Článek
Ministři ve Francii v úterý uvedli, že zpoplatní několika eury každý balík nízké hodnoty, který k domácím zákazníkům míří ze třetích zemí. Krok je odpovědí na nekontrolovaný příliv zásilek z hodnotou pod 150 eur do EU v posledních dvou letech. U těchto zásilek se totiž platí nulové clo, podle kritiků, ale také informací od celníků, se některé balíčky uměle deklarují jako zásilky s nízkou hodnotou, přestože jsou dražší.
Nový poplatek by měl pokrýt náklady na kontrolu miliard extrémně levných balíků, které unikají pozornosti úřadů. Kontroly napříč EU přitom ukazují, že zboží v mnoha případech obsahuje zakázané toxické a chemické látky, padělky a platformy a e-shopy na druhém konci světa se často vyhýbají placení místních poplatků třeba za odpady.
Do Evropské unie v roce 2024 mířilo 4,6 miliardy balíků do hodnoty 150 eur ze třetích zemí, využívající celní výjimku. Ve Francii jich skončilo 800 milionů. Většina balíčků (91 procent) míří z Číny prostřednictvím silně expandujících čínských tržišť, jako je Temu, Shein a AliExpress.
E-shopy i někteří politici to považují za nekalou konkurenci. Evropská unie si problém uvědomuje, jenomže odpovědí má být až reforma celní politiky, která vstoupí v platnost v roce 2028. Francie nechce čekat.
Francouzská ministryně veřejných financí Amélie de Montchalinová při návštěvě pařížského letiště Charles-de-Gaulle uvedla, že manipulační poplatek by měli platit dovozci, tedy platformy a nikoliv zákazníci.
Vláda mluví o malé paušální sazbě ve výši několika eur, dolarů či centů za položku. Platit by mohla od příštího roku. Nejmenovaný vládní úředník serveru France24 řekl, že z poplatků by se financovaly náklady na kontroly v místech vstupu do EU.
Česká celní správa je přesvědčena, že podobné kroky je nutné nasazovat v koordinaci s ostatními zeměmi EU.
Toho si zjevně je Francie vědoma a doufá, že se k iniciativě přidají další členské země. „Nemůžeme to udělat sami, protože pokud to uděláme sami, toky půjdou do jiné země,“ předeslal francouzský ministr financí Eric Lombard.
Celníci chtějí systémové změny
Problém si uvědomují i tuzemské úřady, celníci však vyzývají k celoevropskému řešení. „Opravdu je nutné provádět opatření na úrovni celé Evropské unie,“ uvedl zástupce ředitele Celní správy ČR Jiří Trousil minulý týden na konferenci v Poslanecké sněmovně. Tuzemští celníci vyjádřili beznaděj z masivního přílivu zásilek, které nemají šanci zkontrolovat. Na letišti v Mošnově denně přistane 280 tisíc balíků ze třetích zemí, před několika lety jich byly stovky či tisíce.
Podle Trousila bude také zapotřebí nastavit nový centrální systém (data hub) pro sdílení informací napříč trhy EU a učinit změny tak, aby zodpovědnost nesly online platformy, tedy tržiště. Z výkladu legislativy Nařízení o digitálních službách (DSA) dnes není jednoznačné, zda má zodpovědnost tržiště nebo e-shop ve třetí zemi.
„Pokud chce někdo spoléhat, že celní správy a dozorové orgány budou bariérou a hlavním bodem, který problém vyřeší, pak je potřeb změnit systém,“ řekl Trousil. Ideální by bylo, aby se při podezření mohl zkontrolovat celý kontejner se stejným zbožím. Současná byrokracie také celý celní proces velmi zpomaluje. V případě podezřelých zásilek musí úředník sepsat hlášení a přizvat dozorový orgán ke kontrole.
Francie se chystá téma poplatků zvednout na nejbližším zasedání Rady EU pro hospodářské a finanční záležitosti. Momentálně je pionýrem v zavádění těchto poplatků v EU, existují však pochybnosti, že jde o porušení unijního práva.
„Díky francouzskému návrhu máme na stole první konkrétní a zcela jasnou věc, která by alespoň částečně narovnala dlouhodobě neřešené zvýhodňování čínských e-shopů oproti těm domácím. Pevně věříme, že Česko bude mezi těmi zeměmi, které budou Francii následovat,“ vítá krok prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.
Svaz odhaduje, že čínské e-shopy mohou díky obcházení evropských pravidel své ceny snížit o 30–40 procent.
Spojené státy americké už razantní kroky proti přílivu balíčků z Číny oznámily. V důsledku toho zdražuje zboží, dovážené do USA. Zároveň však hrozí, že se z tohoto důvodu prodejci více zaměří na evropský trh.