Hlavní obsah

Muskův úřad vs. Washington. DOGE testuje sílu zaoceánského systému

Foto: Shutterstock.com, Seznam Zprávy

Elon Musk.

Lidé bez prověrek mají přístup k tajným informacím. Podnikatel, který je v největším střetu zájmů ze všech úředníků, kontroluje činnost ministerstev. Svůj úřad oficiálně ale neřídí. Muskův DOGE zkouší pevnost amerického systému.

Článek

Když čtyřletý syn nejbohatšího muže světa Elona Muska jménem X Æ A-12 řekl v Oválné pracovně nejmocnějšímu politikovi planety, Donaldu Trumpovi, „Chci, abys sklapnul,“ svět se bavil. Zároveň tento okamžik vyvolal otázku, na niž hledají odpověď americké úřady i tamní veřejnost. Jaká je dynamika vztahu mezi prezidentem USA a šéfem Tesly, který ke svým aktivitám, jako je ukládání čipů do opičích mozků, přidal před měsícem ještě oficiálně ne-úřednickou poradní funkci v čele Oddělení pro efektivitu státní správy neboli DOGE?

Odpověď je ve své neurčitosti zneklidňující. Elon Musk dává federálním zaměstnancům lhůty na vysvětlení, co v práci dělali minulý týden, přičemž nezodpovězení otázky se rovná vyhazovu. Získal přístup k platebnímu systému ministerstva financí zpracovávajícímu biliony dolarů ve vládních platbách, jež mu následně odebral soud. Muskovi lidé nevybíravým způsobem sbírají informace o zaměstnancích i veřejných finančních tocích. To vše a mnohem víc činí ne-úřad pod vedením člověka, který dle oficiálního dokumentu Bílého domu DOGE vůbec neřídí a je „jenom“ poradcem prezidenta.

Dle předvolebních slibů bylo cílem Oddělení pro efektivitu státní správy vyškrtat vládní výdaje za 2 biliony dolarů, tedy 48 bilionů korun. DOGE několik týdnů od vzniku oznámilo ušetření už 55 miliard dolarů. Americký list Washingon Post jeho tvrzení analyzoval a ukázalo se z více důvodů nepravdivé. Například kontrakty vládních úředníků, z nichž ušetřené miliardy dle DOGE mimo jiné plynou, byly zrušené ještě před vznikem úřadu. Další faux pas přišlo ve chvíli, kdy web Oddělení tvrdil, že ušetřil 8 miliard dolarů podpisem jedné smlouvy, ve skutečnosti ovšem šlo o 8 milionů.

Celkový obraz působení nejbohatšího muže světa v nové roli je proto chaotický. Americké úřady, podnikatelé či obyvatelé země si nemohou být jistí, kam sahají pravomoci Elona Muska, jak jeho ne-funkce ve vedení ne-úřadu vlastně funguje, co všechno může vyvést a za co je zodpovědný. Zatímco historici jako Timothy Snyder mluví v kontextu jeho počínání o převratu, Musk se neohlíží a pod ochrannou rukou Donalda Trumpa zkrátka koná.

Jedna velká divočina

Myšlenka o ušetřených miliardách za byrokratické výdaje přitom může sama o sobě znít atraktivně i dávat smysl. Jak navíc upozornil pro SZ Byznys hlavní ekonom J&T Petr Sklenář, pozvat do čela Oddělení pro efektivitu státní správy byznysmena namísto úředníka zvedá šance na reálné změny v systému. Pochyby o Muskových úmyslech a snahách získat postavení, jímž by pomohl například vlastnímu byznysu, nemá dle Sklenáře smysl řešit, dokud se nepotvrdí v praxi.

„Podle mě se systém bojí prořezání. Chápu argumenty o ohrožení demokracie, ale nevěřím, že by Musk chtěl pomoci svému byznysu tímto způsobem. Státní zakázky už roky dostává. Když máte v plánu provést radikální reformu, pozvete si k tomu někoho z byznysu. Okamžitě vyplují na povrch hlasy o tom, že daný člověk může zneužít svého postavení pro prospěch vlastního podnikání,“ interpretuje situaci Sklenář, který dění v USA dlouhodobě sleduje.

Jenže není podnikatel jako podnikatel. V tomto konkrétním případě se spojily dvě nevyzpytatelné osobnosti, z nichž se první, Elon Musk, sám ptá svého životopisce: „Myslíte si, že jsem šílený?“ A prezident USA, který svého poradce v ne-vedení nového ne-úřadu, jemuž někteří politici Spojených států přezdívají „stínová vláda USA“, podněcuje k větší agresivitě. A obchází skrze Muska pravidla, dle nichž smějí obvykle úředníci i Bílý dům fungovat.

Americké úřady - a skrze ně i veřejnost - se tak dostávají do kleští dvou mužů, kteří ve svých funkcích rádi jednají podle logiky – dvakrát řež, jednou měř.

„Fungování Muskova Oddělení pro efektivitu vlády se stále vyvíjí. Už v tuto chvíli má ale velkou sílu. Jedním z důkazů je, že se nachází v komplexu přilehlého k Bílému domu. Všechno původně nasvědčovalo tomu, že to bude poradní orgán, ale nyní se ukazuje, že jde naopak o orgán exekutivní. Dělá to, co chce Trump, a jeho další působení se bude odvíjet od vztahu nejbohatšího muže světa Elona Muska s americkým prezidentem Donaldem Trumpem,“ interpretuje situaci česko-americký ekonom a vysokoškolský pedagog Jan Švejnar pro SZ Byznys.

Vztah Trumpa a Muska se zatím vyvíjí dle prezidenta USA, navzdory napomínání od Muskova čtyřletého syna, výborně. O víkendu hlava Bílého domu prohlásila, že jeho poradce odvádí skvělou práci, jen by měl být agresivnější. Ve stejnou chvíli řada institucí nestíhá reagovat na Muskovo počínání. A netuší co přijde zítra.

Podnětů k nejistotě rozdal šéf Oddělení pro efektivitu za měsíc spoustu. Pracuje například na zrušení Agentury pro mezinárodní rozvoj USA, která za fiskální rok 2023 poskytla zahraniční pomoc ve výši 72 miliard dolarů, tedy 1,8 bilionu korun. Jeho úřad také získal přístup k tajným informacím z federálních agentur, k čemuž zaměstnancům DOGE často chybí potřebné prověrky.

Na Muskův úřad létají od federálních soudů žaloby, do sporu se dostal i s PentagonemFBI kvůli vynucování odpovědi na otázku: „Co jste dělali minulý týden?“ V případě tajných služeb i tamního ministerstva obrany může na tuto otázku být citlivá odpověď vyžadující výše zmíněné prověrky. Obě instituce ji proto Muskovi a jeho týmu, jehož centrum tvoří parta dvacetiletých inženýrů, nechtějí poskytnout.

Možnosti by tu byly

Zatímco malý X Æ A-12 seděl na ramenou otce škrtajícího miliardy ministerstvům, Musk v Oválné pracovně vysvětloval médiím nejen své kroky v DOGE, ale i konání jeho nejbližších spolupracovníků – takzvaného A Teamu. Ten tvoří totiž centrum Oddělení pro efektivitu státní správy.

Americká média odhalila jména několika z nich. Konkrétně šesti mužů, kteří se věkem pohybují mezi 19 a 25 lety. Všichni mají buď minimální, nebo žádné zkušenosti s fungováním ve vládních úřadech.

Většina z této úzké skupiny spolupracovníků má ale naopak vazby na Muska a nejméně dva na jeho dlouholetého spolupracovníka Petera Thiela, předsedu analytické firmy a vládního dodavatele Palantir.

Možnosti, jež se skrze informace majiteli Tesly a několika mladým inženýrům otevřely, vzbuzují v americké veřejnosti dle Petra Boháčka, analytika AMO zaměřeného na politiku Spojených států, nejistotu právem.

„To, že se k citlivým údajům dostávají mladí programátoři ze soukromého sektoru, které si vybral Elon Musk v tomto poradním orgánu za spolupracovníky, představuje potenciální riziko. Tito lidé přicházejí ze soukromého sektoru a nyní se uvidí, jestli je americký systém dost silný k tomu, aby dokázal ohlídat, že nezneužijí svého postavení,“ komentuje rizika analytik.

O tom, proč Musk do DOGE vstoupil, nemá Boháček pochyb. Z jeho funkce budou dle analytika časem těžit jeho firmy. Propojení mezi byznysem a politikou ve Spojených státech považuje za tradičně silné.

„Vysloužilí generálové odchází pracovat do zbrojařských společností. Nyní se tento princip s Elonem Muskem dostává na novou úroveň,“ vysvětluje analytik.

Svět se může zatím pouze dohadovat, zda A Team pomůže podnikateli zeštíhlit byrokracii USA. Dle Švejnara tak bude v blízké budoucnosti záležet především na tom, co si bude přát Musk a Trump.

„V krátkodobém měřítku se na spolupráci Donalda Trumpa a Elona Muska lze dívat tak, že  Spojené státy jsou částečně odkázány na libovůli těchto dvou mocných mužů. Jestli tato logika bude trvanlivá, záleží na tom, jestli a jak moc budou například demokraté z Kongresu Muskovo a Trumpovo počínání zpochybňovat justiční cestou. Elon Musk je velmi neobvyklý člověk, nabízí se proto otázka, do jaké míry a jak dlouho bude tuto neobvyklost uplatňovat v rámci amerického systému,“ dodává ekonom.

Doporučované