Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Ačkoliv v posledních letech denní konzumace alkoholu Čechů klesá, míra užívání zůstává i přesto vysoká. Denně nebo téměř denně pije až 10 procent dospělé populace, přičemž nadměrně pije alespoň jednou týdně okolo 13 procent Čechů nad 15 let.
A podle zprávy o alkoholu v České republice za rok 2023 vydané Národním monitorovacím střediskem pro drogy a závislosti má problém s alkoholem až 230 tisíc osob.
Politici proto plánují změny v regulaci alkoholu, které by jeho konzumaci omezily, jak v pondělí upozornil deník Blesk. „Chceme se bavit o regulaci prodeje, alkohol by nebylo možné prodávat 24 hodin denně jako dnes, ale bylo by to omezeno nebo zakázáno třeba v noci,“ říká pro SZ Byznys členka Rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí a zástupkyně ministra pro legislativu Jana Michailidu (Piráti).
V tomto volebním období už podle ní Piráti větších změn nedosáhnou, se snahou o regulaci alkoholu však půjdou do dalších voleb. „Pro prodej alkoholu bychom chtěli nařídit licence,“ pokračuje Michailidu. „Kdyby prodejce porušil pravidla prodeje, například by prodal alkohol nezletilým, tak by mohla být licence odebrána,“ vysvětluje. Licence by vedla k větší vymahatelnosti pravidel, která podle členky rady někteří prodejci nedodržují.
Podle výzkumu zmíněného protidrogového střediska mají s konzumací alkoholu zkušenost i nezletilí. Data uvádějí, že alkohol vyzkoušelo 24 procent jedenáctiletých dětí a s každým rokem podíl stoupá. U patnáctiletých uživatelů už zkušenost s alkoholem hlásí 73 procent.
Nadměrná nebo častá konzumace alkoholu vede podle odborníků ke zdravotním rizikům. Počet úmrtí v důsledku užívání alkoholu činí okolo šest až sedm tisíc ročně, což tvoří šest procent celkové úmrtnosti v Česku.
Piráti proto chtějí zavést změny i v samotných alkoholových produktech. Po vzoru tabákových výrobků chtějí na obaly lahví přidat varování o zdravotních rizicích konzumace alkoholu.
„Bylo by tam řečeno, že alkohol způsobuje rakovinu, onemocnění jater a podobně. Ze zahraničních studí vyplývá, že když byla taková varování umístěna na produkty obsahující alkohol, vzrostla informovanost a uvědomění mezi lidmi, že alkohol není bezpečná látka, kterou by bylo dobré užívat každý den,“ vysvětluje Michailidu.
Reklama cílí na mladé
Předmětem debat Pirátů je i regulace reklamy. „Reklama není v České republice dostatečně přísně regulována. Je stále umožněno v rámci online reklamy cílit na zranitelné skupiny obyvatel a zároveň se reklama na alkohol vyskytuje v různé denní doby v televizi nebo na billboardech,“ uvádí Michailidu.
Pro národního koordinátora pro protidrogovou politiku Jindřicha Vobořila je na reklamách na alkohol nejvíce problematické to, na které věkové skupiny výrobci míří. „Některé reklamy jsou zaměřené na velmi mladou populaci. Podtext reklam je zaměřený na prvouživatele a dospívající,“ říká.
„Když se podíváte na televizi, tak zjistíte, že běží reklamy, ve kterých je nevyřčený podtext alkoholu a erotiky,“ pokračuje Vobořil. „To je vyloženě zaměřené na dospívající, protože první zkušenost s erotikou a sexem je často spojená s posílením se alkoholem,“ upozorňuje.
Existují však i formy reklamy, které jsou podle Vobořila přijatelné. „Pivní průmysl si vytvořil etický kodex, ve kterém říká, že v jejich reklamách nebude hrát herec, který nevypadá mladší pětadvaceti let, a dodržují to, až na výjimky,“ popisuje koordinátor.
Zdanění a regulace nestačí
Velkým tématem je v debatě o alkoholu také výše daně a cenové nastavení. „Nemluvím za sebe, ale čísla říkají, že jestli chceme snížit frekvenci konzumace alkoholu, tak cena hraje velkou roli,“ uvádí Vobořil. „Podle globálních studií se cena ukazuje jako nejsilnější opatření,“ dodává.
„Někteří naši koaliční partneři jsou spokojeni s tím, že víno je zdaněno nulovou daní, my si nemyslíme, že je to dobře,“ říká Michailidu. Odkazuje tím na některé poslance především z Jihomoravského kraje. „Myslíme na to, aby byli nějakým způsobem chráněni malí producenti jak piva, tak vína, nicméně nulové zdanění žádným způsobem neodpovídá evidenci o škodlivosti alkoholu,“ dodává.
„Je tu celý region, který na tom stojí ekonomicky,“ vysvětluje rodilý Brňan Vobořil. Část poslanců se zdaněním tichého vína nesouhlasí zejména kvůli výhodám pro Jihomoravský kraj. Vobořil připomíná některé argumenty politiků, kteří tvrdí, že víno je především zemědělský produkt, nikoli alkohol. „Vadí mi, že nejsou na stole racionální argumenty, ale emoční fauly,“ přiznává Vobořil.
Podle poslankyně KDU-ČSL Marie Jílkové je důležité, aby se snížila společenská tolerance vůči alkoholu. Vyšší zdanění by podle ní však nemusel znamenat úspěch. „Postupně se zdražují cigarety, a i když lidé přecházejí na elektronické cigarety, tak to se závislostí nic nedělá,“ říká.
Podobně to vnímá i lidovecký poslanec Jan Bartošek, který se v minulosti věnoval práci se závislými na nealkoholových návykových látkách. „Není to jen o ceně, protože ten, kdo se rozhodne, že bude kouřit a pít, tak si flašku koupí, i kdyby z toho nekoupil chleba a boty dětem,“ míní poslanec.
Diskuze o zdanění alkoholu by přesto podle Michailidu měla nastat už v tomto volebním období. „Jsme připraveni se bavit o zvýšení spotřební daně s průběžným zvyšováním a minimální ceně za jednotku alkoholu,“ říká. Regulace spotřeb pomocí cenotvorby a s tím spojené výnosy do státního rozpočtu by podle členky rady měly být v zájmu všech koaličních stran.
Ačkoliv dílčí změny mohou vyústit ve zpřísnění regulace alkoholu, pro boj s nadmírou jeho konzumace to nemusí stačit. „Světová zdravotnická organizace sice podporuje zákaz nebo výraznou regulaci reklamy, ale není to nejdůležitější opatření,“ vysvětluje Vobořil. Apeluje přitom na posílení debaty o rizicích alkoholu.
„Ukázalo se, že žádná jednotlivá strategie není dostatečně efektivní a že úspěch v oblasti řešení rizikového či škodlivého užívání alkoholu a s tím spojených patologických jevů vyžaduje kombinaci různých opatření z různých oblastí,“ říká předsedkyně Rady Asociace poskytovatelů adiktologických služeb Helena Gherasim.
„Samy o sobě by zákaz reklamy a zvýšení daní bez prevence a trvalého informování cílových skupin, například rodičů dospívajících, a pomoci lidem v problému, byly vytržené z kontextu,“ potvrzuje protidrogový koordinátor.
Právě preventivní programy o závislostech v rámci vzdělávání ve školách by podle odborníků mohly být účinným mechanismem. „Je důležité, aby bylo preventivních programů dostatek a aby byly pro školy zadarmo,“ říká Bartošek. „Druhou věcí je nějaká všeobecná osvěta v rámci české populace, protože opíjet se není normální,“ dodává.
Klíčové je podle Gherasim právě financování těchto prevencí a léčby závislostí. „Síť služeb v této oblasti je naprosto nedostatečná, přestože dopady nadměrného užívání alkoholu jsou tristní, je to všeobecně známo a také je všeobecně známo, že nadměrné užívání alkoholu je často doprovázeno domácím násilím či trestnou činností,“ uvádí.