Hlavní obsah

Fiala: Část výdajů na obranu by měly dostat firmy na výzkum a vývoj

Foto: Profimedia.cz

Premiér Fiala vystoupil v úterý na konferenci Česko na křižovatce.

Soukromé firmy mohou nyní na výzkum v oblasti obrany země čerpat šest miliard korun ze speciálního fondu Prodef. Je to málo a prostředky na inovace by se měly zvýšit, tvrdí Svaz průmyslu a dopravy.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Část peněz vydávaných na obranu by měl stát dávat soukromým firmám v obranném průmyslu na výzkum a vývoj. Premiér Petr Fiala to prohlásil v úterý na konferenci Česko na křižovatce III řešící strategické vize rozvoje Česka.

„Musíme strukturálně nasměrovat peníze, které dáváme do obrany, také do výzkumu. Myslím, že budeme muset vytvořit i nějakou velmi jednoduchou institucionální strukturu, která umožní, aby ty prostředky nečerpaly jenom státní instituce, ale aby čerpali i ti, kteří ten výzkum a inovace dělají každý den a potřebují je pro svou práci, a to jsou soukromé firmy,“ uvedl předseda vlády.

„Obranný průmysl, to dnes není jenom nějaké bojové vozidlo pěchoty, jenom nějaké množství železa, které si pod tím lidé zpravidla představí, ale jsou to vysoce sofistikované technologie,“ řekl Fiala.

České výdaje na obranu loni poprvé v novodobé historii země překročily dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP), celkem 166,8 miliardy korun. Letos by měl obranný rozpočet dosáhnout 2,2 procenta HDP a postupně se zvyšovat, aby jeho podíl v roce 2030 dosáhl tří procent.

Na podporu výzkumu a inovací v obranném průmyslu schválila loni vláda program Prodef, který spravuje Technologická agentura České republiky. Program se zaměřuje na zapojování firem do mezinárodních řetězců v rámci projektů Evropského obranného fondu a na posílení technologické úrovně českého obranného průmyslu.

Rafaj: do výzkumu až 30 procent výdajů

Program Prodef počítá na roky 2024 až 2031 s celkovým rozpočtem 6,12 miliardy korun, z čehož zhruba polovina půjde z českého státního rozpočtu. V letošním rozpočtu Ministerstva obrany je na výzkum a inovace určeno přes 454 milionů korun.

Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje by se ale měly výdaje na obranný výzkum a vývoj podstatně zvýšit. Česko by mělo využít programu ReArm, který v březnu představila Evropská komise a který počítá s investicemi do evropského obranného průmyslu ve výši 800 miliard eur.

„Program Prodef je jen začátek. Jestliže Evropa hovoří o 800 miliardách eur do obranného průmyslu, tak předpokládám, že minimálně 20 až 30 procent může jít do oblasti výzkumu,“ řekl Rafaj SZ Byznys.

Šéf Svazu průmyslu a dopravy také navrhl, aby vláda zřídila pozici koordinátora, který by řídil spolupráci mezi státem, armádou a soukromým sektorem. Premiér Fiala ale nápad přijal vlažně.

„Nevím, jestli je to nutné. Určitě musíme směřovat prostředky do obranného výzkumu a uvidíme. Jestli se ukáže, že je potřeba nějaký koordinátor, tak samozřejmě to můžeme udělat,“ prohlásil Fiala.

Prezident Hospodářské komory ČR Zdeněk Zajíček považuje za klíčové, aby se přístup změnil v celé EU.

„Stojíme před změnou myšlení. Všechny procesy byly nastaveny na mírovou dobu, ale dnešní realita je jiná – je ovlivněna válkou na Ukrajině a hrozbou celních konfliktů. Potřebujeme najít odvahu na tuto změnu adekvátně reagovat, měnit naše priority – některé věci přehodnotit, jiné odložit a na některé věci úplně zapomenout. A zaměřit se na to, co je skutečně důležité. Evropa zároveň potřebuje regulatorní a byrokratický detox. Musíme se soustředit na dvě klíčové priority: posílení obranyschopnosti a zvýšení konkurenceschopnosti evropské ekonomiky. Už není čas ztrácet čas,“ řekl Zajíček.

Doporučované