2P transakce vám podvodník zašle QR kód, který ve skutečnosti slouží jako přihlašovací kód k vašemu Binance účtu

b) Falešné identity na komunikačních platformách

- zneužití identit oficiálních představitelů Binance za účelem vylákání finančních prostředků (zde je důležité zdůraznit, že Binance vás nikdy nebude sama aktivně kontaktovat přes svůj oficiální WhatsApp kanál)

Pan Matěj ale věděl, že o peníze přišel. „Ale já nechci nic aktivovat! Nechte si svoji ‚odměnu‘. U nás se tomu říká vydírání,“ napsal v zoufalosti.

„Byla by pro vás škoda to teď vzdát. Protože toto je velmi vzácná příležitost, je to také vaše bohatství,“ přišel poslední pokus podvodníků, Matěj ale měl jasno. „Spíš se asi obrátím na média a případně policii,“ poslal sbohem podvodníkům.

Pomáháme podvedeným

Teoreticky tady mohl příběh skončit. Pan Matěj přišel o 1300 dolarů. Částka, která ho sice zamrzí a zabolí, ale nezruinuje. S úsměvem ukazuje fotky vnuček. Jsou důležitější věci. Podvodníci ale už jednou mají jeho číslo. A když se nepovede okrádat dál přes falešné investice, co to zkusit jinak?

„Doufám, že vás tato zpráva zastihne v dobrém zdraví. Jmenuji se Simon Hartmann a jsem vedoucím vyšetřovatelem agentury SecureFund Resolution, která se specializuje na vymáhání investic a prevenci kybernetické kriminality,“ stojí v mailu, který panu Matějovi pár týdnu po ukončení konverzace s podvodníkem přijde. „Naším cílem je pomáhat lidem, jako jste vy, získat zpět ztracené finanční prostředky od podvodných finančních organizací.“

Jak se chránit před online podvody

  • Používejte renomované platformy.
  • Aktivujte dvoufázové ověření (2FA).
  • Ověřujte URL adresy webů.
  • Vyvarujte se otevírání podezřelých odkazů.
  • Nikdy nesdílejte své soukromé klíče nebo hesla.
  • Prověřujte projekty a nabídky před investováním.
  • Buďte skeptičtí vůči podezřele vysokým výnosům.
  • Průběžně se vzdělávejte o aktuálních rozšířených podvodech.

Zdroj: Ondřej Pilný, manažer společnosti Binance pro Česko a Slovensko

Podle autora mailu by měl mít pan Matěj na bankovním účtu vedeném na jeho jméno desítky tisíc eur. Celý mail byl stavěný tak, že by bylo snadné uvěřit, že se policii skutečně povedlo chytit ty, kteří pana Matěje okradli. „Pokud máte zájem o vrácení peněz, můžeme vám tento proces usnadnit a poskytnout vám potřebné dokumenty, jako je oficiální výpis z banky Lloyds a přístup do internetového bankovnictví,“ nabízí podvodníci v druhém kole.

Pro domnělý návrat peněz by stačilo, aby pan Matěj na mail odpověděl. Později zaplatil za „aktivaci účtu“. A pravděpodobně se nechal navést do dalšího kola psychické manipulace a nátlaků. A ztráty dalších peněz.

„Pokud si přejete pokračovat nebo potřebujete další informace, neváhejte nás kontaktovat. Jsme tu pro vás, abychom vás v tomto procesu vracení peněz podpořili na každém kroku,“ stálo dále v textu. Pan Matěj na mail nereagoval. Poučil se hned z první zkušenosti.

Kryptoměnové podvody na sociálních sítích a telekomunikačních platformách se v poslední době šíří čím dál častěji. Podvodníci se často maskují za falešné identity představitelů známých společností, celebrity nebo jejich manažery. Z obětí se pomocí nátlakových technik snaží získat citlivé údaje, přístup k účtům nebo od nich přímo vylákat peníze.

„Společnost Binance klienty s nabídkami či finančním poradenstvím nikdy napřímo neoslovuje,“ upozorňuje Ondřej Pilný, manažer společnosti Binance pro Česko a Slovensko. „Apelujeme na všechny: Pokaždé, když vás někdo neznámý náhodně osloví se zajímavou investiční nabídkou přes sociální sítě, tak je to podvod.“

Pokud uživatelé obdrží zprávu od někoho, kdo tvrdí, že pracuje pro Binance, a žádá o citlivé informace, měli by kontakt zablokovat a okamžitě podat zprávu na podporu Binance, dodává zástupce burzy.

Doporučované