Hlavní obsah

Jatka budou moci rituálně porážet. Návrh se vrací v mírnější podobě

Foto: Bilal Kocabas, Shutterstock.com

Ilustrační snímek.

Po dvou měsících od stažení zákona dostává nyní rozvolnění pravidel pro rituální porážky druhou šanci. Česká jatka by podle nového plánu mohla rituálně zabíjet zvířata.

Článek

Původně sporné ustanovení pozměňovacího návrhu novely veterinárního zákona umožňovalo komercionalizaci rituálních porážek bez omráčení zvířete, při plném vědomí skotu či drůbeže. Návrh narazil, ale nyní se v mírnější podobě vrací na stůl.

Nový pozměňovací návrh k rozvolnění rituálních porážek předložil 17. prosince poslanec za KDU-ČSL Karel Smetana.

Halal a košer už i na jatkách

„Pokud porážku zvířat zvláštními metodami stanovenými náboženskými obřady provádí provozovatel podniku, zajistí, aby při této porážce bylo provedeno prosté omráčení zvířete elektrickým proudem, které nezpůsobí bezprostřední smrt zvířete,“ stojí v § 5f návrhu, který představuje klíčový ústupek oproti předešlému, spornějšímu návrhu.

Zásadní změna, kvůli které se vlastně vyhláška připravuje, však zůstává. Podle současného znění zákona mají výjimku na halal a košer porážky, které vyhovují náboženským požadavkům muslimů a židů, pouze náboženské společnosti a církve. Oba pozměňovací návrhy přitom rituální porážky umožní provádět také komerčním jatkům, tedy masokombinátům, které získají povolení od Ministerstva zemědělství.

Nedůstojné transporty zvířat

„Cílem je zabránit dlouhým stresujícím transportům živých zvířat, kde zejména skot stojí desítky hodin v kamionech na tureckých hranicích ve vedru, ve špatných a nedůstojných podmínkách. To, co se děje za hranicemi EU, už bohužel nemáme možnost ovlivnit,“ řekl SZ Byznys předkladatel návrhu Karel Smetana.

Jinými slovy – je lepší porazit zvířata pod dohledem a šetrněji v ČR a do třetích zemí exportovat maso než exportovat zvířata do zemí, kde si je mohou porážet podle svých náboženských zvyklostí.

Podle Smetany má současný, mírnější návrh ve Sněmovně podporu napříč politickým spektrem, zatímco k předchozímu návrhu z října se po nátlaku ochránců přírody začali poslanci stavět odmítavě.

Situace na začátku října byla kuriózní. Ministr zemědělství Marek Výborný na sociálních sítích uvedl, že kvůli potřebným změnám je občas nutné dělat nepopulární kroky, ale dostal se do defenzivy a už za několik hodin hlásil, že návrh stáhne. Zákon se tak vrátil do druhého čtení.

Ministr Výborný uvedl, že bude usilovat o hledání celoevropského řešení. Problém podle něj je v tom, že na trhu EU jsou košer a halal porážky v některých zemích povolené a jinde nikoliv. Velký byznys jsou tyto porážky v Německu i v Polsku, odkud se hotové maso exportuje do muslimských zemí.

Jatka větří šanci v Turecku

Po této možnosti volala i tuzemská jatka, současný návrh jim totiž otevírá exportní stavidla. Za splnění přísných podmínek kontrolovaných ministerstvem a Státní veterinární správou by mohla maso s certifikátem vyvážet do zemí, kde ho vyžadují zákazníci z náboženských skupin.

„Tato změna nám umožní provádět rituální porážky halal, kdy se zvíře omráčí a následně vykrví. V Turecku nám řekli, že s českým masem a zvířaty nemají problém, jen musí být usmrcená způsobem halal,“ uvedl Karel Pilčík, majitel masokombinátu MP Krásno.

Halal i košer porážky mají přísně stanovený postup. Usmrcení zvířete provádí vyškolený žid či muslim předepsaným způsobem. Podle židovských tradic je například přesně dán druh nože i provádění řezu, kdy se přeruší tepny a měkké tkáně tak, aby se nůž nedotkl obratlů. U halal porážky zase muslim v přesně určenou chvíli vysloví jméno Alláha.

Podle muslimských a židovských pravidel se sice může v Česku porážet i dnes, ale pouze pro potřeby církví a náboženských společností. V těchto případech přitom není a s novým pozměňovacím návrhem ani nebude nutné zvířata před usmrcením omráčit.

Je divné, že zvířata určená na maso na export se omračovat budou, ale ta, která jsou určena pro zdejší trh, pro potřeby náboženských obcí, se nebudou muset omračovat.
Romana Šonková, vedoucí CIWF

Společnost Compassion in World Farming, která usiluje o zlepšení životních podmínek zvířat, vnímá tento bod jako slabé místo.

„Jsme rádi, že původní návrh byl stažen a nebude to znamenat rozvolnění, které bylo v prvním návrhu. Je ale divné, že zvířata určená na maso na export se omračovat budou, ale ta, která jsou určena pro zdejší trh, pro potřeby náboženských obcí, se nebudou muset omračovat. To je dvojí režim,“ uvádí předsedkyně tuzemské pobočky Romana Šonková.

Proti tomu zase zaznívá argument, že náboženské obce stojí za velmi nízkým množstvím porážek. „Usmrcení bez omráčení se týká marginálních objemů,“ namítá poslanec Karel Smetana. Část takto upraveného masa se do Česka také dováží ze zahraničí.

V roce 2023 bylo podle Státní veterinární správy v ČR rituálně poraženo 144 kusů skotu, 119 kusů ovcí, 135 kachen a přes 61 tisíc kusů kuřat.

Doporučované