Hlavní obsah

Hovězí maso je výrazně dražší než loni. Slintavka se zatím v cenách neprojevila

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

V současné době je cena hovězího ořezu na dvojnásobku loňské ceny, hovězí přední je dražší téměř o polovinu. Slintavka a kulhavka může s cenami masa zamávat oběma směry, zatím se ale podle expertů neprojevila.

Článek

Nebezpečný virus slintavky a kulhavky, který napadá skot, prasata, ovce i kozy, se do Česka zatím nedostal. Veřejný prostor už se však hemží obavami z výkyvů v cenách masa.

„Po dlouhé době loni spotřeba hovězího v Česku vyrostla, ale opět to spadne zpět. Bude to úplně nejdražší maso, které tady kdy pamatujeme,“ uvedl minulý týden pro SZ Byznys majitel masokombinátu MP Krásno Karel Pilčík.

K možnému vlivu slintavky a kulhavky na ceny masa se vyjádřil i ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). „Vliv na ceny komodit v Evropě to samozřejmě může při nějakém masivnějším rozšíření mít. Je to podobné jako s ptačí chřipkou, která je v tuto chvíli hojně rozšířená, a má to dopad na celkovou cenu vajec v Evropě,“ pronesl.

Cenová pohroma se nekoná

Také Potravinářská komora vydala svou „prognózu“. Dle ní by slintavka a kulhavka krátkodobě neměla s cenami zamávat. „Pokud by však došlo k masivnímu propuknutí nákazy a začaly by se utrácet tisíce kusů zvířat, pochopitelně se to začne projevovat na ceně výrobků,“ líčí mluvčí potravinářů Marek Zemánek.

Nicméně jak zjistila redakce SZ Byznys, ani likvidace několika tisíc kusů zvířat nemusí ještě znamenat pohromu v cenotvorbě. Ukazují to zkušenosti ze sousedního Slovenska, kde v celkem pěti chovech na jihozápadě země museli utratit přes šest tisíc kusů dobytka.

„Zatím neevidujeme nějaké zásadní pohyby v cenách masa na pultech maloobchodních řetězců,“ odpověděl předseda Slovenské poľnohospodárské a potravinárské komory Andrej Gajdoš.

Umělé snižování cen

Naznačil, že některé země EU přijaly opatření nad rámec unijního práva a nedovolují dovoz například živých zvířat do jejich země, přestože pocházejí výhradně z oblastí, které nejsou v restrikčním pásmu. „Toto našim chovatelům velmi komplikuje život,“ dodal.

„Další problém, který identifikujeme, je v tom, že obchodníci spekulativně, podle mého názoru, snižují výkupní ceny od chovatelů (například jehněčí), a to právě ‚jakože‘ z důvodu SLAK, i když i tento druh masa se dodává výlučně z mimo karanténních oblastí a po vyšetření veterinárními lékaři,“ popsal dění v obchodu na Slovensku.

Mezi zeměmi, které uvalily zákaz na dovozy ze Slovenska, byly také Česko a Polsko. Samo Česko by se mohlo ocitnout v podobné situaci, pokud se nákaza zavleče do některého z tuzemských chovů.

To by mohl být problém, který by naopak mohl vést ke snížení cen masa a nikoliv k nárůstu hrozícím při jeho nedostatku. „Kdyby byla zasažena ČR a plošně zastaveny exporty zvířat, pak by surovina zůstala v tuzemsku a cena by šla zřejmě dolů,“ uvažuje Jaroslav Vaňous, jednatel ZD Sloupnice, významné zemědělské firmy se sítí vlastních řeznictví.

Pokud Česko přijde o status země bez slintavky a kulhavky, mohou se dveře pro export dočasně zavřít. Hovězí by se hromadilo v českých skladech a vyprodávalo za nízké ceny. Česko je totiž v hovězím mase soběstačné ze 131 procent a hodně skotu exportuje, například do Polska.

Naopak při masivním rozšíření viru v českých chovech by teoreticky mohlo maso chybět a jeho cena by letěla nahoru. A to samé by platilo o mléčných výrobcích.

Otázkou je, jak masivní rozšíření SLAK by bylo a jaká bude situace v zahraničí. Kromě toho, že je Česko soběstačné v hovězím mase a potřebuje exportovat, totiž také poměrně hodně dováží. V roce 2023 ČR celkem vyrobila 262 tisíc tun hovězího (v živé váze i mase). Téměř 194 tisíc tun vyvezla a naopak 130 tisíc tun importovala. Spotřebovala 199 tisíc tun.

„Ceny postupně vzrostou“

Přestože zatím zpracovatelé masa ani obchodníci nehlásí výrazné výkyvy v cenách, mezinárodního obchodu se situace dotýká.

„Je to obrovské riziko, proto jsme zastavili veškerý nákup zvířat mimo Českou republiku a musíme si vystačit s domácí produkcí,“ říká majitel jednoho z největších výrobců hovězího masa a uzenin Maso uzeniny Polička Čestmír Motejzík. Firma zastavila malé dodávky ze Slovenska a Maďarska, jejich objem nespecifikovala.

„Postupně se to do cen určitě projeví. V posledních dvou letech Poláci masivně vykupovali živý dobytek nejen z Česka, ale i ze Slovenska a Maďarska. Myslím, že agresivita polských zpracovatelů se touto situací ještě vyostří a okamžitě to ovlivní ceny hovězího dobytka,“ bojí se scénáře, kdy Poláci začnou víc nakupovat maso v Česku, což zvýší cenu.

Dle šéfa Českého svazu zpracovatelů masa Jaromíra Klouda se zatím SLAK do cen neprojevil, ale hovězí maso zdražuje dlouhodobě, protože se snižují stavy skotu v celé Evropě.

„Před rokem stál hovězí ořez 100 Kč bez DPH, nyní je za 200 Kč. Hovězí přední s kostí na polévku se prodávalo za zhruba 150 Kč v obchodě, teď je na pultech obchodů za 200 až 220 Kč,“ popsal. Hovězí ořez prý v celé Evropě není k sehnání.

„Modlíme se, aby se slintavka a kulhavka nerozšířila. Choroba je fatální, končí celé chovy. To by se projevilo nejen na cenách masa, ale i mléka, protože by se stopl export. Vyvážíme přitom jeden milion litrů mléka denně,“ dodal.

Související témata:

Doporučované